Nekas tā nepalīdz aizmirst pilsētas stresu, problēmas darbā, ikdienas sastrēgumus uz ceļiem kā atpūta dabā, atrodoties pasakaini skaistu ainavu ielenkumā: ciematiņi, pilis un vīnogu dārzi, kas atrodas uz ainaviskiem dūmakas ieskautiem pakalniem.

Tie, kuri pabijuši Pjemontā rudenī, iemīlas šajās vietās uz mūžu un vienmēr, ritot laikam un neatkarīgi no attāluma, izjūt nostalģiju un vēlmi atgriezties.
Iepazīšanās ar visā pasaulē slaveniem vīndariem, iespēja aprunāties un degustēt vīnus kopā ar viņiem sniegs vīna mīļotājiem neatkārtojamas emocijas un unikālu pieredzi.

1. Barolo

Vīna ceļojums uz Pjemontu? Ko darīt Pjemonta? Ko darīt ItālijāViennozīmīgi, Barolo ir Pjemontas lepnums – viens no slavenākajiem itāļu vīniem un viens no labākajiem vīniem pasaulē. Šis vīns, kas radies pašā Langhe sirdī, dažus kilometrus uz dienvidiem no Albas pilsētas, pakalnos, ko ieskauj 11 pašvaldības, tiek iegūts no Nebbiolo vīnogām. Nebbiolo vīnogu dārzi ir pamanāmi jau no attāluma, pateicoties viduslaiku pilīm, kas savus nosaukumus ieguvušas no tuvumā esošajiem ciematiem: Barolo, Serralunga, Castillione-Falletto… 

Barolo vīna vēsture ir saistīta ar Falletti marķīziem – lielu zemes platību un Barolo pils īpašniekiem. Vietējā marķīza sieva francūziete Džūlija Kolbēra, viena no pirmajām noticēja Nebbiolo kvalitātes potenciālam un nospēlēja svarīgāko lomu Barolo vīna radīšanā, aktīvi strādājot ne vien savā vīna darītavā, bet arī atklājot jauno vīnu Savojas karaliskajam galmam un vēlāk – Eiropas dižciltīgajiem. Tieši tāpēc Barolo tiek saukts par karaļu vīnu, piebilstot, ka Barolo ir arī vīnu karalis.

Vēsturiskās Barolo vīna darītavas apmeklējums ir viens no obligātajiem vīna programmas punktiem. Savām acīm apskatīt vairāk nekā 150 gadu vecās telpas, vīna pagrabus un koka mucas un vienlaicīgi vērot ierasto vīna radīšanas darba procesu, kas ir tāds pats kā jebkurā vīna darītavā, ir ļoti interesanti un aizraujoši.

2. Barbaresco 

Barbaresco – vēl viens obligāts vīna tūrisma posms Pjemontā. Vīns Barbaresco, kas tiek gatavots no Nebbiolo vīnogu šķirnes, savu nosaukumu ieguvis par godu ciematam, kurā tas tika radīts.

Barbaresco ražotnes apmeklējums ir interesants ne vien tāpēc, ka Barbaresco un Barolo vīnu vēsture un slava ir nedalāma. Tā ir unikāla iespēja savām acīm redzēt šo teritoriju skaistumu, bagātību un tradīcijas, kas atspoguļojas arī vīnos. Barbaresco milzīgā popularitāte pasaulē saistīta ar Gaja ģimeni. Gaja vīna nams ir dibināts 1859. gadā, un tieši viņu radītais Barbaresco tika vērtēts tikpat augstu un dažreiz arī augstāk nekā Barolo. 

3. Roero

Roero reģions Pjemontā Padziļinātai Pjemontas izpētei ir jāapmeklē Roero, kas atrodas Langhe tuvumā, Tanaro upes kreisajā krastā. Mainās augsne, teruā un ar to saistītās vēsturiskās tradīcijas. Šeit noteikti jānogaršo izturētais, sarežģītais vīns Roero, kas nosaukts par godu tā izcelsmes vietai. Uzmanība jāpievērš vietējo Arneis vīnogu šķirnes baltajiem vīniem. Senāk šīs vīnogas sauca par balto Barolo. Praktiski visi šejienes vīndari strādā arī ar citām Pjemontas vīnogu šķirnēm, gatavojot no tām tradicionālos vīnus, ko sauc tāpat kā vīnogas, no kurām šie vīni ir darīti: Barbera, Dolcetto, Freisa. 

Pjemontā bez Langhe un Roero ir daudz citu vīna darīšanas zonu, kas pelnījušas atsevišķu ceļojumu. Asti, Monferrato, Gavi, Tortona, Canavese un Pjemontas ziemeļi. Vienā rakstā nav iespējams pastāstīt par Pjemontas bagātību un plašo vīna tūrisma maršrutu izvēli –Pjemontu nevar iepazīt viena brauciena laikā. Ir grūti atrast labāku laiku Pjemontas apmeklējumam par rudeni, jo tieši šajās nedēļās Pjemontas kultūras dzīvē notiek daudzi pasākumi, un katrai nedēļai ir sava īpaša un interesanta tematika.

Sākot ar septembri, Pjemontas pilsētās un ciematos, neskatoties uz aktīvo lauksaimniecības darbu ritmu, sākas dažnedažādāko svētku periods, no kuriem daudziem ir dziļas vēsturiskas saknes un senas tradīcijas. Ik nedēļu dažādās vietās ir iespējams pievienoties vietējo iedzīvotāju priekam un jautrībai, godinot senās zemes tradīcijas.

4. Pelaverga svētki 

Pirmajās septembra brīvdienās notiek tradicionālais Pelaverga festivāls par godu vietējam vīnam, kas tiek gatavots no Pjemontas vīnogu šķirnes ar tādu pašu nosaukumu. Vīndari, vēloties iepazīstināt pasauli ar šo interesanto vīnu, rīko svinības ar mūziku, ielu ēdieniem un, protams, nepārtraukto Pelaverga plūsmu Verduno ciemata ielās. Jāpiebilst, ka Verduno ir ne tikai šā vīna izcelsmes vieta, bet arī viena no piecām galvenajām Barolo ražojošajām komūnām. Pelaverga ir šajā reģionā ļoti iecienīts vīns, bet mazāk svarīgs nekā Barolo.

5. Izstāde Slow Food Cheese 

Slow Food Cheese 2016 izstāde Pjemontā Rudenī Slow Food organizē lielākos starptautiska mēroga pasākumus. Slow Food ir veselīga un garšīga ēdiena piekritēju un aizstāvju asociācija ar saknēm Pjemontā, kas tika dibināta 1986. gadā pilsētiņā Bra, netālu no Albas. Reizi divos gados Slow Food Pjemontā organizē divus svarīgākos ēdienu cienītāju pasaules pasākumus: Salone del Gusto – tas ir starptautisks gastronomiskais gadatirgus Turīnā un Bra pilsētas starptautiskais sieru festivāls. Pasākumi ir ļoti interesanti, ar ļoti piesātinātu programmu, meistarklasēm, vakariņām ar slaveniem šefpavāriem no dažādām pasaules valstīm, kā arī visiem ir iespēja satikt dažādas slavenības. Šajās dienās unikālas iespējas paveras gardēžiem, žurnālistiem un restorānu biznesa jomas darboņiem no visas pasaules. 

 

6. Palio d’Asti 

Ko darīt Pjemontā rudenī?Saskaņā ar daudzu gadsimtu senām tradīcijām 20. septembrī pilsētā Asti notika slavenās zirgu jāšanas sacensības Palio d’Asti, kas aizsākās viduslaikos – pirmo reizi šie svētki pieminēti 1275. gadā.
Katru gadu septembra trešajā svētdienā Asti ielās notiek spilgta procesija, ko veido viduslaiku apģērbā tērpti cilvēki, kuri virzās uz centrālo laukumu, kur svētki sasniedz kulmināciju – sākas aizraujošas zirgu jāšanas sacensības, kurās piedalās 21 dalībnieks, kas pārstāv savu komandu (kvartālu vai ciematu).

Palio d’Asti svētku sacensības ir īpašas ar to, ka jātnieki neizmanto seglus.  Par uzvarētāju tiek uzskatīts zirgs, kas pirmais šķērso finiša līniju (ar vai bez jātnieka). Uzvarētājam tiek piešķirts ar īpašiem rakstiem izdaiļots karogs, kas tiek saukts par palio. Šo augstvērtīgo auduma gabalu katru gadu darina kāds ļoti slavens meistars. Tam, kurš šķērso finiša līniju pēdējais, kopējo smieklu pavadībā tāpat kā pirms daudziem gadsimtiem  piešķir sālītus anšovus.

7. Palio di Alba 

Albas ielas 4. oktobrī ļaus no sirds izsmieties vietējo ēzelīšu svētkos. Oktobra pirmajā svētdienā, dažas nedēļas pēc skaistajiem Palio svētkiem Asti, Albā notiek ēzelīšu Palio. Šiem svētkiem nav senu sakņu,un to sākums meklējams salīdzinoši nesen – 1932. gadā. Svētku mērķis ir izklaidēties un priecāties! 

Tāpat kā Asti, pirms sacensībām notiek svinīgais gājiens pa Albas centrālajām ielām, kurā piedalās viduslaiku tērpos ģērbti vietējie iedzīvotāji, kas pārstāv dažādus pilsētas kvartālus un rajonus. Procesija virzās uz pilsētas laukumu, kur sākas lieliska divas stundas ilga izrāde par vēsturiskām tēmām, kas stāsta par Albas jeb Simts torņu pilsētas vēsturi.

Palio Di Alba svētki Pjemontā

Tad sākas Palio – ēzeļu skriešanās sacīkstes (vārds “sacīkstes” šajā gadījumā tiek izrunāts ar smaidu). Ēzeļi ir ļoti stūrgalvīgi un neklausa jātniekiem, dažreiz pilnībā atsakās kustēties – nepalīdz ne pielabināšanās, ne spēka metožu izmantošana. 

Šajos jautrības svētkos vienaldzīgo nav un nevar būt, jo ēzeļi spēj sasmīdināt gan bērnus, gan pieaugušos. Uzvarētājiem tiek aplausi, balvas un dāvanas, tai skaitā arī iespaidīga izmēra Albas baltā trifele. 

8. Albas balto trifeļu gadatirgus

Albas Baltas Trifeles gadatirgus Pjemontā Pats galvenais Pjemontas rudens notikums – slavenais Albas balto trifeļu gadatirgus, ko apmeklē gardēži no visas pasaules. Apmeklētājiem tiek piedāvāta visdažādāko pasākumu programma un iespēja nobaudīt un iegādāties Pjemontas delikateses. 

Šajās dienās Alba ir ļoti populāra tūristu vidū. Pilsētas centrālās ielas pārņēmušas bezgalīgas tirdzniecības vietas – šeit tiek tirgoti vietējie sieri, desas, saldumi, trifeles un, protams, vīni, bet gaisā jūtama spēcīga trifeļu smarža, ko laiku pa laikam papildina Nutella saldais aromāts, ko atnes vējš no netālu esošās Ferrero fabrikas.

Šogad 85. gadatirgus sāksies 10. oktobrī un ilgs līdz 15. novembrim. Albas baltā trifele ir Pjemontas lepnums nr. 1 – pati aromātiskākā un kvalitatīvākā trifele pasaulē. Trifeļu medības Pjemontā oficiāli atļautas no 21. septembra līdz 31. janvārim.

Trifeles nobriest un iegūst savu neatkārtojamo aromātu oktobra beigās vai novembrī. Zinātāji un gardēži zina, ka nav vērts steigties un nekas nebūs nokavēts, ja viņi ieradīsies nedaudz vēlāk. Tūristu pūļi sarūk, vīndari pāriet uz mierīgāku darba režīmu un spēj vairāk uzmanības veltīt tūristiem, bet baltā trifele kļūst fantastiska, iegūstot pilnvērtīgu un piesātinātu aromātu!

Nav slikti, ja novembrī līst lietus, jo bez lietus arī trifeļu raža nevar būt veiksmīga. Tuvojoties ziemai, kultūras un gastronomisko pasākumu kalendārs sniedz aizvien jaunas iespējas.

Trifeļu mēdnieki Pjemontā rudenī

Apmeklējot rudenīgo Pjemontu, nav iespējams palikt vienaldzīgam pret šīs zemes dāsnumu, atklājot neatkārtojamus un augstvērtīgus vīnus, gastronomiski unikālus ēdienus un svētku sajūtu, ko rada pjemontiešu rūpīgi glabātās vietējās tradīcijas.

Lidojot gaisa balonā pāri Langhe pakalniem ar Barolo vai Pjemontas Spumante glāzi rokās, ikviens gūst neparastas prieka sajūtas, saskaroties ar cilvēka darba un dabas veidoto krāšņumu.

Oficiāli rudens periods Itālijā ilgst no 23. septembra līdz 21. decembrim, atbilstoši astronomiskajam kalendāram. Jums ir iespēja iepazīt Pjemontu jau šogad!