“Zelta paugura” ziemeļu daļa

 

Vēsturiski tiek uzskatīts, ka Burgundijas labākos vīnus ražo reģiona ziemeļos, precīzāk – “Zelta paugura” apvidū, ko francūži paši dēvē par Côte d’Or. Klimatiskie apstākļi, unikālais teruārs, mūku iemaņas, izveidojot vīnogulāju stādījumus jau viduslaikos, senas vīndaru ģimenes – tas viss kopā veido šī reģiona vērtību. Côte d’Or savukārt sastāv no divām daļām: ziemeļos Côte de Nuits ar centru Nuī-Senžoržu un dienvidos Côte de Beaune, kas atrodas ap pilsētu Bonu, kuru neoficiāli sauc par visas Burgundijas galvaspilsētu.

Cote De Nuits Map

Côte de Nuits un Hautes Côtes de Nuits vīna dārzi sākas no ziemeļu apelācijas Marsannay, tikai astoņus kilometrus no Dižonas, un šeit vijas slavenais ceļš D974, kas vīna pasaulē zināms kā ceļš Grand Cru. Šis ceļš ved cauri gleznainām ainavām, vīna dārziem, kas iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Pateicoties milzīgajai Grand Cru klasei atbilstošu vīna dārzu koncentrācijai (24 vīna dārzi no visiem 33 Grand Cru), vietējiem vīniem ir visaugstākā iespējamā reputācija. Tieši tāpēc Burgundijas ziemeļus bieži vien sauc par Elizejas laukiem. Šo salīdzinājumu vēl vairāk nostiprina fakts, ka šeit atrodas lielisks teruārs starp Dižonu un Korgolunu, kur vīnogulāji stādīti paugurainā vietā uz šauras joslas – apmēram 20 kilometru garumā, bet vietām tikai 200 metru platumā. Pamatā šeit audzē sarkano vīnogu šķirni Pinot Noir, bet nelielā daudzumā ražo arī izmeklētus baltvīnus no Chardonnay un pavisam nedaudz no Aligote.

Līdzīgi kā uz diega savērtas krellītes, starp blīvās rindās uz pauguriem izvietotajiem vīna dārziem tikai dažu kilometru attālumā cits no cita izvietojušies apburoši ciematiņi, dodot

Côte de Nuits reģionālajiem vīniem nosaukumus: Chambolle-Musigny, Côte de Nuits-Village, Fixin, Gevrey-Chambertin, Marsannay, Morey-Saint-Denis, Nuits-Saint-Georges, Vosne-Romanée, Vougeot.

Marsannay

Šie ciematiņi, kas sagūluši apkārt savām gotiskajām baznīcām, dažreiz arī romāņu stilā celtām, ar strūklakām un mazgājamiem traukiem, ir Burgundijas simbols. Dodoties pastaigā pa apkārtni, acis priecē tipiska arhitektūra ar skaistām mājām no kaļķakmens un rakstainiem dakstiņu jumtiem. Biežāk tās ir vīndarītavas, kas celtas 18. vai 19. gadsimtā, kurām gandrīz visām ir veci pagrabi, kas slēpti svešiem skatieniem. Bet atliek tikai sadraudzēties ar to īpašniekiem, un brīnišķīgā vīnu pasaule kļūs pieejama īsteniem tā cienītājiem.

 

Ikvienam šāda nosaukuma vīnam ir savs stils un sava garšas palete: tie ir enerģijas pārpilnie Fixin vīni, sulīgie gan sarkanie, gan rozā Marsannay vīni, Gevrey-Chambertin gaisīgais raksturs, Chambolle-Musigny sulīgā garša, Vosne-Romanée izsmalcinātība un  Vougeot vīnu stingrība. Līdztekus Grand Cru vīna dārziem noteikti jāpiemin ievērojami lauki Premier Cru, kuru šeit ir tiešām daudz.

Novirzoties no galvenā ceļa, jūs nonāksiet Hautes Côtes de Nuits vīna dārzos, kur arī ražo spēcīgus vīnus ar individuālu raksturu. Šeit vīnogu stādus audzē uz diviem plato 300-400 metru augstumā virs jūras līmeņa, tātad “paceltā” apkaimē, tāpēc šai reģiona daļai dots nosaukums, kas franču valodā nozīmē  “augstā” Côtes de Nuits. Atrodoties slaveno kaimiņu ēnā, vietējie vīni tika teju izspiesti no patēriņa tirgus, tomēr šejienes vīndari veica pacietīgu un drosmīgu kampaņu izdzīvošanas vārdā un, sākot ar 1950. gadiem, Hautes Côtes de Nuits piedzīvoja īstu renesansi. Jāpiebilst, ka vietējie spilgtie vīni ir apveltīti ar lielisku glabāšanas potenciālu, turklāt tiem ir demokrātiskas cenas.

 

Ziemeļu vīnu gastronomiskums ir teju neierobežots. Pateicoties savam izsmalcinātajam raksturam un vienlaikus bagātīgajai garšai, šādi vīni ir pietiekami universāli. Sarkanie vīni brīnišķīgi sader ar liellopu gaļas ēdieniem visādos veidos, ieskaitot steikus, ribiņas, sautējumus un liellopa gaļu vīna mērcē. Nedaudz negaidīti, bet šie vīni ļoti labi sader arī ar saldskābiem ēdieniem, tādiem kā pīle ar apelsīnu mērci vai eksotiskiem ēdieniem, kas gatavoti marokāņu tadžīnā. Reģiona baltvīni ideāli piemēroti zivs, teļa un baltās gaļas ēdieniem.

Noble Wine iesaka

 

Piedāvājam nelielu ieskatu Burgundijas vīnos ar ziemeļniecisku raksturu, ko radījuši Côte de Nuits nelielu ģimenes uzņēmumu vīndari, ar kuriem mēs esam pazīstami personiski. Viņu darbs reiz iedvesmoja mūsu komandu, un mēs vēlamies arī jums piedāvāt izbaudīt viņu vīnus.

Marsannay

Savu iepazīšanos sāciet ar Marsannay un nodegustējiet Domaine Charles Audoin vīnus. Iesakām nogaršot šī vīndara topvīnu no veciem vīnogulājiem no pieciem dažādiem laukiem Marsannay – Cuvée Marie Ragonneau, kas nosaukti par godu vecvecmāmiņai, kura turpinājusi sava vīra iesākto vīna jomā, kad vīrs gāja bojā Pirmā pasaules kara laikā.

Domaine Charles Audoin

Nuits-Saint-Georges

Lai izjustu Nuits-Saint-Georges teruāra īsto dziļumu, vērts pieminēt Domaine Henri Gouges vīnus. Jau vairāk nekā 100 gadus ģimene specializējas vienīgi uz vīna dārziem šajā apelācijā. Ikviens šī ražotāja vīns ir vietējā teruāra spogulis un tradicionālās vīndarīšanas etalons.

Domaine Henri Gouges

Chambolle-Musigny

Ja nokļūstat Chambolle-Musigny, par lielisku pirkumu var kļūt Domaine Gille vīns no 1er Cru vīna dārziem. Šī vīna ražošanā ir ieguldīts tikai roku darbs, ražu iegūstot no trim maziņiem lauciņiem, kas pieder senai vīndaru ģimenei – Žiliem. Zema ražība, rūpīga pieeja ražošanai un samtaina garša ir šī vīna vizītkarte.

Gevrey-Chambertin

Stingrāka un tradicionālāka stila Gevrey-Chambertin vīni meklējami senajā vīna namā Domaine Tortochot. Šāda pieeja vīna ražošanā ļauj iegūt vīnu ar milzīgu glabāšanas potenciālu, atklājot nobrieduša Pinot Noir iespējas. Piemēram, 2018. gada vīnu Gevrey-Chambertin 1er Cru “Lavaux St. Jacques” ļoti augstu novērtēja vīna kritiķi, pēc kuru domām, tā “zvaigžņu stunda” pienāks pēc 10-15 gadiem, turklāt svarīgi atzīmēt, ka tā nebūt nav šāda vīna galējā robeža.

Domaine Tortochot
Domaine Gille

Burgundijas ziemeļdaļas pērle ir Vosnee-Romanée apelācija. Var ļoti ilgi apjūsmot vietējo vīnu buķetes smalkumus un garšas daudzšķautņainību, tomēr vismaz vienreiz vajadzētu nogaršot izsmalcināto Pinot Noir no Vosnee-Romanée. Bet vēl labāk salīdzināt šīs ražošanas zonas divus stilus, ko piedāvā vīna dinastijas Gros pārstāvji – Mišels Gro un viņa māsīca Anna Fransuā Gro:

Pilnīgam ieskatam nepieciešams nogaršot vīnus no mazāk slavenu nosaukumu ražošanas zonām, īpaši, ja tiek runāts par senām Burgundijai raksturīgām ražošanas metodēm, ko īsteno Château de Villars Fontaine, kas atrodas Hautes-Côtes de Nuits. Pievērsiet uzmanību 2017. gada sarkanvīnam Le Domaine de Montmain Hautes-Côtes de Nuits.

Neraugoties uz šo spožo Côte de Nuits vīnu pieteikumu, nevajadzētu apstāties pie šo Burgundijas ziemeļu vīnu iepazīšanas. Noteikti ienirstiet un izpētiet brīnišķīgās vīna dzelmes Côte de Beaune, kur jūs gaidīs neskaitāmi daudz nebijušu gastronomisku atklājumu.

Leave a Reply