Kategorijas
Tags
Populārais:
Raksti par vīnu

Nemiera cēlāji no Jura reģiona

ceturtdiena, 2019. gada 13. jūnijs
Nemiera cēlāji no Jura reģiona

Pirmdiena. Dzestrā novembra rītā Noble Wine komanda nosēžas Ženēvas lidostā, lai apciemotu mazu reģionu, kuru no vienas puses norobežo Burgundija, no otras – Šveice. Vīna zinātāji šo reģionu apraksta gan ar labiem, gan ne tik glaimojošiem vārdiem. Katram sava taisnība, tāpēc izstāstīšu, kā Noble Wine gāja šajā unikālajā, dabas skatiem aizraujošajā reģionā.

Īsumā par reģionu

Reģiona teritorija ir 1850 ha liela, un tā atgādina šauru, tikai  80 kilometrus garu strēmeli, kas iegūlusi starp kalniem. Šobrīd ar vīnogulājiem apstādītā teritorija ir 10% no kādreizējās platības, galvenokārt phylloxera uts dēļ.

Nepilnas stundas attālumā no Ženēvas lidostas, braucot pa koku ieskautajiem serpentīniem, ierodamies pie pirmā ražotāja Domaine Andre et Mirelle Tissot. Lai gan tiek uzskatīts par lielāko šā reģiona vīnu importētāju, Tissot ražo nieka 100 000 pudeļu gadā, tikai 300 mucu, kas, salīdzinot ar citu reģionu saražoto, ir patiešām smieklīgs daudzums. Pašreizējais īpašnieks un vīndaris Benedikts Tiso (Benedict Tissot) mūs sagaida un nekavējoties sauc pie galda, kur degustāciju gaida vēl divi mūsu profesijas kolēģi no Lionas.

Par vīnogām

Sāksim ar sarkanajām. Tātad populārākā vietējā sarkanā vīnoga ir Poulsard, no šīs vīnogas dara sausus, vieglus, elegantus un augļainus vīnus vai dzirkstošos Cremant de Jura. Trousseau sarkanā vīnoga tiek audzēta siltākajās vietās šajā reģionā, tāpēc ir diezgan reti sastopama. Kā trešā svarīgākā sarkanvīna vīnoga minama Pinot Noir.

Turpināsim ar baltajām vīnogām. Vissvarīgākā noteikti ir Savagnin, šī vīnoga atbild par Juras reģiona slavu un statusu pasaulē. Stilu un slavu kaldinājis specifiskais vīna pagatavošanas process, un šo vīnu nosaukums ir vin jaune. Plaši pieejama ir arī Chardonnay vīnoga, no kuras top  vīni vairāk klasiskajā baltvīnu stilā, ko ietekmējis Burgundijas reģiona tuvums.

Pirmais šajā reģionā degustācijai tiek liets dzirkstošais vīns, tad sarkanvīns un tikai pēc tam baltvīni. Iemesls ir sarkanvīnu augļainums un vieglums, pretēji intensīvajiem un kompleksajiem baltvīniem. Tiek pasniegts ļoti klasisks Cremant, tas pats attiecas uz vieglā stila sarkanvīniem, bet tad pienāk... Tik daudz lasīts par šā vīna stilu, tā aromātiem un garšām, un te nu beidzot! Ieliekam visi degunu glāzē, un visi četri saskatāmies. Šī darbība liecina par kaut ko labu vai arī ļoti sliktu. Pārrunājam sajusto un pie kopsaucēja netiekam. Degustējam vīnus, kas gatavoti no dažādiem vīna dārziem, un rodas apgaismība, ka šajos vīnos jūtamas arī izteiktas atšķirības, kur tie tiek audzēti un kāda ir augsne. Nogaršojam arī izslavētos desertvīnus vin de paille no Savagnin vīnogas un ar jaunām izjūtām, pārdomām dodamies ceļā pie nākamā ražotāja. Apsveram, vai ši jaunais aromāts ir tikai Andre et Mirelle Tissot nama īpatnība vai arī tā būs visur.

Apelācijas

Četras galvenās vīnu apelācijas ir Arbois, Château-Chalon, Côtes du Jura un L'Étoile. Pasaulē visnovērtētākā apelācija ir Château-Chalon, maza pilsētiņa neliela kalna galā, kuras apkārtnē tiek audzētas visaugstākā labuma vīnogas un darīti superilgdzīvotspējīgi vīni. L'Étoile apelācijā darbojas ļoti maz ražotāju, bet šim reģionam ir liels potenciāls, jo augsne ir identiska Chablis apelācijai. Arbois pilsētiņas apkārtnes vīni vairāk koncentrējas uz sarkanvīnu ražošanu, bet ne tikai. Côtes du Jura ir vispārēja reģiona apelācija. Dzirkstošā vīna apelācija ir Cremant du Jura. Macvin du Jura ir vēlās ražas vīns, kas sajaukts ar marc (vīnogu izspiedu destilāts), tādējādi iegūst ko līdzīgu baltam, rozā potrvīnam.

Jau satumsis, un esam ieradušies ražotāja Philippe Bornard vīna darītavā. Filips ir Jura reģiona rokzvaigzne, kura vīnus var sastapt no Ņujorkas līdz Melburnai. Savu zvaigznes statusu viņš ieguva, piedaloties TV šovā L’Amour est dans le Pré (Mīlestība pļavā), kur zemnieks meklē mīļoto. Romantiskā stāsta dēļ šos vīnus sāka dzert franču publika un vīnmīļi, ieceļot tos slavas saulītē. Filipa dēls mūs noved mazā omulīgā pagrabā, kur tad nogaršojam šā ceļojuma labākos un vecākos sarkanvīnus no visām trim sarkanajām vīnogām. Izcilākais ir 2007. gada Poulsard, kam vīnogas tika ievāktas Arbois pilsētas apkaimē. Piebildīšu, ka šis ir biodinamiskais ražotājs.

Tālāk mūsu ceļš ved uz vīndarītavu viesnīcu Les Chais du Vieux Bourg, kur mūs sirsnīgi sagaida ar bagātīgām vakariņām. Nama saimnieki ir ļoti pozitīvi un... neparasti.

Ludvigs Bindernāgels (Ludwig Bindernagel), veiksmīgs bijušais arhitekts, šobrīd ir nama īpašnieks un vīndaris. Saimniece un pavāre – Natālija Eigenšenka (Nathalie Eigenschenck), bijusī stjuarte. Pēc abu tikšanās un precībām pāris pārcēlās uz L`Etoile pilsētu un nopirka māju ar vīna pagrabu, jo Ludvigs izdomāja, ka vēlas darīt vīnu. Bez iepriekšējas pieredzes! Nopircis 4 ha vīna dārzus, jau pēc pirmajiem diviem gadiem saprata, ka tas ir pārāk daudz vienam cilvēkam, un atstāja sev divus hektārus, lai uzkrātu pieredzi. Dažu gadu laikā viņa vīni tiek iekļauti pasaules labāko restorānu vīna kartēs, piemēram, Noma.  Šo restorānu sūtņi arī esot apmetušies viesnīcā un baudījuši Natālijas meistardarbus, līdzīgi, kā to darām mēs. Protams, vakaru pabeidzam vīna pagrabā, izgaršojot dažādu ražas gadu Marc de Bourgogne. J Vīnus tajā vakarā nevērtējam, jo degustācija plānota nākamajā dienā.

Ēdiens

Šis reģions ir slavens ar vairākām lietām, runājot par ēdienu. Pirmais un svarīgākais ir Comte siers, kas noteikti  jāpiemin, ja meklējam izcilāko vīna un no tā paša reģiona nākuša siera saskaņu. Tādu atrodam ar 24 mēnešus gatavinātu sieru. Izslavētas ir Breses vistiņas – viena šķirne, kas tiek audzēta konkrētā teritorijā, ievērojot stingrus audzēšanas noteikumus. Svarīgākā sēne reģionā ir murķeļsēne, ko gatavo dažādos veidos. Kādā ceļa malas kafejnīcā tās baudījām vin de jaune mērcē. Izcili!

Agrs rīta cēliens, un dodamies uz Domaine Jean Bourdy, kur jau 18. paaudzē šajā reģionā audzē vīnus. Mūs sagaida nama īpašnieks un ieved savā pagrabā. Visi esam bijuši daudzos un dažādos pagrabos, bet šis izveidots kā vecs, nekad netīrīts muzejs ar ļoti dīvainu aromātu. Žans Fransē Burdī (Jean-Francoise Bourdy) mūs uzaicina uz vietu, kas paredzēta degustācijai un kur tiek izturēti visi nama vīni. Pa ceļam mūsu acis šaudās turpu un šurpu, jo ražas gadi, kas norādīti pudelēm plauktos, ir neaptverami veci, līdz pat 1890. gadam. Sākam ar 2009. gada sarkanvīnu – 33% Pinot Noir, 33% Poulsard un 33% Trousseau, zīdains, maigs un superviegli dzerams sulīgu vīnu baudītājiem, izcils ar murķeļsēnēm. Turpinām ar dažādu veidu Savagnin.

Pagatavošana un vīnu veidi

Vīna ekspresīvie aromāti tiek saistīti ar pagatavošanas procesu, kura laikā vīna muca netiek līdz galam piepildīta ar vīnu. Tādējādi uz vīna virskārtas veidojas rauga cepure (candy cap), kas satur dažādas ļoti aromātiskas vielas, kuras piesātina vīnu un tajā pašā laikā nelaiž vīnam klāt skābekli, bet noturēšanas vēlākajos gados neļauj tam oksidēties. ATCERIETIES, KA ŠIE VĪNI NAV STIPRINĀTI KĀ, PIEMĒRAM, JEREZ!

  • Vin jaune (dzeltenais vīns). Šā stila vīnu var ražot visa reģiona ietvaros. To zem rauga cepures notur minimāli 6 gadus un 3 mēnešus. Garša ir ar jūtamu svaigumu, intensitāti un ilgu pēcgaršu. Aromāts un garša ir integrējies viens otrā, izcils vīns šā reģiona baudītājiem. Pieejami veci ražas gadi.
  • Regulārā stila vīns, ko var ražot visas Côtes du Jura apelācijas ietvaros un ko notur zem rauga cepures, bet līdz 6 gadiem un 3 mēnešiem. Biežāk zem rauga cepures tas pavada no 1,5 līdz pat 4 gadiem. Garša ir ar jūtamu svaigumu, dūmakainumu, intensitāti un ar ilgu pēcgaršu. Aromāts un garša vēl nav integrējies viens otrā, bet cenas dēļ izcils vīns šā reģiona iesācējiem.
  • Château-Chalon. Šā stila vīnus ražo mazas pilsētiņas Château-Chalon apkaimē, nogāzēs, un tos notur zem rauga cepures minimāli 6 gadus un 3 mēnešus. Garša ir ar jūtamu svaigumu, intensitāti un ilgu pēcgaršu. Aromāts un garša ir integrējies viens otrā, izcils vīns šā reģiona baudītājiem un īsts atradums tiem, kuri grib paspēlēties ar ļoti veciem ražas gadiem.
  • Vin de Paille. Desertvīns, kam vīnogas žāvē 6 mēnešus pēc izspiešanas un notur vismaz 18 mēnešus ozolkoka mucās. Atļautās vīnogas ir Savagnin, Chardonnay un Poulsard. Minimālais alkohola procents šiem vīniem ir 14%. Tātad intensīvs, izteikti salds, pļavziedu, persiku, medus un dūmu aromāts un garša.

Sākam ar 2009. gada Chardonnay un 2009. gada Savagnin, abi noturēti zem rauga cepures 4,5 gadus. Jā, šī ir tā garša un aromāti, ko sastapām pie iepriekšējajiem ražotājiem, bet daudz maigāka, ne tik asa. Tiek servēts 2006. gada Vin Jaune un 2006. gada Chateau Chalon. Aromātā jūtami rieksti, Stilton siers, dūmi, biezpiena krēms. Sabalansēts, intensīvs, ar milzīgu potenciālu. Ar cik lielu, jūs vaicāsiet? Nākamais vīns tiek servēts aklajā degustācijā ar mērķi mūs piesmiet un mums liek uzminēt ražas gadu. Precīzi neatceros, bet tuvākais bija 70. gadu minējums. Pudele tiek atvērta, smīns un pārsteigums mums rodas tajā brīdī, kad ieraugām – uz pudeles rakstīts 1954. ražas gads. Izcils! Aromātā saldais krējums, žāvētas aprikozes, tabaka, ciedrkoks, vaniļa. Garšā ļoti maigs, krēmīgs un, vienā vārdā, neaizmirstams.

Atvadāmies no namatēva, bet ar domu, ka ne uz ilgu laiku, jo noteikti baudīsim viņa vīnu Rīgā.

Vietas, restorāni, viesnīcas

Ražotāji, ko apmeklēt: Caves Jean Bourdy, Champ Divin, Domaine de l'Octavin, Domaine Rolet, Les Chais du Vieux Bourg, Jean-François Ganevat.

Vietas, ko apmeklēt: pilsēta Château-Chalon, siera darītava Maison du Comte, ļoti daudzi reģiona dabas apskates objekti (gravas, ūdenskritumi u.c.).

Restorāni/viesnīcas: Hôtel/Restaurant Jean-Paul Jeunet, Hôtel/Restaurant Les Chais du Vieux Bourg, Le Bistrot Pontarlier.

Īsā braucienā no Bourdy nama atgriežamies pie Ludwig Bindernagel. Degustācijas galds tiek uzklāts dārza vidū – starp māju un vīna pagrabu. Nama stilu kopumā var raksturot kā ļoti nopietnu, minerālu un tiešu. Šāds stils piestāvēs natural wine piekritējiem, restorāniem, kam ir specifiskas idejas un filozofija. Ne velti Ludwig vīnus bauda Noma un citos pasaulslavenos restorānos. Mums vēl līdz tam jāizaug!

Noble Wine komandas ceļojums turpinās uz Šablī, un laika ierobežojuma dēļ mēs esam spiesti doties prom. Pirmā reize kādā jaunā reģionā uzliek zīmogu jūsu iespaidam par vīnu kopējo kvalitāti, cilvēkiem un... vai vēlaties tur atgriezties.

 Pēc mūsu domām, Jura reģionu raksturo:

  • visu pudeļu vēršana vaļā ar būkšķi, neskatoties uz pieņemtajām normām;
  • viesmīlība un atvērtība;
  • domas par dabu, no kurienes un kādus produktus mēs iegūstam ēdieniem un dzērieniem;
  • sezonalitāte;
  • atšķirīgums no ierastā.

 

Es noteikti šeit atgriezīšos.  Ja šeit minētais jūs uzrunā, varbūt arī jums vērts apmeklēt šo reģionu! Īsts hipsteris. Gluži kā mūsu Miera ielas rajoniņš franču vīndaru izpildījumā.

 

Riohas vīni iegūst jaunu klasifikācijas sistēmu

otrdiena, 2019. gada 11. jūnijs
Riohas vīni iegūst jaunu klasifikācijas sistēmu

Kamēr visa pasaule piedzīvo krasas pārmaiņas, vīna pasaulē valda stabilitāte. Stabilitāte, kas nedaudz līdzinās stagnācijai.
Piemēram, lielākā daļa vīna snobu joprojām dod priekšroku vecmodīgajiem pudeļu korķiem, lai gan pēdējo 50 gadu garumā sevi veiksmīgi pierādījuši arī skrūvējamie korķi. Un vai zināt, ka mēs joprojām nosakām Bordo vīnu vērtību, vadoties pēc 160 gadu veca sprieduma?
Tāpēc, kad Rioja Consejo Regulador (vīna komisija) paziņoja par jaunas klasifikācijas sistēmas ieviešanu, tas izraisīja lielu ažiotāžu!

Lasīt talāk

Jūras dīva no Arkašonas līča

pirmdiena, 2019. gada 03. jūnijs
Jūras dīva no Arkašonas līča

Piedāvājam jums doties uz vienu no savdabīgākajām vietām Francijas dienvidos – Atlantijas okeāna apskaloto Arkašonas līci (fr. val. – Bassin d’Arcachon), īstu paradīzi austeru cienītājiem! Tā smilšainajos krastos gandrīz 90 kilometru garumā izvietojušās 23 austeru ostas un 322 austeru fermas, kuras ik gadu kopā saražo vidēji 9000 tonnu austeru.

Lasīt talāk

Brut Nature šampanietis – klimata izmaiņas vai modes lieta?

trešdiena, 2019. gada 29. maijs
Brut Nature šampanietis – klimata izmaiņas vai modes lieta?

Piedāvājam Jūsu uzmanībai vēl vienu rakstu no mūsu žurnāla Noble Wine jaunā numura, kurā Kristaps Kārkliņš izvērtē šampaniešu Brut Zero ražošanas un degustācijas nianses.

Brut Nature, Zéro Dosage, Brut Zéro, Ultra Brut, Pas Dosé, Non-Dosé – visi šie nosaukumi patiesībā nozīmē vienu un to pašu! Pie šampanieša, kas pēc savas būtības ir sauss dzēriens un ar augstu skābuma līmeni, netiek pievienota dozāža vai, vienkāršāk sakot, netiek pievienots cukurs. Kā šādā dzērienā panākt balansu?

Lasīt talāk

#teirdarbs: meklējam marketinga un vīna fanu

otrdiena, 2019. gada 28. maijs
#teirdarbs: meklējam marketinga un vīna fanu

Tev patīk pavadīt laiku Facebook un Instagram? Tu uzņem skaistas un stilīgas bildes, kas saņem kaudzēm komentāru un like? Esi pārliecināts/a, ka vari uzrakstīt šo tekstu daudz interesantāk un labāk? Tad šis darbs ir domāts Tev. Mēs meklējam kolēģi, kurš mūsu soctīklus spēs padarīt vēl skaistākus un garšīgākus. Vairāk vari uzzināt zemāk!

Lasīt talāk

Rjoha vs Bordo vs Toskāna. Tests garšai

otrdiena, 2019. gada 14. maijs
Rjoha vs Bordo vs Toskāna. Tests garšai

Bokss ir un būs uz viļņa vismaz vēl pāris nākamos gadus, tādēļ arī mēs sarīkojām sparingu. Ne ar dūrēm, bet… lai pārbaudītu sevi. Vai aklajā degustācijā varam atšķirt četrus sarkanvīnus, kuri nāk no Rjohas reģiona Spānijā, Bordo Francijā un Toskānas Itālijā? Kāds, šo lasot, nodomās: “Pfff, easy.” Taču lasiet vien tālāk.

Lasīt talāk
Patīk šis raksts? Pieraksties jaunumiem!