Jean Jacquesson Rīgas Vīna un Šampaniešu nēdeļā— Cik gadu vecumā Jūs iedzērāt pirmo šampanieša glāzi?

 — Septiņu gadu vecumā. Atceros kā šodien, tas bija 1952. gada vintāžas Mercier šampanietis.

 — Kad nolēmāt sevi veltīt šampanietim?

 — Pusaudža gados es sapratu, ka man ir palaimējies piedzimt tik unikālā vietā kā Šampaņa.  Tad es arī nolēmu izmantot to, kas man bija dots, un sāku izrādīt interesi par šampanieša ražošanas procesu.

 — Vai ilgi bijāt palīgos?

 — Nē, es diezgan ātri kļuvu par mūsu nama galvu, jo tēvam bija problēmas ar veselību. Šobrīd es vadu namu kopā ar brāli Lorānu.

 — Vai gada laikā saražojat daudz šampanieša?

 — Mēs nedzenamies pēc kvantitātes. Mums daudz svarīgāka ir kvalitāte. Tomēr mēs mērķtiecīgi samazinām ražošanas apjomus, šodien mēs ražojam par 40% mazāk šampanieša nekā pirms 25 gadiem. Tas viss tiek darīts ar mērķi, lai saglabātu tikai pašus labākos vīnogulājus un gūtu iespēju rūpīgāk sekot līdzi visam procesam. Mēs uzskatām, ka tikai šāda pieeja ļauj mums ražot lielisku šampanieti, kura kvalitāte uzlabojas ar katru gadu.

 — Vai ir vēl kādi Jacquesson noslēpumi?

 — Protams, milzīga nozīme ir teruāram. Ar to mums ir paveicies —  tas ir unikāls un to nav iespējams atkārtot nekur pasaulē. Bet, arī mēs paši ļoti rūpīgi izturamies pret to, ko mums ir devusi daba. Tomēr mūsu galvenais noteikums ir: “Lucky to work hard”. (“Paveicies smagi strādāt”). Vai to var saukt par noslēpumu?

 — Esmu pārliecināts, ka šo jautājumu jau esat dzirdējis. Kāpēc Jūsu šampaniešiem ir tādi nosaukumi kā Cuvée 733, Cuvée 737 un tā tālāk?

 — Mums ar brāli šī ideja radās aptuveni pirms piecpadsmit gadiem. “Numurētie” Cuvée 700 ir veidoti no vairāku gadu ražu sajaukumiem, tāpēc tos nav iespējams identificēt pēc ražas gada. Tad mēs arī nolēmām piešķirt vīnam nosaukumu atbilstoši ierakstam mūsu uzskaites grāmatā, kurā gadiem ilgi esam ierakstījuši mūsu vīnus. Cuvée Nr. 1 tika radīts 1898. gadā, par godu nama 100 gadu dzimšanas dienai. Tā mūsu pirmais sajaukums, kas tika radīts uz 2000. gada ražas pamata, ieguva nosaukumu Cuvée 728.

Parasta diena Jacquesson vīnogu darzos

Parasta diena Jacquesson vīnogu dārzos 

 — Ko darīs Jūsu bērni? Vai turpinās Jūsu darbu?

 — Tas ir ļoti sarežģīts jautājums. Mani un brāļa bērni jau ir pieauguši, un pagaidām viņi neizrāda īpašu vēlmi turpināt mūsu ģimenes biznesu. Protams, ka viņus var saprast, jo mūsdienu dzīve atšķiras no mūsu dzīves. Mēs jau pieņēmām lēmumu: labāk pārdot savu biznesu cilvēkiem, kuriem ir par to interese, nekā atstāt bērniem, kas to aizlaidīs bojā

— Vai nebaidāties, ka to aizlaidīs bojā arī citi? Viņi nejutīs paaudžu mantojumu.

— Tas ir tieši tas no kā es nebaidos. Nedomāju, ka cilvēki, kas ieguldīs būtiskus līdzekļus iegādē, to aizlaidīs vējā. Ir viens lielisks piemērs. Viens ķīniešu biznesmenis iegādājās vīna namu un to nepārtraukti uzlabo, ieguldot ne tikai līdzekļus, bet piesaistot arī labākos speciālistus. Jo iegādāties šādu biznesu var tikai cilvēki, kurus aizrauj vīna darīšana un vīns.

Domaine Jacquesson vīna pagrabi

Domaine Jacquesson vīna pagrabi

 — Pārcelsimies no Francijas pie mums. Kā Jūs nonācāt Riga Wine & Champagne Week? Vai esat iepriekš dzirdējis par šo festivālu?

 — Teikšu godīgi, neesmu dzirdējis. Bet, kad mani uz šo festivālu ielūdza Noble Wine someljē Ronalds Pētersons, tad es sāku interesēties un ievācu informāciju par šo festivālu. Kad mans sens paziņa un atzīts vīna pasaules eksperts Pīters Līvs paziņoja, ka arī viņš apmeklēs šo pasākumu, es uzreiz piekritu, jo zināju, ka Pīters nevar izvēlēties kaut ko garlaicīgu.

 — Kādi ir Jūsu iespaidi par Rīgu, šampanieša festivālu?

 — Rīgā esmu pirmo reizi. Skaista pilsēta ar savu stilu. Festivāls ir organizēts pienācīgā līmenī — viss ir mums ļoti interesants un lietderīgs.

 — Kāds ir Jūsu dalības Riga Wine & Champagne Week mērķis?

 — Daļēji tā ir izpēte un ienākšana jaunos tirgos. Tomēr man ir arī globāla misija — stāstīt par šampanieti, nodot zināšanas par šo lielisko dzērienu un iepazīstināt citus ar laba šampanieša garšu.

Šampanieti Jacquesson Cuve 736 Jūs varat iegādaties Noble Wine vīna veikalā Rīgā — Vai bieži apmeklējat šāda veida pasākumus?

 — Nē. Reizi gadā notiek šampanieša prezentācijas pie mums, Šampaņā. Vienu, maksimums divas, reizi gadā mēs dodamies uz ārzemēm. Tā ir sakritis, ka es nesen atgriezos no Austrālijas — mums interesants un jauns tirgus.

 — Šampanieša vīnu izvēle pasaulē ir ļoti liela. Kādu vietu šampaniešu pasaules reitingā ieņem Jacquesson?

 — Protams, gribētos teikt, ka esam labākie. Tomēr bez pārspīlējuma varu teikt, ka Jacquesson ierindojas pasaules labāko vīnu TOP-5.

 — Pasaulē slavenākie šampanieša zīmoli (nesaukšu tos skaļi) ir populāri gan sporta, gan izklaides nozares pasaulē.  Vai nevēlaties nokļūt starp tiem?

 — Absolūti nē! Ir šampanieši, kas tiek izmantoti apliešanai Formula-1 apbalvošanas ceremonijās, bet mēs ražojam Jacquesson, lai cilvēki to dzertu un baudītu.

Jacquesson: Napoleons, šampanieša korķa sietiņi, atgriešanās

Šike brāļi Domaine Jacquesson vīndarītavāJacquesson vīna nama, ko dibināja Klods Žakjusons un viņa dēls Memmī, vēsture aizsākās 1798. gadā. Veiksme viņus pavadīja jau pirmajos šampanieša ražošanas gados — šī šampanieša zīmola cienītājs bija pats Napoleons, kas apmeklēja šo vīna namu 1809. gadā, bet 1810. gadā imperators apbalvoja šo šampanieti ar zelta medaļu par kvalitāti. Savām kazām ar Austrijas hercogieni Mariju-Luīzi Napoleons iegādājās apjomīgu Jacquesson vīna nama šampanieša partiju.

1835. gadā Ādolfs Žakjusons kļuva par uzņēmuma vadītāju un veica būtiskas izmaiņas, kuru rezultātā ražošana tika paplašināta un pilnveidota. Tieši viņš izgudroja drāts sietiņu šampanieša korķa nostiprināšanai, kuru viņš patentēja 1844. gadā un kuru mūsdienās izmanto visi šampanieša ražotāji. XIX gadsimta beigās Jacquesson vīna nams ražoja aptuveni miljonu pudeļu gadā, bet pēc Ādolfa nāves ģimene neizrādīja lielu ieinteresētību vīna ražošanā.

Šike ģimene Jacquesson vīna namu iegādājās 1974. gadā un ieviesa dažādus uzlabojumus vīna ražošanas procesā, kā arī uzlaboja vīnogu dārzu apkopes sistēmu. Mūsdienās Jacquesson pieder 30 hektāri vīnogu dārzu, kas atrodas grand cru un premier cru. Šike ģimene atjaunoja Jacquesson slavu, kas mūsdienās asociējas ar augstākās klases šampaniešiem.