Vīna garša veidojas trīs posmos: no vīnogām augšanas laikā tas iegūst attiecīgās vīnogu šķirnes īpašības, fermentācijas laikā rodas daudz jaunu ķīmisko savienojumu, kas piešķir vīnam garšas nianses, un, visbeidzot, izturēšanas laikā mucās, kad koks tam piešķir savas raksturīpašības. Bet par visu pēc kārtas.

Jau daudzus gadsimtus cilvēce vīna izturēšanai izmanto mucas. Laika gaitā ir pierādījies, ka vislabāk šim nolūkam der ozolkoka mucas, it īpaši jaunas, kas tiek izmantotas tikai 2–3 gadus. Tas gan nav traucējis dažādos reģionos eksperimentēt ar dažādiem kokiem, un arī tagad dažviet joprojām vīna izturēšanai tiek izmantotas diezgan neparasta kokmateriāla mucas. Tā, piemēram, Čīlē tās gatavo no rauli koka (vietējais buka paveids), Francijā un Itālijā joprojām var ieraudzīt kastaņkoka mucas, Kanāriju salās – priedes, bet Kalifornijā – mucas no sekvojas koka.

Tradicionāli jaunas ozolkoka mucas izmantotas Francijā divos reģionos – Bordo un Burgundijā. Pašreizējā “mode” uz ozolkoku ir radusies pavisam nesen, 20. gadsimta 80. Gados, kad Austrālijas vīndari iepazīstināja pasauli ar samērā nedārgiem vīniem, kuros ļoti izteikti varēja sajust jauna ozolkoka garšu. Gan patērētāji, gan vīna kritiķi bija vienisprātis – gatavo augļu un vaniļas krēma aromāti šajos vīnos bija neatvairāmi. Tā sākās jaunu ozolkoka mucu ekspansija pasaulē.

Ar ko tad izturēšana ozolkokā ir tik svarīga? Pirmkārt, muca nodrošina lēnu un vienmērīgu vīna oksidāciju (skābekļa iedarbība uz vīnu), kas ir svarīga, lai veidotos sarežģīti un kompleksi vīni, jo ozola porainā struktūra ļauj vīnam elpot.  Turklāt ozola koksne ir bagāta ar tanīniem, kas alkohola ietekmē sajaucas ar vīnā esošajiem tanīniem. Ozols piešķir vīnam arī jaunus aromātus: paša ozolkoka, vaniļas, karameles u.c.

Izturēšanas laiks ozolkokā parasti ir no 10 līdz 18 mēnešiem, ja vien attiecīgās valsts likumdošana nenosaka citus termiņus.

Muca, muciņa, mučele

Jāpiemin, ka mucu izmēri dažādos reģionos ir dažādi. Kā klasiskākos piemērus var minēt Francijas barrique (mucas nosaukums) – Bordo reģionā tās tilpums ir 225 litri, Burgundijā – 228 litri, Šampaņā – 205 litri. Spānijā, Ribera del Duero reģionā, populāras ir 300 litru mučeles. Tāds pats izmērs dominē arī Austrālijā un Jauzēlandē. Portugālē populārs mucu tilpums ir 550–620 litru, Itālijā – 400–600 un vairāk litru. Mucu izmērs ir ļoti svarīgs – jo lielāka muca, jo mazāka ir tās ietekme uz vīnu. To nosaka gan saskarsmes laukums ar vīnu, gan mucas dēļu biezums (jo lielāka muca, jo biezāki dēļi tiek izmantoti, līdz ar to gaiss caur tiem vīnam piekļūst lēnāk).

Pilnu rakstu lasiet jaunajā žurnāla Noble Wine numurā par Burgundiju, kas iznāks aprīļa sākumā!