“Zelta pakalna” dienvidu daļa

Burgundijas dienvidu daļu droši var uzskatīt par visa reģiona vīndarīšanas “sirdi”. Un ne tikai tāpēc, ka šeit atrodas neoficiālā vīna galvaspilsēta – Bona, bet arī pateicoties slavenajiem dažādu stilu vīna nosaukumiem, turklāt kā baltvīniem, tā arī sarkanajiem. Tas ir atšķirīgi no reģiona ziemeļu daļas, kura reputāciju galvenokārt veido tieši sarkanvīni no Pinot Noir vīnogām.

Hautes Cote De Beaune

Côte de Beaune vīna dārzi stiepjas 20 kilometrus no ziemeļiem uz dienvidiem – starp Laduā-Seriņjī un Maranžas nogāzi. Platumā reģiona vīnogulāju stādījumi dažviet šeit nepārsniedz pat dažus simtus metru. Slavenos vīnus ražo ap vēsturisko Bonas pilsētas centru, kur vērts doties visiem Burgundijas vīnu cienītājiem, lai iepazītos ar reģiona vēsturi muzejā Hospices de Beaune, savukārt specializētu vīna tēmai veltītu literatūru iespējams palapot un iegādāties iepretī esošajā grāmatu veikalā un, protams, uz šo pilsētu vajag doties, lai nogaršotu un iegādātos vietējos vīnus kādā veikaliņā, restorānā vai vīna galvaspilsētas bārā.

Nedaudz uz rietumiem no Côte de Beaune vīnogulāji aug uz plato 400 metrus virs jūras līmeņa. Tā ir Augškotdebona (Hautes Côte de Beaune), kas slavena ar saviem garšā sulīgajiem un cenā pieejamajiem dienvidu nogāžu vīniem.

Saulainie Côte de Beaune pauguri apstādīti gan ar balto, gan sarkano vīnogu šķirnēm. Tuvāk Bonai galvenokārt sastopams Pinot Noir, bet, sākot no Meursault, dominē baltā šķirne Chardonnay, no kuras ražo slavenus dažādu stilu baltvīnus, sākot ar tādiem leģendāriem vārdiem kā Bâtard-Montrachet un mazāk zināmiem dārgumiem – St. Aubin un Santenay.

Šajā Burgundijas daļā ražo reģionāla līmeņa vīnus – Aloxe-Corton, Auxey-Duresses, Beaune, Blagny, Chassagne-Montrachet, Chorey-les-Beaune, Côte de Beaune, Côte de Beaune-Village, Ladoix, Maranges, Meursault, Monthélie, Pernand-Vergelesses, Pommard, Puligny-Montrachet, Saint-Aubin, Saint-Romain, Santenay, Savigny-lès-Beaune, Volnay. Daži no tiem var lepoties ar saviem brīnišķīgajiem vīna dārziem, kas klasificēti kā Premier Cru, bet nedaudzi pat ar visaugstākās – Grand Cru – klases dārziem: Corton, Corton-Charlemagne, Montrachet, Bâtard-Montrachet, Chevalier-Montrachet, Criots-Bâtard-Montrachet, Bienvenue-Bâtard-Montrachet.

Cote De Beaune

Lai atcerētos šo piecu vareno vīna dārzu nosaukumus, vīndari jokojoties stāsta mazu pasaciņu, kas daļēji savijas ar šo zemju vēsturi. Skan tā šādi:

 


Kāds kungs no Montrašē (Montrachet) devies krusta gājienā, uzticot savu jauno meitu savu aprindu bruņiniekam (Chevalier). Kunga prombūtnes laikā notika tas, kas notika, un pārim piedzima bērniņš. Atgriežoties no krusta gājieniem, vecais kungs atrada nelikumīgi dzimušo mazuli (Batard), kurš, viņu ieraudzījis, sācis raudāt. Kungs teicis: “Bastards raud! (Criots-Bâtard)!” Tomēr viņš bijis lāga cilvēks ar mīkstu sirdi un mazuli ģimenē sveicis vārdiem: “Laipni lūgts, bastard no Montrašē (Bienvenue-Bâtard-Montrachet)!”

Noble Wine iesaka

 

Mēs ar prieku piedāvāsim Côte de Beaune “pērles”, ko savulaik Noble Wine esam atklājuši arī sev. Katrs vīna nams – tā ir konkrētu cilvēku dvēsele ar viņu filosofiju un ticību saviem vīniem un savai zemei, kas ļāvusi radīt tik brīnišķīgus dzērienus un pašapliecināties.

Turpinot atklāt Côte de Beaune sarkanvīnus, noteikti vērts iepazīties ar divām nozīmīgām ražošanas zonām, kas atrodas viena otrai kaimiņos, taču tas nav padarījis līdzīgus to vīnu stilus. Protams, gan Pommard, gan Volnay tiek ražoti tikai sarkanvīni un vienīgi no Pinot Noir vīnogām. Taču mani vienmēr ir izbrīnījis, kā, atrodoties tikai dažu kilometru attālumā, vīndari spēj gatavot pēc stila pilnīgi pretējus vīnus?! Iemesls ir reģiona augšņu dažādība. Pommard vīni rada spēcīgu un vīrišķīgu vīnu iespaidu. Tieši tādus tumši sarkanas krāsas vīnus ar spēcīgu aromātu, noturīgu un bagātīgu garšu ražo Domaine Parent. Taču šī nama vīniem raksturīgs arī samtainums un delikātums, jo tos kopā ar savu māsu Izabellu radījusi spilgta un harismātiska sieviete-vīndare sestajā paaudzē Anna Parana. Pommard ciemā nav Grand Cru klases vīna dārzu, taču daži Premier Cru neoficiāli pretendē uz labāko statusu. Tāds ir, piemēram, daudzšķautņainais vīns  Domaine Parent Pommard 1er Cru “Les Epenots”.

Savukārt Volnay – tā ir pati elegance un izsmalcinātība, uz kādu spējīgs Pinot Noir. Pārliecinieties par to paši, nobaudot leģendārā ražotāja Mišela Lafaržā vīnus. Šī ražotāja vīnus vienmēr augstu novērtējuši īsteni gardēži, jo Volnay izsmalcināto un burvīgo garšu spēj izjust tikai visuzticīgākie Burgundijas Pinot Noir cienītāji. Burgundijas vīnu kolekcijai iesakām iepazīties ar 2018. gada biodinamisko vīnu Domaine Lafarge Volnay 1er Cru “Clos du Chateau des Ducs”. Tajā sajutīsiet smalku saspēli, ko veido izmeklētas sarkano augļu un garšvielu notis, kuras gaumīgi ierāmē izturēšana ozolkoka mucās. Vīnam piemīt dziļa garša ar brīnišķīgu balansu un noturību glabājot.

Un nu pienācis laiks iepazīt vareno balto Burgundiju, precīzāk, vīnus no Meursault, Puligny-Montachet un Chassagne-Montrachet.

Viena no iespaidīgākajām vīna ražošanas zonām Burgundijā ir Mersault. Vietējie vīni iekarojuši reputāciju kā spēcīgi, pilnmiesīgi un izturēti baltvīni ar riekstainu vaniļas buķeti un sviestainu garšu, tomēr tāds vietējo vīnu raksturojums uzskatāms par ļoti virspusīgu. Lai pārliecinātos par Burgundijas vīnu daudzpusību, piedāvāju nogaršot trīs Mersault vīnus no trim dažādām nelielām ģimenes vīndarītavām. Tās ir trīs filosofijas, trīs uzskati par to, kādam jābūt priekšzīmīgam Chardonnay, pat ja tas nav no klasificēta vīna dārza.

Mersault

Domaine Patrick Javillier Meursault “Clos du Cromin” 2018 – Chardonnay mineralitāte un izsmalcinātība, ko vīnā iedzīvinājusi Žaviljē ģimene. Stilīgs vīns, kas, neraugoties uz savu smalko un maigo garšu, ir ar brīnišķīgu potenciālu un savu attīstības pīķi sasniedz sešus līdz septiņus gadus pēc ražas.

Domaine Latour-Giraud Meursault “Cuvée Charles Maxime” 2020 – šī baltvīna vieglumu un augļainumu vīndaris Žans Pjērs Latūrs veltījis saviem abiem vectēviem. Vīns gatavots no vīnogām, kas vāktas četros dažādos laukos Mersault.

Domaine Bohrmann Meursault “Les Durots” 2019 – spilgtums un Chardonnay garšas pilnība, ko nodrošina izturēšana ozolkoka mucās. Šis vīns iemieso vīndarītavas izveidotāja Dītera Bormana sapni. Dzimis Eiropā, taču atgriezties dzimtenē un īstenot savu sapni viņam izdevās tikai brieduma gados.

Nekas nespēj līdzināties izsmalcinātībā ar Puligny un Chassagne-Montrachet vīniem. Šie nosaukumi maģiski iedarbojas uz ikvienu, kas nonācis saskarsmē ar Burgundijas vīniem. Šeit koncentrēti vislabākie Chardonnay vīna dārzi:

 

  • Puligny-Montachet (17 vīna dārzi 1er Cru u 5 Grand Cru)
  • Chassagne-Montrachet (55 vīna dārzi 1er Cru un 3 Grand Cru)
Puligny-Montrachet

Puligny-Montachet baltvīnu dziļumu lieliski ļauj atklāt Domaine Jean Charton vīni, bet, esot Chassagne-Montrachet,  mēs iesakām  nogaršot Domaine Philippe Colin un Domaine Guy Amiot vīnus, turklāt šeit gatavo ne tikai baltvīnus, bet arī izcilus sarkanos Chassagne-Montrachet.

Côte de Beaune bagāta iespaidīgiem vīnu nosaukumiem, bet vareno vārdu ēnā vienmēr atrodami arī citi ne mazāk cienījami paraugi, kam pirmajā acu uzmetienā, šķiet, mazāk paveicies ar popularitāti, taču tieši šādi vīni visātrāk pazūd no vīna kartēm vai veikalu plauktiem, kur ieskatās prasīga un vīnos izglītota publika. Pievērsiet uzmanību brīnišķīgajiem vīniem Pernand-Vergelesses, Savigny-lès-Beaune, Monthélie, Blagny, Auxey-Duresses, St. Aubin, Santenay, Maranges. Kā likums, patīkami pārsteigs arī šo vīnu cena un ļaus vēl vairāk iemīlēt vietējos vīnus.

Nobeidzot mūsu iepazīšanās ceļojumu pa Côte de Beaune vīna dārziem, gribu atgādināt par rakstā minēto vīnu uzticamāko pavadoni – Burgundijas virtuvi. Tie ir samērā vienkārši ēdieni no fermeru produktiem, taču bagātināti ar daudzveidīgām ģimenes glabātām receptēm, īpašām mērcēm un gatavošanas paņēmieniem, tādējādi to garša tik ideāli izceļ vietējo vīnu raksturu.  Tieši tāpēc Burgundijas vīni tiek uzskatīti par vieniem no visgastronomiskākajiem un universālākajiem kompanjoniem mājas stila ēdieniem.

Leave a Reply