Izvēle ir jūsu ziņā. Mēs pastāstīsim par pētījumu, kas tika veikts ar mērķi noskaidrot vai drīks dzērt vīnu grūtniecības laikā.  Tomēr jāatceras, ka neatkarīgi no tā, ko saka eksperti, galvenais ir ievērot mērenības principu. Vai viena vīna glāze kaitēs grūtniecībai? Nē! Bet vai jums būtu jādzer vīns pudelēm? Protams, nē! Lielākā daļa ekspertu piekrīt, ka atslēga ir līdzsvars. Ja ēdat pareizi un pietiekami daudz atpūšaties, varat izdzert vienu vai divas glāzes vīna, bet ar to arī pietiks. Ja jūsu grūtniecība ir pakļauta riskam un ciešat no citām ar veselību saistītām problēmām, vīna dzeršana noteikti nebūs labākā ideja. 

Mērenība, vēlreiz – mērenība

Visiem zināms, ka smaga dzeršana jeb alkohola lietošana lielos apjomos var negatīvi ietekmēt augļa attīstību. Alkohols lielos daudzumos aizkavē un traucē bērna garīgo attīstību, bet Dānijā veiktais pētījums atklāj, ka pāris glāžu vīna nedēļā grūtniecības laikā var veicināt bērna garīgo attīstību nākotnē. Citāts no pētījuma:

“Jani Niklasena (Jani Niclasen) izpētīja Dānijas Nacionālās grūtniecības uzraudzības organizācijas datus, kuros tika apkopota informācija par 37000 sieviešu laika posmā no 1996. līdz 2002. gadam. Sievietes atbildēja uz jautājumiem trīs reizes, un viņu bērni septiņu gadu vecumā aizpildīja aptauju, kuras mērķis bija novērtēt bērnu emocionālo stāvokli un izveidotās attiecības.

амы, которые пили вино в умеренных количествах, делали правильно все остальное: они регулярно занимались спортом или делали зарядку, лучше кушали, смотрели телевизор в небольших количествах, их весо-ростовой индекс был в норме, а также они были более образованы.

Mammas, kuras dzēra vīnu nelielos daudzumos, darīja pareizi visu pārējo: viņas regulāri nodarbojās ar fiziskām aktivitātēm, mazāk laika pavadīja, skatoties televīziju, uzturēja savu ķermeni labā formā un kopumā bija labāk izglītotas

 

Niklasenu pārsteidza, ka bērni, kuru mātes alkoholu lietoja mērenā daudzumā (aptuveni 90 alkohola devas grūtniecības laikā, kas ir aptuveni divas glāzes nedēļā), uzrādīja labākus garīgās veselības rādītājus nekā bērni, kuru mātes no alkohola lietošanas grūtniecības laikā atturējās pilnībā.

“Atturībnieču bērniem bija sliktāki rezultāti visās kategorijās. Mātes, kuras nelietoja alkoholu grūtniecības laikā, bija mazāk izglītotas, neveica fiziskas aktivitātes un ilgu laiku pavadīja pie televizora,” sacīja zinātniece.

 

Mammas, kuras dzēra vīnu nelielos daudzumos, darīja pareizi visu pārējo: viņas regulāri nodarbojās ar fiziskām aktivitātēm, mazāk laika pavadīja, skatoties televīziju, uzturēja savu ķermeni labā formā un kopumā bija labāk izglītotas. Šiem dzīves līmeņa faktoriem ir būtiska ietekme uz bērna garīgās veselības attīstību, bet, kad Niklasena atlasīja līdzīgos apstākļos dzīvojošas mātes, viņa novēroja, ka vīna dzeršana grūtniecības laikā nelielā apjomā pozitīvi ietekmēja bērna garīgo veselību.”

 

Бристольский университет провёл исследование о том, можно ли пить вино при беременности

Šis atklājums ir būtiski ietekmējis grūtnieču un bērnu veselības pētniecības pasauli. Pilna pētījuma versija ir pieejama šeit, kā arī citas Jani Niklasenas publikācijas un raksti par grūtniecību un bērna attīstību.  Šis pētījums ir daudzas reizes citēts medijos, jo tas apgāž dažus no pieņēmumiem par vīna lietošanu grūtniecības laikā.

 

Šis nav vienīgais pētījums, kas liecina, ka vienas glāzes izdzeršana dienā neietekmē bērna attīstību. Bristoles Universitāte pētīja 7000 desmit gadus vecu bērnu, kuru mātes atzina, ka bija dzērušas vienu glāzi vīna dienā grūtniecības laikā. Pētījuma mērķis bija noteikt bērnu līdzsvara izjūtu.  Lūk, rezultāti!

 

“Alkohola lietošana nelielos un mērenos apjomos neietekmē bērna līdzsvara izjūtu, kas tika novērtēta, balstoties uz trim aspektiem,” sacīja Džons Makleods, Bristoles Universitātes Sociālās un kopienas medicīnas skolas profesors. Pilns raksts par pētījumu ir pieejams šeit

Citi mainīgie lielumi 

Jau minējām, ka alkohola lietošana lielos apjomos grūtniecības laikā ir kategoriski aizliegta, bet vīna glāze dienā nevienam nekaitēs.  Citi mainīgie lielumi, kas ietekmē to, vai drīks dzērt vīnu grūtniecības laikā, ir:

  • grūtniecības nedēļa; 
  • kopējais veselības stāvoklis; 
  • vīna lietošanas paradumi pirms grūtniecības iestāšanās.

Можно ли пить вино во время беременности?

Pirmais grūtniecības trimestris ir svarīgākais grūtniecības posms, tāpēc lietot alkoholu šajā posmā nav ieteicams vispār. Jo tālāk esat bērna gaidās, jo mazāka ir iespēja, ka pāris vīna glāžu radīs jebkādas problēmas. Vīns var pat palīdzēt atslābināties vēlākos grūtniecības posmos. Milzīga loma ir arī jūsu vispārējam veselības stāvoklim. Ja jums ir jebkāda veida veselības problēmas, kas saistītas ar grūtniecību, piemēram, gestācijas diabēts, augsts asinsspiediens un līdzīgas, ir jāatturas no jebkāda alkohola lietošanas. Ja pirms grūtniecības iestāšanās katru vakaru izdzērāt pāris glāžu vīna, jūsu organismam būs izveidojusies neliela tolerance, bet, ja vīnu nelietojāt pirms mazuļa pieteikšanās, grūtniecība noteikti nav īstais laiks sākšanai. 

Daudzās valstīs, piemēram, Itālijā, Spānijā un Francijā, kur vīns tiek uzskatīts par dabas dāvanu, vīna dzeršana grūtniecības laikā tiek uzskatīta par veselīgu, jo pastāv uzskats, ka vīns uzlabo asins sastāvu. Pētījumi pierādījuši, ka kultūrās, kurās tradicionāli lieto vīnu, bērnu piedzimšana ar dažādiem attīstības traucējumiem netiek novērota biežāk nekā kultūrās, kurās vīnu lietot nav pieņemts.

Beigu beigās lēmums ir jāpieņem jums. Visticamāk, jūsu ārsts būs pret, bet tas tāpēc, ka ārsti nevēlas, lai sievietes lietotu alkoholu pārmērīgos daudzumos bez ierobežojuma. Ja ņemsiet vērā visus minētos faktus un lietosiet alkoholu atbildīgi, viena vai divas glāzes nedēļā jūsu bērnu neietekmēs. 

Bet ja Jūs pieņemat lēmumu nedzert vīnu grūtniecības laikā, Noble Wine Jums piedāvā garšīgas uzkodas sadaļa “Uzkodas pie vīna