Cik ilgi var glabāt atvērtu vīnu?

 

Šo jautājumu bieži uzdod vīnziņiem, kad runa ir par jau atvērtas vīna pudeles glabāšanu. Vai atvērts vīns var gaidīt pāris dienu vai nedēļas, un kāds kopumā ir atkorķētas pudeles uzglabāšanas laiks?

 

Diemžēl atbilde uz šo jautājumu daudzus sarūgtinās. Parasti vīnu ieteicams izdzert tajā pašā dienā un neglabāt ilgāk par diennakti, bet tos vīnus, kurus jūs glabājat ledusskapī kopš pagājušās nedēļas nogales, mēnesi vai, nedod dievs, gadu, atliek vienīgi izliet un nedzert.

 

Protams, pastāv izņēmumi un ir pāris padomu, kā var paildzināt mūžu neizdzertam vīnam, bet iesākumā nepieciešams noskaidrot, pie kādas grupas pieder dzēriens.

 

Jauns viegls vīns – tas var būt baltais, rozā un pat viegls sarkanvīns, kura vecums nepārsniedz piecus gadus. Šādiem vīniem būtisks ir tieši svaigums un sākotnējie aromāti, kas ļoti strauji gaist, saskaroties ar skābekli. Saprotams, tāds vīns nepārvērtīsies etiķī vai indē, tomēr zaudēs savus aromātus un garšas svaigumu, bet no sākotnējā vieglā šarma nebūs ne vēsts, ja vīnu dzersiet nākamajā dienā.

Vīns ledusskapī

Dzirkstošie vīni. Parasti vīnus ar burbulīšiem arī ieteicams izdzert uzreiz, jo vīns zaudē ne tikai savu vieglo buķeti, bet arī burvīgos burbulīšus. Un ticiet, triks ar pudeles kakliņā ievietotu karoti jums nepalīdzēs. Vienīgais, kas var paildzināt mūžu jūsu šampanietim, ir augsta kvalitāte un ilgāka izturēšana (vairāk par gadu), kad burbulīšu noturību nosaka vīna otrās fermentācijas ilgums pudelē.

Pastāv arī otra galējība – ļoti veciem šampaniešiem piemīt ārkārtīgi trausla struktūra un tāpēc labāk neriskēt, bet baudīt dzērienu uzreiz pēc tā atvēršanas.

Dzirkstošie vīni

Ja jums pieder vairāk izturēti vīni, kas pabijuši ozola mucās, vai vīni, gatavoti no vītinātām vīnogām, turklāt jūs tos esat nesen ieguvuši un vīns vēl nav paguvis atpūsties un nobriest pudelē, tad šādiem vīniem tikai par labu nāks aerācija, tas ir, vīna piesātināšanās ar skābekli.

Dažreiz tā notiek, ka neizdzerts vīns nākamajā dienā kļūst vēl aromātiskāks un iegūst interesantāku buķeti un garšu. Šādus vīnus, protams, var paturēt atvērtus arī pāris dienu, tomēr vēlams pudeli aizkorķēt un nolikt vēsā vietā. Taču pieskatiet to un neaizmirstiet izdzert tuvākajā laikā, lai nezaudētu vērtīgo buķeti.

Saldie deserta vīni nav tik kaprīzi un glabāšanā ir izturīgāki augstās cukura koncentrācijas dēļ, kas ir dabisks konservants, un arī pateicoties savai piesātinātajai struktūrai. Tomēr neierobežoti glabāt atkorķētu saldā vīna pudeli arī nevajadzētu, četras līdz piecas dienas ir optimāls laiks, pēc tam tas tāpat kā citi vīni zaudēs savu aromātu.

Stiprinātie vīni – heress, portvīns, madeira, marsala un citi dzērieni, kam ražošanas procesā ticis pievienots vīnogu spirts un kam alkohola daudzums ir 15-22%, var glabāties vairākas nedēļas, dažreiz pat mēnešus. Daži vīndari apgalvo, ka viņu vīnus varot glabāt pat vairākus gadus, tāpēc nereti komplektā ar vīna korķi tiek piedāvāts speciāls aizbāznis sēnītes formā, lai lietotājam būtu vieglāk atkārtoti aizkorķēt pudeli, to atstājot vēlākam laikam.

Ja pudele nav pievārēta…

 

Ja vīns palicis pāri un to nav izdevies izdzert uzreiz, ir vairākas iespējas, kā paildzināt dzēriena mūžu.

 

Kā minimums, pudeli vajag aizkorķēt ar to pašu korķi vai speciālu aizstājēju un novietot vēsā, tumšā vietā. Visbiežāk – ledusskapī. Tomēr tā nav īpaši droša metode. Tādā veidā jūs tikai palēnināsiet oksidēšanās procesu, taču nenovērsīsiet aromāta un garšas zudumu.

 

Ar īpaša vīnam paredzēta vakuumsūkņa palīdzību no pudeles varat izpumpēt gaisu, tādējādi palēninot vīna oksidēšanos. Šī metode jums sniegs ilgstošāku rezultātu, paildzinot vīna glabāšanu līdz 4-5 dienām, tomēr negarantē dzērienam ideālu kvalitāti, īpaši, ja runa ir par jaunu vīnu.

Iesaku iepazīties ar novatorisku risinājumu – iekārtu Zzysh, kas ļauj vīnam – kā mierīgam, tā arī dzirkstošam – pēc atvēršanas saglabāt savas garšas un aromātiskās īpašības līdz pat vairākām nedēļām. Tas iespējams, pateicoties speciāliem korķiem un gāzes baloniņiem ar argonu, kas pudelē aizstāj gaisu, neoksidējot tās saturu, jo argons, kā liecina pats nosaukums, ir inertā gāze. Vairāk par Zzysh varat izlasīt šeit.

Zzysh
Coravin liešana

Un visbeidzot – vīna pudeli vispār var neatvērt, bet, izmantojot vēl vienu profesionālu iekārtu Coravin, ar adatas un argona baloniņa palīdzību ieliet sev tieši tik daudz vīna, cik esat noskaņoti izdzert šajā reizē, atlikumu pudelē atstājot glabāšanai tik ilgi, cik jums labpatīk. Kā apgalvo šīs sistēmas radītāji, vīns var glabāties tik ilgi, cik tam sākotnēji bijis paredzēts. Vairāk par iekārtu Coravin uzziniet šeit.

Ja jūs māc šaubas, kā pareizi pasniegt vai glabāt vīnu, iesaku konsultēties pie vīna speciālista vai pārdevēja, lai dzērienu varētu izbaudīt pilnā mērā.

Irina Rakeviča

Leave a Reply