Toskānā esam bijuši ne reizi vien. Reģions ir ļoti pieprasīts un populārs etnotūristu vidū. Popularitāti šis reģions ieguva pateicoties neparastajām ainavām, vēsturiski nozīmīgām pilsētām un ciematiem, un, protams, pateicoties Itālijas slavenākajiem vīniem Chianti un Brunello.

Ikviena ceļojuma pa Toskānu programmā ir iekļauta vīnu degustācija. Tās piedāvā ik uz soļa: bezgalīgajos veikaliņos (enotēkās), kuros tirgo vīnu; tūrisma aģentūrās, kas organizē ekskursijas uz vīna ražotnēm; viesnīcās, kas reklamē savus kaimiņus – vīna ražotājus.

Pieprasījums pēc degustācijām bija tik liels, ka visu kategoriju vīna ražotāji ātri noreaģēja un sāka attīstīt degustācijas un vīna saimniecību apmeklēšanu komerciālā līmenī, piedāvājot dažādus degustāciju komplektus, slēdzot līgumus ar tūrisma aģentūrām, un algojot īpašus darbiniekus, kas atbild par viesu sagaidīšanu. Vīndari ir tik ļoti aizrāvušies ar šo ritmu, ka zūd dvēsele un enerģijas apmaiņa.

Tāpēc es vienmēr ļoti saspringti, ar īpašu attieksmi, gatavojos Toskānas apmeklējumam. Es izvēlos un rādu savai grupai tās saimniecības, kuras nav pieejamas vienkāršam tūristam. Saimniecībās es  meklēju to īpašniekus, kas vienmēr pastāsta ko jaunu. Mūsu tūres laikā mēs apmeklējam labākās vīna darītavas, interesantākās personības, mazpazīstamas teritorijas un sastopam izturētus vīnus…

Brauciens 2014. gada rudenī izrādījās īpaši spilgts pierādījums augstāk minētajam.

Džovannī Dubīnī sava vīndarītavaCeļā no Romas uz Toskānu mēs bijām ieplānojuši apmeklēt Orvietto zonu un ražotāju Palazzone. Mūs sagaidīja īpašnieks un enologs – Džovannī Dubīnī. 19. gs. sešdesmitajos gados viņa tēvs iegādājās pussabrukušu muižu, kas celta 1299. gadā, no kādas augstdzimušas ģimenes. Muižas rekonstrukcija ilga gandrīz 30 gadus. Šobrīd muiža ir pārvērsta par Premium klases viesnīcu ar astoņiem numuriem un lielisku restorānu, kuru vada otrais brālis. Vēlos pieminēt, ka mūsu tūres dalībnieki no Maskavas sākumā bija ļoti pārsteigti par to, ka “mežu un lauku” vidū var būt tik augstas kvalitātes apkalpošana un tik lieliska virtuve. Ēdienu pasniegšanu augstu vērtēja arī mūsu fotogrāfs Semjons Kuzmins, kura bagātā pieredze neļaus kļūdīties. No muižas paveras apburošs skats uz Orvietto pilsētu.

Daudziem Orvietto vīns asociējas ar lielveikalos nopērkamu vīnu. Tikai daži nelieli ražotāji, neskatoties uz kopējo reģiona reputāciju, ražo patiesi dziļi minerālus vīnus ar lielu potenciālu. Mūs pārsteidza Palazzone ražotā 1993. gadā vīna Terre Vineate garšas svaigums. 

Chianti Zeme

Nākamā diena bija veltīta detalizētai Chianti Classico zonas izpētei. Šeit ikvienam ciematiņam ir savas klimatiskās īpašības. Lielu uzmanību mēs veltījām saimniecībām, kas atrodas Castelnuovo Berardenga. Šī ir Chianti Classico dienvidu robeža Siennas tuvumā. Klimats liek manīt Vidusjūras ietekmi – Sangiovese pilnībā nobriest, kā rezultātā daudziem šīs vīnogu šķirnes apjoms pieaug līdz 90 vai pat 100 procentiem.

Vispirms mēs apmeklējām Le Boncie saimniecību. Tā atrodas tieši pretī slavenajai vīna darītāju muižai San Felice. Tās īpašniece, Džovanna Morganti, patīkama sieviete ar neparasti labsirdīgu, starojošu smaidu, ģērbusies vienkāršās darba drēbēs, nesteidzoties veda mūs uz vīnogu dārziem, pavisam klusi dziedot.

Džovanna Morganti Noble Wine žurnālāDžovanna ir enoloģe un enologa, kas visu dzīvi nostrādāja San Felice, meita. Savai meitai viņš nopelnīja nelielu vīnogu dārzu, tikai 5 ha platībā, kur Džovanna ar neparastu mīlestību un senām metodēm audzē vīnogulājus. Viņas audzētajām vīnogām ir nepieciešams veltīt gandrīz trīs reizes vairāk darba vīnogu dārzā salīdzinot ar standarta vīnogu šķirnēm.

Fermentācija sākas spontāni un notiek atvērtās koka tvertnēs, bet temperatūra netiek kontrolēta. Skaidrojot temperatūras svārstības rūgšanas procesā, Džovanna velk paralēles ar cilvēka ķermeni. Radušās putas tvertnes augšpusē viņa pati manuāli nospiež ar tam īpaši paredzētu koka nūju.

No labākajām vīnogām Džovanna gatavo vīnu ar nosaukumu Le Trame. Šī vīna etiķeti uzzīmēja tuva Džovannas draudzene.

Pēc pusdienām Siennā, šajā pašā ciematā, Castelnuovo Berardenga, mūs sagaidīja cita varena sieviete – senjora Korālija Pinjātellī, grieķu izcelsmes kņaziene. Viņas īpašums Castell in Villa 300 ha platībā iekļauj 50 ha vīnogu dārzu un tikpat lielu olīvu dārzu, kā arī dzīvnieku un trifeļu medībām paredzētus mežus. Pati kņaziene dzīvo 13. gadsimtā celtā tornī ar 360 grādu skata leņķi.

Muižu viņa iegādājās kopā ar vīru, kas aizrāvās ar vīna darīšanu, bet pēc vīra nāves, 1985. gadā, senjora Korālija lietas pārņēma savās rokās. Viņas vīni ir aristokrātiski, eleganti, ar iekšēju kodolu – tādi paši kā viņa. Kņazene ļoti rūpīgi izturas pret katru no viesiem, pamana, kurš vīns garšo vairāk, un nākamo vīnu piedāvā balstoties uz saviem novērojumiem.

Mūsu nākamā pieturvieta bija leģendārā saimniecība Badia a Coltibuono. Saimniecība atrodas agrākās abatijas vietā, kuru 1051. gadā dibināja benediktiešu mūki. Pēc tam, kad Toskānas teritorijas okupēja Napoleons, mūki bija spiesti pamest savu mītni.

Badia a Coltibuono vīna pāgrabs

Vīna pagrabs Badia a Coltibuono vīndarītava Toskanā

Sākotnēji ēkas un zemes loterijas izlozes rezultātā ieguva viens no ģenerāļiem. ‎Drīz pēc tam ģenerālis sāka grimt parādos un 1846. gadā muižu pārdeva baņķierim Guido Giuntini no Florences, kas kļuva par mūsdienu vīndaru dinastijas Badia a Caltibuono dibinātāju. Agrākās mūku ķelles ir pārveidotas par B&B numuriņiem, saglabājot savu askētisko tēlu. Mūs sagaidīja Roberto Stukki Prinettī, kas vada saimniecību kopā ar māsu un brāli. Roberto ir enologs. Viņš mums izrādīja vēsturiskos pagrabus un novadīja ļoti interesantu vertikālu veco Chianti Classico Riserva ražu degustāciju, dodot iespēju nogaršot 1970., 1983. un 1990. gada vīnu.

Podere De Formaci Pecorino sieru darītavaNākamajā dienā mūs gaidīja ģimenes fermā Podere le Fornaci, kur ražo sieru. Tradicionāli Toskānā ražo aitas piena sieru Pecorino Toscano. Taču šeit mūs sagaidīja pavisam cits stāsts. Marko ir bijušais apgaismojuma režisors, kas sadarbojās ar dažādiem teātriem un apceļoja pasauli līdz brīdim, kamēr iemīlējās un izveidoja ģimeni. Kopā ar ģimeni viņš sāka audzēt kazas, kopumā 150, jo viņa draugs un partneris ļoti mīlēja Francijas “ševras”.

Bioloģiskā saimniecība, kaziņas savā nodabā – ziemā viņas baro jaundzimušos kazlēnus, kā rezultātā siera ražošana tiek pārtraukta. Šie pārtraukumi apgrūtina Marko, kas ir trīs bērnu tēvs, ģimenes budžetu, bet dabisks produkts ir svarīgāks. Marko savu produkciju izplata restorānos, bet katru sestdienu viņš dodas uz vietējo tirgu, kur mazāk tirgo un vairāk apmaina sieru pret citu fermeru produktiem.

Pie viņa mājām pamanījām zemē ieaugušu kemperi. Izrādījās, ka tā ir viesu māja – visiem, kas vēlas atpūsties no savas ikdienas dzīves un “restartēties”. Šeit var ierasties uz jebkuru termiņu (sākot no nedēļas), lai pastrādātu kopā ar viņu par vēdera tiesu un gultas vietu. Atliek vien uzrakstīt īpašniekam e-pastu un saskaņot apmeklējuma periodu. Izrādās, ka gribētāju ir pietiekami daudz. Pārsvarā tie ir amerikāņi – juristi, advokāti, banku darbinieki.

Pēc sieru degustācijas un Marko sievas pagatavotās pastas baudīšanas mēs devāmies uz Florences pusi, uz Castello di Monsanto, kas atrodas pie Chianti Classico ziemeļu robežām.

Šī grandiozā muiža, kuras platība ir 260 ha, no kuriem 70 ha ir veltīti vīnogām, pieder Bjanki ģimenei, kurai pieder arī veiksmīgs tekstilrūpniecības bizness Milānā. Viņi bija vieni no pirmajiem ražotājiem, kas atteicās no balto vīnogu šķirņu izmantošanas savā Chianti Classico. Un viņi bija pirmie, kas uz Riserva etiķetes uzrakstīja sava vīnogu dārza nosaukumu Il Poggio. Neaizmirstamu iespaidu atstāj 250 metrus garais pagrabs-tunelis, kurā vīns tiek izturēts koka mucās (barrikās).  Ar rokām izraktais tunelis savieno veco un jauno vīna darītavu. Mēs ieguvām nepārspējamu pieredzi degustējot izturētās Chianti Classico Riserva Il vintāžas no 2009., 1999. un 1977. gada.

Castello di Monsanto Toskanā Noble Wine žurnālā

Castello Di Monsanto

Pienāca nākamā diena. Iepriekšējo dienu laikā bijām labi iesildījušies un nu bijām gatavi tikties ar lielisko Džanfranko Solderu. Trīs dienas pirms mūsu apmeklējuma tika pabeigta ražas novākšana. “Sarežģīts un tāpēc interesants gads”. Visi iepriekš sastaptie vīndari izskatījās ļoti norūpējušies, bet senjors Džanfranko plānoja gūt savu labāko ražu – 2014. gada ražu. Skolotājs, il Padrino (Krusttēvs)… Šie tēli nāca prātā grupai pēc iepazīšanās ar Solderu. Jā, sākumā viņš mūs nosēdināja skolas solā, runāja…tieši 45 minūtes; un tikai pēc tam mēs devāmies apskatīt dārzus un pagrabu.

Senjors Džanfranko turpina nopietni investēt zinātniskajā izpētē. Šobrīd viņš ir aizrāvies ar liekā ūdens novadīšanu no vīnogu dārziem. Mēs novēlējām viņam veselību, bet sev iespēju biežāk dzert viņa gatavoto Brunello, jo pie labām lietām pierod ātri.

Pēdējā diena

Esam Toskānas piekrastē, Maremmā, labākajā reģiona saimniecībā, kurai seko pārējās, – Fattoria le Pupille. Īpašniece, enerģiskā un skaistā senjora Elizabetta Džepettī, bija devusies komandējumā. Šajā brīdī mēs izjutām cilvēciskā faktora ietekmi. Mūsu tikšanos vadīja jaunietis, kas pats ar vīnu neaizrāvās. “Solis pa labi, pa kreisi” mūsu jautājumos viņu mulsināja un viņš devās “precizēt”. Diemžēl, bez cilvēka, kas vīnā iegulda savu dvēseli, visi paraugi ieguva zemākus vērtējumus. “Vīns ir asociatīvs produkts, tas arī viss”, — nosprieda mūsu vienotā grupa.

Polina Gridasova

Ķīmiķis pēc izglītības un divkārtējā Krievijas vicečempione someljē vidū. 2008. gadā pārvācās uz Itāliju, lai pētītu vīna darīšanu strādājot vīna ražotnēs un labākajos restorānos. Nav neviena Itāļu vīna veida, ko viņa nebūtu nogaršojusi ciematā, kurā to ražo. Savas vīna tūres ietvaros viņa aicina Jūs ciemos uz vīndaru mājām.