Ja visas labās idejas izsīkušas un nezināt, ko dāvināt cienījamam cilvēkam, kuram it kā viss jau ir, mēs palīdzēsim ar padomu, kā izvēlēties piemērotu vīnu. Protams, tāda dāvana noderēs tiem, kuri mīl un ciena šo dzērienu, tomēr vīns – tā ir ne tikai solīda dāvana, bet arī emocijas, kas iepriecina jebkuru gardēdi.

Kur pirkt un kam uzticēties

 

Vislabākā vieta, kur iegādāties vīnu dāvanai, ir specializētais vīnu veikals. Tur jūs varat uzticēties vīna pārdevējam un tur jums pateiks, kāds vīns būs vispiemērotākais jūsu gadījumā. Tieši šeit iespējams sastapt pieredzējušu un profesionālu pārdevēju, kurš spēs piemeklēt vīnu, cik vien precīzi iespējams, tieši jūsu vajadzībām. Kā gan viņu, šo lielisko pārdevēju, atpazīt? Viss ir gaužām vienkārši, pārdevējs, kurš ir ieinteresēts individuālā izvēlē, nesāks jums piedāvāt pašu dārgāko vai vislētāko vīnu, vispopulārāko vai vīnu par akcijas cenu arī ne! Viņam cena nebūs galvenais kritērijs. Tāds pārdevējs jums uzdos dažus jautājumus par to, kam jūs gatavojaties vīnu dāvināt, kādus ēdienus un vīnus iecienījis dāvanas saņēmējs, un citus uzvedinošus jautājumus, kas viņam atvieglos izdarīt pareizo izvēli. Pacentieties pēc iespējas vairāk noskaidrot par apdāvināmā gaumi, lai jūsu dāvana būtu nekļūdīga.

Supermārketi un autleti nav labākais variants vīna meklējumos dāvanai, pirmkārt, esiet gatavi, ka jums pašiem nāksies meklēt nezināmu pudeļu un etiķešu džungļos, otrkārt, saņēmējs diez vai būs priecīgs vēlāk ieraudzīt viņam dāvināto vīnu veikala plauktā ar cenas zīmi, jo gan jau reizi pa reizei viņš turp dodas iepirkties.

Pirkt vīnu

Internets varētu būt risinājums, taču, lai būtu pilnībā pārliecināts par izvēlēto vīnu, tā kvalitāti un satura uzglabāšanu, vajag pamatīgu pieredzi, iepērkot vīnu onlainā. Ja šādas pārliecības nav, riskēt nevajadzētu. Kaut vai tāpēc, ka ne vienmēr iepriekš var paredzēt piegādes laiku. Ja tomēr izlemsiet vīnu dāvanai pirkt internetā, vismaz izpētiet vairākās vietnēs cenas un profesionāļu atsauksmes par šo vīnu un konkrētiem ražas gadiem. Šādu pirkumu labāk ieplānot jau laikus, lai pasūtījums jūs pagūtu sasniegt pirms svarīgā datuma.

Iepirkties internetā

Kam ko dāvināt?

 

 

Pats sarežģītākais – izvēlēties vīnu, lai smalku un elegantu vīnu cienītājam neuzdāvinātu piesātinātu un blīvu vīnu, un otrādi. Ja vīna izvēle ir paša ziņā, mēs jums varam palīdzēt ar dažiem ieteikumiem. Tomēr vispareizāk būs, ja noskaidrosiet, kādus vīnus dzer potenciālais jūsu dāvanas saņēmējs. Piemēram, zināt, ka jūsu draugam vai tuviniekam patīk Francija, būs par maz, jo šajā zemē atrodami visu iespējamo stilu vīni, dažreiz tie ir pilnīgi pretstati cits citam.

 

Tāpēc svarīgi zināt atbildi uz jautājumu, kāda stila vīni apdāvināmajam patīk?

 

Viegli un augļauni vai blīvi un piesātināti, sausi vai saldi, varbūt priekšroka tiek dota dzirkstošajiem vīniem vai, tieši otrādi, jūsu paziņa ciena stiprinātos vīnus. Atbildes uz šiem jautājumiem jūs tuvinās mērķim.

Neriskējiet un izvēlieties klasiku! Vīnu, kas paredzēti ilgstošai glabāšanai (vairāk par desmit gadiem), tirgū ir pietiekami daudz, un izvēlieties vīnu no tādiem pārbaudītiem reģioniem kā Bordo, Burgundija, Ronas ieleja Francijā, Toskāna un Pjemonta Itālijā, Priorat un Ribera del Duero Spānijā.

 

Ja izlēmāt vīnu pazinējam dāvināt vecu, jau izturētu vīnu, nepieciešams pārliecināties, ka jūsu izvēlētais paraugs, pirms nonācis jūsu rokās, ticis pareizi glabāts, kā arī – cik ilgi tas vispār var glabāties un vai tā ražas gads bijis labs. Te jums palīdzēs ražas gadu reitingi konkrētos reģionos, varat ielūkoties, piemēram, slavenā vīna kritiķa Roberta Pārkera mājaslapā www.robertparker.com/resources/vintage-chart vai respektablā vīna izdevuma Wine Spectator vietnē www.winespectator.com/vintage-charts.

Dāvana iesācējam

 

 

Tiem, kas tikai sāk iepazīties ar vīna pasauli, labāk dāvināt nevis vienu dārgu pudeli, bet izveidot komplektu no trim vai pat sešām pudelēm vīna par konkrētu tēmu un par demokrātiskāku cenu. Jo zināšanas par vīnu iegūstamas salīdzinot! Tie var būt vīni no vienas valsts, atsevišķa reģiona vai, tieši otrādi, vīni no vienas vīnogu šķirnes, bet no dažādām vietām. Profesionālas glāzes, aksesuārus, vīna vārdnīcas – iesācēji to visu noteikti novērtēs, turklāt glāžu nekad nav par daudz!

 

Vēl kāda ideja – dāvanā nevis vīns, bet dāvanu sertifikāts uz izglītojošu lekciju. Gan vīns, gan zināšanas vienā dāvanā!

Noble Wine iesaka

Noble Wine vīna skola

Moderna vīna dāvana

Šābrīža tendence – dabiskie un oranžie, mazliet nestandarta formāta vīni. Kā likums, tie ir absolūti “nevainīgi” vīni bez sulfātiem, bez jebkādām citām piedevām, tādus vīnus bieži vien nefiltrē un nepakļauj ilgai izturēšanai ozola mucās. Esiet gatavi, ka tas būs pavisam cita stila vīns, kas atšķiras no pierastā klasiskā varianta. Dažreiz šādas pudeles piesaista uzmanību ar savām kliedzošajām etiķetēm, vairāk līdzīgām modernās mākslas darbiem, nevis vienkāršām uzlīmēm. Ja dāvana paredzēta eksperimentiem atvērtam vīna cienītājam, tad šī vīnu kategorija varētu būt īstā tieši šādam cilvēkam.

Vīns romantiskam vakaram

Dzirkstošie un šampanieši – vienmēr nekļūdīgs variants. Ņemiet sauso blanc de blanc vai brut nature, ja to pasniegsiet pie austerēm vai jūras veltēm, šampanietis blanc de noir sader ar ikriem, bet tradicionālā spāņu Cava harmoniski papildina siera vai gaļas plati ar džemu. Jebkurš rozā dzirkstošais lieliski baudāms bez uzkodām, bet maigie franču Cremant dzerami pie viegliem salātiem un sviestainiem sieriem. Šoreiz bez Prosecco – jūs taču gatavojaties īpašam romantiskam vakaram, nevis draudzeņu saietam.

Vīns “meitenēm”

Lai cik triviāli tas izklausītos, bet meitenēm, kas priekšroku dod viegliem un aromātiskiem vīniem, ir vesela grupa augļainu vīnu, ar vieglu saldumiņu garšā, kas viņas sajūsminās. Lūk, šādu “konfekšainu” variantu uzskaitījums: aromātiskais vācu Riesling no Mozeles, Provansas rozā vīni, īpaši jau pudeles dizaina un vīna krāsas dēļ, maigie, augļainie Prosecco Dry, bet vislielākajām saldummīlēm paņemiet vēlās ražas desertvīnu no Vācijas vai Austrijas, izsmalcinātos saldos ice-wine, itāļu vīnus Vinsanto no vītinātām vīnogām vai cēlos franču vīnus no Sauternes reģiona. Ar šādiem vīniem var aizstāt desertu vai pasniegt ar mazu gabaliņu zilā siera vai sāļo krekeru ar pastēti.

Meiteņu vakars

Vai Primitivo jums ir?

Ak, šis visur piesauktais Primitivo! No šīs šķirnes gatavotus vīnus var nopirkt jebkurā bodītē vai ieskrietuvē. Es noteikti neesmu šīs šķirnes nīdēja, bet dāvināt to, ko dzer ikdienā un pat bez īpaša iemesla, manuprāt, ir neinteresanti. Vīna pasaulē eksistē liela variantu daudzveidība, vīni, kas pēc stilistikas ir līdzīgi – piesātināti, biezi un blīvi sarkanvīni. Primitivo cienītājiem prieku sagādās visi itāļu vīni, kuri gatavoti no vītinātām vīnogām un kuru pats cienījamākais pārstāvis ir Amarone no Veneto. Līdz ar klimata pasiltināšanos daudzi sarkanvīni no dienvidu reģioniem pārliecinoši izrāda “džemīgumu” – tādi ir vīni no Ronas ielejas, piemēram, Gigondas, Sicīlijas Nero d’Avolo, Bordo sarkanvīni, īpaši no Labā krasta Saint Emilion un Pomerol, vienīgi cenas nav tik jaukas… Bet mēs taču runājam par dāvanu!

Dāvana mammai

Svēta lieta, vīnam jābūt pašam labākajam, pašam kvalitatīvākajam un – vēlams – bioloģiskajam, jo mamma taču rūpējas par savu veselību! Mammas ir dažādas un viņu vīna gaumes arī, taču, ja jūsu mamma ir gardēde un ciena sausos vīnus, uzdāviniet vintāžas šampanieti vai Burgundijas baltvīnu. Viņa novērtēs! Ja vēlaties māmiņu palutināt ar kaut ko saldu, tad tādas šķirnes kā Riesling, Gewurztraminer, Muscat dāvās neaizmirstamus spilgtus aromātus. Ja kaut ko stiprāku, saldais heress vai samtains portvīns arī aizkustinās mīlošu sirdi.

Neaizmirstiet palutināt sevi

Kā jau tas bieži gadās, kamēr meklējam dāvanu draugam, arī pašam jau pienākas dāvana…

 

Ja jau esat iedziļinājušies vīna tēmā vai atnākuši uz vīna veikalu, izmantojiet gadījumu un izvēlieties kaut ko arī sev un savai ģimenei. Tie var būt demokrātiski vīni, universāli un iederīgi pie jebkuras dzīves svinēšanas un tiem nevajag ilgi nobriest vīna pagrabā vai skapī. Iespējams, jūs esat gatavs paeksperimentēt un atklāt sev kaut ko jaunu, tāpēc iesakām nogaršot vīnus no mazāk zināmiem Eiropas reģioniem.

Irina Rakeviča

Leave a Reply