Kategorijas
Tags
Populārais:
Raksti par vīnu

Vai drīkst dzērt vīnu grūtniecības laikā?

otrdiena, 2016. gada 19. aprīlis
Vai drīkst dzērt vīnu grūtniecības laikā?

Grūtniecība ir ļoti aizraujošs periods, kas rada ne vien prieku, bet sagādā arī rūpes un raizes. Ja esat kaislīga vīna piekritēja un atklājat, ka gaidāt mazuli, iespējams, sāksiet domāt par to, vai dzert vīnu grūtniecības laikā ir veselīgi. Daudzi eksperti uzreiz un viennozīmīgi teiks “nē” jebkāda veida alkoholisko dzērienu lietošanai grūtniecības laikā, taču ir pieejama informācija, kas liecina, ka nedēļā izdzert vienu vai divas vīna glāzes grūtniecības laikā būs pat veselīgi.

Izvēle ir jūsu ziņā. Mēs pastāstīsim par pētījumu, kas tika veikts ar mērķi noskaidrot vīna ietekmi uz grūtniecību.  Tomēr jāatceras, ka neatkarīgi no tā, ko saka eksperti, galvenais ir ievērot mērenības principu. Vai viena vīna glāze kaitēs grūtniecībai? Nē! Bet vai jums būtu jādzer vīns pudelēm? Protams, nē! Lielākā daļa ekspertu piekrīt, ka atslēga ir līdzsvars. Ja ēdat pareizi un pietiekami daudz atpūšaties, varat izdzert vienu vai divas glāzes vīna, bet ar to arī pietiks. Ja jūsu grūtniecība ir pakļauta riskam un ciešat no citām ar veselību saistītām problēmām, vīna dzeršana noteikti nebūs labākā ideja. 

Mērenība, vēlreiz – mērenība

Visiem zināms, ka smaga dzeršana jeb alkohola lietošana lielos apjomos var negatīvi ietekmēt augļa attīstību. Alkohols lielos daudzumos aizkavē un traucē bērna garīgo attīstību, bet Dānijā veiktais pētījums atklāj, ka pāris glāžu vīna nedēļā grūtniecības laikā var veicināt bērna garīgo attīstību nākotnē. Citāts no pētījuma:
“Jani Niklasena (Jani Niclasen) izpētīja Dānijas Nacionālās grūtniecības uzraudzības organizācijas datus, kuros tika apkopota informācija par 37000 sieviešu laika posmā no 1996. līdz 2002. gadam. Sievietes atbildēja uz jautājumiem trīs reizes, un viņu bērni septiņu gadu vecumā aizpildīja aptauju, kuras mērķis bija novērtēt bērnu emocionālo stāvokli un izveidotās attiecības.

Mammas, kuras dzēra vīnu nelielos daudzumos, darīja pareizi visu pārējo: viņas regulāri nodarbojās ar fiziskām aktivitātēm, mazāk laika pavadīja, skatoties televīziju, uzturēja savu ķermeni labā formā un kopumā bija labāk izglītotas

Niklasenu pārsteidza, ka bērni, kuru mātes alkoholu lietoja mērenā daudzumā (aptuveni 90 alkohola devas grūtniecības laikā, kas ir aptuveni divas glāzes nedēļā), uzrādīja labākus garīgās veselības rādītājus nekā bērni, kuru mātes no alkohola lietošanas grūtniecības laikā atturējās pilnībā.
“Atturībnieču bērniem bija sliktāki rezultāti visās kategorijās. Mātes, kuras nelietoja alkoholu grūtniecības laikā, bija mazāk izglītotas, neveica fiziskas aktivitātes un ilgu laiku pavadīja pie televizora,” sacīja zinātniece.

Mammas, kuras dzēra vīnu nelielos daudzumos, darīja pareizi visu pārējo: viņas regulāri nodarbojās ar fiziskām aktivitātēm, mazāk laika pavadīja, skatoties televīziju, uzturēja savu ķermeni labā formā un kopumā bija labāk izglītotas. Šiem dzīves līmeņa faktoriem ir būtiska ietekme uz bērna garīgās veselības attīstību, bet, kad Niklasena atlasīja līdzīgos apstākļos dzīvojošas mātes, viņa novēroja, ka vīna dzeršana grūtniecības laikā nelielā apjomā pozitīvi ietekmēja bērna garīgo veselību.”

Šis atklājums ir būtiski ietekmējis grūtnieču un bērnu veselības pētniecības pasauli. Pilna pētījuma versija ir pieejama šeit, kā arī citas Jani Niklasenas publikācijas un raksti par grūtniecību un bērna attīstību.  Šis pētījums ir daudzas reizes citēts medijos, jo tas apgāž dažus no pieņēmumiem par vīna lietošanu grūtniecības laikā.

Šis nav vienīgais pētījums, kas liecina, ka vienas glāzes izdzeršana dienā neietekmē bērna attīstību. Bristoles Universitāte pētīja 7000 desmit gadus vecu bērnu, kuru mātes atzina, ka bija dzērušas vienu glāzi vīna dienā grūtniecības laikā. Pētījuma mērķis bija noteikt bērnu līdzsvara izjūtu.  Lūk, rezultāti!

“Alkohola lietošana nelielos un mērenos apjomos neietekmē bērna līdzsvara izjūtu, kas tika novērtēta, balstoties uz trim aspektiem,” sacīja Džons Makleods, Bristoles Universitātes Sociālās un kopienas medicīnas skolas profesors. Pilns raksts par pētījumu ir pieejams šeit

Citi mainīgie lielumi 

Jau minējām, ka alkohola lietošana lielos apjomos grūtniecības laikā ir kategoriski aizliegta, bet vīna glāze dienā nevienam nekaitēs.  Citi mainīgie lielumi, kas ietekmē to, vai jūs drīkstat iedzert pāris vīna glāžu grūtniecības laikā, ir:

  • grūtniecības nedēļa; 
  • kopējais veselības stāvoklis; 
  • vīna lietošanas paradumi pirms grūtniecības iestāšanās.

Vai ir atļauts dzērt vīnu grūtniecības laikā?Pirmais grūtniecības trimestris ir svarīgākais grūtniecības posms, tāpēc lietot alkoholu šajā posmā nav ieteicams vispār. Jo tālāk esat bērna gaidās, jo mazāka ir iespēja, ka pāris vīna glāžu radīs jebkādas problēmas. Vīns var pat palīdzēt atslābināties vēlākos grūtniecības posmos. Milzīga loma ir arī jūsu vispārējam veselības stāvoklim. Ja jums ir jebkāda veida veselības problēmas, kas saistītas ar grūtniecību, piemēram, gestācijas diabēts, augsts asinsspiediens un līdzīgas, ir jāatturas no jebkāda alkohola lietošanas. Ja pirms grūtniecības iestāšanās katru vakaru izdzērāt pāris glāžu vīna, jūsu organismam būs izveidojusies neliela tolerance, bet, ja vīnu nelietojāt pirms mazuļa pieteikšanās, grūtniecība noteikti nav īstais laiks sākšanai. 

Daudzās valstīs, piemēram, Itālijā, Spānijā un Francijā, kur vīns tiek uzskatīts par dabas dāvanu, vīna dzeršana grūtniecības laikā tiek uzskatīta par veselīgu, jo pastāv uzskats, ka vīns uzlabo asins sastāvu. Pētījumi pierādījuši, ka kultūrās, kurās tradicionāli lieto vīnu, bērnu piedzimšana ar dažādiem attīstības traucējumiem netiek novērota biežāk nekā kultūrās, kurās vīnu lietot nav pieņemts.

Beigu beigās lēmums ir jāpieņem jums. Visticamāk, jūsu ārsts būs pret, bet tas tāpēc, ka ārsti nevēlas, lai sievietes lietotu alkoholu pārmērīgos daudzumos bez ierobežojuma. Ja ņemsiet vērā visus minētos faktus un lietosiet alkoholu atbildīgi, viena vai divas glāzes nedēļā jūsu bērnu neietekmēs. 

 

Ilgais ceļš uz vīna Olimpu. 1. daļa

otrdiena, 2016. gada 12. aprīlis
Noble Wine intervija ar Vincents Restorāna vīnzini Raimondu Tomsonu.

Latvijas vīna aprindās pēdējā pusgada laikā Raimonda Tomsona vārds izskanējis īpaši bieži un skaļi. Mēs, Noble Wine, vēlētos uzzināt, kas dzīvē mainījies pēc veiksmīgā starta pasaules vīnziņu čempionātā Argentīnā, kur iegūta augstā septītā vieta, un kādi ir Latvijas titulētākā vīnziņa tālākie mērķi un sapņi.

Lasīt talāk

Elio Altare – revolucionārs ar motorzāģi

trešdiena, 2016. gada 23. marts
Elio Altare – revolucionārs ar motorzāģi

Elio Altares pirmais brauciens uz Burgundiju 1976. gada janvārī bija atklājumu pilns un kļuva par tādu kā lūzuma punktu līdzšinējā vīna darīšanā – Elio nolēma eksperimentēt ar citām metodēm. Talkā nāca motorzāģis, samazinot veco, lielo botti skaitu, lai atbrīvotu vietu jaunām mucām. Revolūcija! Un izcili ieguvumi. Kritiķu un vīna cienītāju aprindās slavas saulītē īpaši tiek celti tieši astoņdesmito gadu ražas vīni no Elio vīnogu dārziem Arborinā (Langhe Nebbiolo) un Laridži (Barbera). Šobrīd saimniecība ir aptuveni 10 ha liela, un gadā vidēji tiek saražots aptuveni 6000 pudeļu. Kopš 2003. gada Silvija, vecākā meita, strādā kopā ar Elio.

Lasīt talāk

8 iemesli kāpēc jums noteikti vajadzētu aizbraukt uz Pjemontu!

trešdiena, 2016. gada 16. marts
8 iemesli kāpēc jums noteikti vajadzētu aizbraukt uz Pjemontu!

Rudenī Pjemontā vērojama īpaša tūrisma aktivitātes eksplozija. Iespējams, tas saistīts ar maģisko baltās trifeles aromātu. Rudens ir arī labākais gadalaiks gastronomiskam vīna baudīšanas ceļojumam: slavenie pakalni, īsti UNESCO dārgumi, kļūst vēl skaistāki – vīnogu dārzi maina krāsu un atbrīvojas no augļiem, tuvojoties to ideālā brieduma brīdim. Vīnogu rudens ražas novākšana un vīna ražošana atgādina tūristiem par mirkļa svarīgumu, netraucējot baudīt ainavas, lieliskus vīnus un izsmalcināto Pjemontas virtuvi.

Lasīt talāk

Aklā degustācija: kādu Barbera vīnu izvēlēties?

trešdiena, 2016. gada 09. marts
Barbera vīnu aklā degustācija restorānā Prego kuru organizēja vīna veikals Noble Wine

Pirms rudens sezonas sākuma Rīgas un Jūrmalas restorānu someljē sapulcējās itāliski omulīgajā restorānā Prego, kura nosaukums un iekārtojums liek iejusties Itālijas noskaņās. Vīna profesionāļu vērtēšanai tika atlasīti 14 itāļu vīni no Barbera vīnogu šķirn

Lasīt talāk

Cik labi Jūs pārzināt vīnu?

ceturtdiena, 2016. gada 03. marts

Lasīt talāk
Patīk šis raksts? Pieraksties jaunumiem!