Pats sarežģītākais profesionālim – ieteikt vīnu, kam kritērijs ir… “galvenais, lai būtu labs”. Tas ir gluži kā labs laiks, labs apģērbs, labs cilvēks vai labs noskaņojums – katram ir savi priekšstati, kas ir “labs”. Centīšos sniegt savu ieskatu par to, kas tad, manuprāt, ir labs vīns.

Kad man lūdz ieteikt vīnu, es nedrīkstu vadīties tikai pēc savas garšas. Ikvienam vīnzinim ir svarīgi izdabāt (labā nozīmē) klientam, lai vīns atbilstu viņa gaidām.

Lūk, daži jautājumi, uz kuriem sniedzot atbildes, jūs vīnzinim ievērojami atvieglosiet pareizu izvēli!

Iemesls

Svarīgi saprast, kādam gadījumam meklējat vīnu: draugu kompānijai, svinīgām vakariņām, romantiskam vakaram, meiteņu/puišu tusiņam, mīļās vecmāmiņas dzimšanas dienai vai dāvanai bosam. Piekritīsiet – labs vīns bosam stipri atšķirsies no vīna, kas paredzēts jautram vakaram.

Iemesls

Kas to dzers?

 

Svarīgi zināt, kam dod priekšroku ļaudis, kuri vīnu dzers. Jauniem cilvēkiem vairāk piemēroti viegli un jauni vīni ar augļainu raksturu. Tas var būt Mozeles Riesling vai Sauvignon Blanc no Luāras ielejas, bet sarkanā itāļu šķirne Barbera no Pjemontas lieliski sader ar vieglām uzkodām, picu vai čipsiem.

 

Vecākās paaudzes cilvēkiem labāk izvēlēties nobriedušāku un izturētāku vīnu, lai vakara gaitā to var nesteidzīgi baudīt, sēžot tuvinieku lokā, vai atkorķēt ģimenes svētku pusdienās. Ļoti cienījams variants ir izturēts sarkanvīns no Riohas reģiona Spānijā. Tas būs gaumīgi piesātināts sarkanvīns, kas izturēts ozolkoka mucās. Vai Bordo vīns, kas vecāks par 5-6 gadiem un ko vienmēr novērtēs pieredzējuši gardēži.

 

Ja meklējat labu vīnu mīļam cilvēkam un šaubāties, kāda garša viņu var pārsteigt, sīkāk izstāstiet par paredzēto ēdienu, tad kopā ar speciālistu būs vieglāk atrast “rozīnīti”, kas iepriecinās jūsu otro pusīti. Tāpat atcerieties – vienmēr nekļūdīga izvēle ir šampanietis vai dzirkstošie vīni, kas gatavoti pēc tradicionālās metodes.

Dāvanas

Ar ēdienu vai bez tā?

Pareizais vīns pie ēdiena – tas ir vīns ar sarežģītu, nobriedušu, bagātu garšu, taču, ja jums nepieciešams labs vīns omulīgām sarunām ar draugiem, tad tas droši vien būs viegls un neuzbāzīgs paraugs ar spilgtu un augļainu aromātu. Ja tomēr atvērsiet patiešām dārga vīna pudeli un jums pie tā nebūs piemērotu uzkodu, pat ļoti labs vīns būs baudāms ar grūtībām.

Sezonalitāte

Nevienam nav noslēpums, ka jauni un viegli baltvīni un rozā vīni ar baudu dzerami pavasara-vasaras periodā, bet izturēti un piesātināti sarkanie un daži nobrieduši baltvīni – gada vēsākajā laikā. Taču vienmēr iespējams atkāpties no stereotipiem un sniegotā janvāra dienā izdzert šampanieti, bet karstā vasaras vakarā – biezu sarkanvīnu. Taču kopumā – baltais būs vasarā, sarkanais – ziemā; lielākā daļa cilvēku jau sen nostiprinājuši šo izvēli.

Cena

Lai cik daudz naudas jums būtu, vienmēr ir svarīgi, lai vīna kvalitāte maksimāli atbilstu cenai. Un šis uzdevums nemaz nav tik vienkāršs. Man bieži jautā, kāda ir minimālā summa par pudeli vīna, zem kuras nav vērts veikt pirkumu. Diemžēl atbildes nav! Jo pārdomātāk veiksiet vīna izvēli, jo augstāka būs finanšu latiņa. Tomēr paļauties, ka jo dārgāks vīns, jo labāks, arī nav pareizi! Parasti ļoti dārgi vīni (80-100 eiro un vairāk par pudeli) paredzēti ilgstošai glabāšanai un dzert tos jaunus nav prāta darbs, jo vīns vēl nav nobriedis un jāpagaida vairāki gadi, līdz atvērt tādu pudeli.

Vīna izmaksas
Vīns pie ēdiena

Lūk, daži padomi, ja esat laba vīna meklējumos!

 

 

  • Vīns jāpērk vietās, kur jūs uzticaties pārdevējam un varat saņemt izsmeļošu konsultāciju. Jums nav jāorientējas visos vīnos pašam, tāpēc ir vīnziņi un vīna speciālisti, kuri skolojušies daudzus gadus un uzkrājuši pieredzi. Jūs taču droši vēršaties pie farmaceita, kad nezināt, kādas zāles nepieciešamas. Ar vīnu, manuprāt, ir līdzīgi. Tāpēc nevajag kautrēties un baidīties lūgt palīdzību vīna pārdevējiem.
  • Labs vīns – tas patiešām nav masu rūpniecības produkts. Pievērsiet uzmanību ražotājiem, kādos apjomos viņi vīnu ražo, vīnogas iepērk no kaimiņiem vai ievāc paši savu ražu, paši vīnu pilda pudelēs vai pārdod tālāk citiem komersantiem.

 

  • Reklāma ne vienmēr ir pareizais vektors vīna izvēlē. Bieži vien labi un vērtīgi vīna paraugi vēsā mierā iztiek bez spilgtas un skaļas reklāmas. Garšīgi vīni tiek izķerti kā karsti pīrādziņi, un šeit vairāk darbojas cilvēku ieteikumi, nevis milzīgi reklāmstendi ar kliedzošiem saukļiem.

 

  • Iesaiņojums, tāpat kā reklāma, var pievilināt pircēju, novēršot uzmanību no satura. Smaga pudele, spilgta etiķete, zelta medaļas – ražotāju viltīgi izmesta makšķere, uz kuras uzķeras nepieredzējuši pircēji.

 

  • Reitingi un vīnu novērtējums ir noderīga lieta, bet ne vienmēr derīga. Mēs katrs esam atšķirīgi un mūsu garša arī atšķiras. Gan neprofesionālu degustētāju, gan kritiķu viedoklī vajag un ir vērts ieklausīties, taču galavārds paliek jums pašam. Nepamēģināsi – nezināsi.

Ceļš uz vīna iepazīšanu ir ilgs un sarežģīts, taču tas ir ļoti aizraujošs. Un, ja jūs būsiet atvērts jaunām garšām un eksperimentēsiet ar jauniem vīna stiliem, ar laiku jums izveidosies savs laba vīna “portrets”. Šajā brīdī jautājums, kā izvēlēties labu vīnu sev vai dāvanā, vienkārši kļūs par interesantu izaicinājumu un piedzīvojumu garšu pasaulē.

 

 

Bet tos, kuri noskaņoti nopietni, aicinām uz vīna skolu Noble Wine – mēs ar prieku pastāstīsim, parādīsim un paskaidrosim, kā izvēlēties vīnu atbilstoši jūsu gaumei.

Irina Rakeviča

Leave a Reply