«Šķidrie» aktīvi

Kolekcionēt, lai investētu, nav triviāls uzdevums, jo vīnu iegāde prasa tāda paša līmeņa zināšanas un disciplīnu kā investēšana jebkuros citos aktīvos. Ļoti svarīgs ir speciālista padoms īstajā laikā un īstajā vietā, jo viegli iespējams pieļaut burtiskā nozīmē dārgas kļūdas. Piemēram, pirkumu drīkst veikt tikai no uzticamiem piegādātājiem – ir taču zināms, ka vīnu ļoti viegli var viltot. Nepieciešams laikus paredzēt piemērotus glabāšanas apstākļus, pārliecināties par iegādes dokumentu pieejamību, turklāt vīnu vēlams pirkt oriģinālajās kastēs, kas nav tikušas atvērtas. Šāda neatvērta kaste ļaus vīnam papildus pieplusot 20% cenas, ja kādreiz izlemsiet to pārdot! Nu un, protams, pats vīns, kurā nolemts investēt.

Slavena vīna izsole Hospices Civils De Beaune

Drošākais garants šādai investīcijai – klasika, pie kuras pieskaitāms Bordo pirmais piecnieks (piecas saimniecības, kas atbilst Premier Grand Cru Classé līmenim), Burgundija, Šampaņa, Ronas ieleja, Pjemonta un super Toskāna.

Kam un kā pārdot vīnu? Mūsu valstī vēl nav izveidojusies tradīcija rīkot vīnu izsoles. Tāpēc vienkāršākais ceļš – izmantot izsoles internetā (piemēram, winebid.com) vai pazīstamus kolekcionārus. Ja jums patīk kāds vīns, pērciet uzreiz trīs kastes, divas pārdodiet un baudiet savu vīnu.

Esiet gatavi, ka izsoļu organizatori uzdos jums dažādus jautājumus un palūgs dokumentus, no kā būs atkarīga pārdošanas cena tirgū. Piemēram:

  • Kādā veidā jūs ieguvāt šo vīnu? (Tieši vīndarītavā, veikalā, izsolē, mantojāt vai citā veidā.)
  • Kā šis vīns glabāts? (Profesionālā vīnu glabātavā, pazemes pagrabā, telpā ar temperatūras un mitruma kontroli, vīns tieši no vīndarītavas.)
  • Svarīgs arī pudeļu ārējais izskats (etiķetes stāvoklis, korķis un vīna līmenis pudelē).

Viss uzskaitītais var šķist biedējošs, taču labas attiecības ar kompetentu mazumtirgotāju, vīna pārdevēju, un vēlme pašam iedziļināties visos sīkumos var būt labs starts topošajam kolekcionāram.

No investīcijām pie hobija

Kādas priekšrocības sniedz vīnu kolekcionēšana, kādas iespējas un iezīmes atklāj tamlīdzīgi hobiji? Kā zināms, kāds krāj markas, citi – tauriņus, tējkannas vai figūriņas. Arī katram vīnam ir sava izcelsmes vēsture, ražas gads un vērtība, bet vīna kolekcionēšana no vairākuma citu hobiju atšķiras ar to, ka vīns paredzēts, lai to baudītu un dalītos šajā baudā ar citiem. Piekritīsiet, dzīvē nemaz nav tik daudz vērtīgu brīžu, kas var sacensties ar, piemēram, izturēta un nobrieduša burgundieša atvēršanu ģimenes vai draugu lokā. Visvienkāršākais veids, kā nodrošināties ar pietiekamu daudzumu vīna, ko jūs ar tīksmi esat gatavs dzert jebkurā laikā, ir sākt veidot savu personisko kolekciju.

Kolekcionēšana – tā ir arī iespēja atzīmēt brīnišķīgus notikumus ar īpašu vintāžu vīniem, kas sakrīt ar jums svarīgā notikuma gadu. Piemēram, tāda paša gada vīna iegāde, kādā dzimis bērns vai ir kāzu gadadiena, piešķirs nebijušas sajūtas īpašajam brīdim, kad izlemsiet baudīt vīnu par godu svētkiem. Ja iegādāsities kasti ar vienas markas vīnu, tas papildus ļaus jums vērot šā vīna garšas evolūciju nobriestot. Un, protams, kā jebkurš aizraujošs hobijs, interese par vīna kolekcionēšanu nesīs jaunas zināšanas un pazīšanos, kas kaislību pret šo brīnumjauko dzērienu pacels nākamajā līmenī.

 

Rīcības instrukcija

Vīna kolekciju nosaka tās īpašnieka personība. Vairākums kolekcionāru izvēlas nelielu skaitu reģionu, uz ko akcentē savu uzmanību. Šādā gadījumā vīnu kolekcija īpaši neatšķiras no gleznu kolekcijas. Izvēlieties vīnus, kam piemīt noteikta pievilcība tieši jūsu acīs. Neļaujieties modei un tendencēm – kā zināms, tās mainās. Interesantai, unikālai kolekcijai piemīt kaut kāda sentimentāla vērtība – vieta, kur tā iegūta, ļaudis, emocijas, notikumi. Nogaršojiet dažādu reģionu vīnus, apmeklējiet degustācijas, fiksējiet un dalieties iespaidos. Nekad iepriekš pasaulē nav bijis tik daudz kvalitatīva vīna un tik plaša piedāvājuma kā šobrīd! Ja nevarat iegūt iekāroto vīnu pie vietējā tirgotāja, izmantojiet vareno wine-searcher.com resursu, kam ir ērta mobilā aplikācija, kura ļauj atrast vēlamo dzērienu, novērtēt tā kvalitāti un cenu.

Viena no izplatītākajām kļūdām, sākot kolekcionēt, ir vīna iegāde lielos daudzumos. Es pats esmu iekritis līdzīgās emocionālās lamatās, iegādājoties uzreiz daudz vīna, kā jau nopietns kolekcionārs… Savā vīna portfelī ieliku 80% vīna no Pjemontas un Bordo, lai gan dzīvē 80% manis lietoto vīnu – tā ir Burgundija un šampanietis.

Nepieļaujiet līdzīgas kļūdas! Sāciet ar nelieliem daudzumiem; vērojiet, kas jums patīk, un atcerieties, ka jūsu garšas izjūta attīstīsies. Nav nekas sliktāks, kā iegūt savā īpašumā lielus daudzumus vīna, ko vēlāk negribas atvērt. Mans personiskais izvēles kritērijs – vīns, ko atvērt gribas vienmēr.

Pastāv vairāki mīti. Pirmais – vīnu kolekcionēšanu var atļauties tikai bagātie. Es uzskatu, ka tas ir dzīvesveids vai vienkārši hobijs atkarībā no tā, cik daudz sava laika esat gatavs investēt, un tas ir pieejams visiem.

Otrkārt, jums nav vajadzīgs liels pazemes pagrabs. Treškārt, nav nepieciešamas milzīgas investīcijas. Vīnu kolekcijai nav obligāti jābūt augstas klases, ekskluzīvai vai citiem nepieejamai.

Gadās, ka kolekcionāru pārņem kaislība, izsitot no vīnam plānotā budžeta rāmjiem. Lai izvairītos no līdzīgas situācijas un saglabātu savu maciņu, jau laikus izlemiet, cik daudz naudas esat gatavi ieguldīt kolekcijas izveidē un saglabāšanā. Pieņemsim, ja pudele vidēji maksā 16 eiro jeb kaste 96 eiro, katru mēnesi iegādājoties pa kastei, gadā būsiet iztērējis 1152 eiro; ja cena ir 25 eiro par pudeli, gadā tas būs jau 1800 eiro utt. Pa kastei mēnesī – nav slikts mērķis, kas jums dos 72 pudeles gadā un iespēju izdzert pudeli iecienītā vīna ik pēc piecām dienām.

Kad vīnam atvēlētie tēriņi skaidri, jānosaka vīna dzeršanas stratēģija, balstoties uz prioritātēm un tradīcijām.

Nu, piemēram, katrās vakariņās jūs izdzerat glāzi vīna. Nav grūti saskaitīt, ka šajā gadījumā gadā vajadzēs tieši 72 pudeles. Ņemiet vērā, lai vienu pudeli varētu tukšot piecas dienas, nezaudējot vīna kvalitāti, tam mijiedarbojoties ar skābekli, jums neiztikt bez speciālas korķa aizstajējiekārtas Coravin. Ja gada laikā reizi mēnesī rīkojat īpašus pasākumus vai ģimenes svētkus, kuros tiek izdzertas vidēji divas pudeles, tas ir vēl papildu 24 pudeles gadā.

Tātad mērķis ir sagādāt pietiekami daudz vīna, ņemot vērā jūsu ikdienas patēriņu un nākotnē paredzamos gadījumus.

Uzdodiet sev jautājumu, vai spēsiet īstenot to vai citu stratēģiju un kā tā atbilst jūsu budžetam? Atkarībā no tā varat attiecīgi izvēlēties iegādājamā vīna cenu un pasākumu skaitu, kur šis vīns tiks pasniegts.

Un, protams, būs bēdīgi, ja ar rūpību un mīlestību būsiet radījis ieglabājamo vīnu kolekciju, taču vīns zināmā mērā kļuvis nederīgs baudīšanai, jo glabāts garāžā, skapī vai zem kāpnēm. Sastopami arī tādi «vīnmīļi», kuri vīnam tērē milzu summas, bet pudeles izmanto kā dekoru, netērējot laiku domām par pareizu glabāšanu.

Svarīgi vīna glabāšanas likumi

Glabāšana būtiski ietekmē vīna kvalitāti. Pareiza glabāšana ir tikpat nozīmīga kā pati vīna ražošana, jo tieši iespaido produkta garšas īpašības un vienā mirklī var iznīcināt vīndara rūpīgo darbu. Piemēram, temperatūrai jābūt nemainīgai 10–15 ᴼС diapazonā visu gadu, bet mitrumam –

65–80%. Vīns necieš temperatūras svārstības, vibrāciju, ultravioleto starojumu (sauli) un dažādas smakas.

Senāka ražas gada vīnu pēc pārvadāšanas neatveriet vismaz 4–6 nedēļas – tam jāatpūšas pēc stresa.

Arī izmēram ir nozīme. Kolekcionējiet vīnu magnum pudelēs, kuru tilpums ir 1,5 litri. Tajās veidojas ideāla vīna un gaisa attiecība dabiskai vīna nobriešanai. Šo izmēru īpaši novērtē speciālisti, taču to retāk piedāvā ražotāji.

Noteikti apskatiet korķi, pērkot nobriedušu vīnu. Ja korķis ir nedaudz pabīdījies uz augšu vai «ielīdis» uz leju, tas ir signāls, ka vīns slikti glabāts. Turiet korķi mitru, tas ir, glabājiet pudeli guļus jeb horizontāli.

 

Noderīgi padomi iesācējiem

Vispirms tieciet skaidrībā, kas jums īsti patīk. Izvērtējiet savu dzīvesstilu, lai noteiktu, kādi vīni jums patīk pašreiz un kādi – jūsu vīna kompānijām un vakariņu dalībniekiem.

Nogaršojiet vīnu pirms pirkšanas. Atrodiet saprotošus pārdevējus, kas piedāvā jūs interesējošā vīna degustāciju.

Liela nozīme ir vīna izcelsmei (apelācijai), konkrētam vīna laukam un gadam. Laba vīnogu sula ir laba vīna garants!

Ja esat izlēmuši investēt, pērciet veselas kastes un glabājiet tās neatvērtas. Tās vienmēr tiek vērtētas augstāk un ļaus baudīt izturētu vīnu ne vienā vien eksemplārā.

Ņemiet vērā, ka līdztekus klasikai ir daudz reģionu, kur top vīni baudai par 25 eiro un kam glabāšanas potenciāls ir 15–20 gadu!

Pērkot vecāka gada vīnu, pavērojiet dzēriena līmeni pudelē. Ja pudelē daudz gaisa, pastāv risks, ka vīns bojāts. Pēc šā līmeņa var spriest par glabāšanas kvalitāti un vīna vecumu.

Labākā cena pārdošanai ir 1–3 gadi pirms vīna gatavības maksimuma jeb brīža, kad tas sasniedzis savu pilnbriedu un atklāj savas labākās īpašības. Ir daudz uzziņas avotu, kas palīdz to noskaidrot. Izmantojiet mobilās aplikācijas Wine-searcher, Delectable, Vivino, profesionālus žurnālus un blogus internetā, kur atrodama informācija par vīnu kvalitāti, gatavību, potenciālu un glabāšanu.

Veidojiet sabalansētu kolekciju – no sarkanvīna, baltvīna, šampanieša un desertvīna. Balstieties uz savu garšu un gastronomiskām prioritātēm. Neaizmirstiet par sezonalitāti – uz vasaru vērts nodrošināties ar baltvīnu un rozā vīnu, bet uz ziemu – ar vairāk piesātinātiem sarkanvīniem.

Padomājiet, vai ir jēgas krāt vīnus, ko jebkurš var nopirkt tuvākajā veikalā.

Nobeigumā vēlos brīdināt, ka vīnu kolekcionēšana aizrauj – ja reiz esat nostājies uz šīs takas, atpakaļceļa vairs nav! Bieži vien šis process pārvēršas fanātismā un var novest pie tā, ka vienu mīļu dieniņu mājas kolekcijas vietā sadomāsiet atvērt savu restorānu, veikalu vai tirdzniecības kompāniju, kas būs jau pavisam cits stāsts… Bet pagaidām – baudiet!