Kāds ir Roger Groult noslēpums? Kā Francijas strādnieki uzsāka dienu ar kalvadosu? Kā un kāpēc dzer kavladosu? Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem atbildēja ģimenes biznesa mantinieks.

Piecas paaudzes: Roger Groult vēsture un filozofija

— Vispirms pastāstiet par Jūsu ģimenes uzņēmuma vēsturi. Kā Jūsu ģimene uzsāka kalvadosa ražošanu?

 — Mūsu ģimenē ir astoņas paaudzes. Mums pieder liela ferma, kurā turējām govis piena iegūšanai un audzējām graudaugu kultūras un citus augus. Protams, mēs ražojām arī sidru. Sākotnēji sidru ražojām savām vajadzībām  – tas bija ikdienas dzēriens ģimenei, strādniekiem un kaimiņiem. Deviņpadsmitā gadsimta piecdesmitajos – sešdesmitajos gados mans vecvectēvs, Pjērs Grults, uzsāka sidra destilēšanu kalvadosa ražošanai. Sākumā kalvadosa partijas bija pavisam nelielas, bet ar laiku pieauga draugu, kaimiņu un vienkāršu paziņu interese par šo dzērienu. Kalvadoss bija tiešām labs, tāpēc ar katru gadu tika palielināti tā ražošanas apjomi. 1893. gadā Pjēra Grulta ražotais kalvadoss ieguva pirmo zelta medaļu — tad arī tika pieņemts lēmums attīstīt šo biznesu. Kopš tā laika jau piektā Grultu paaudze ražo kalvadosu savos ģimenes īpašumos, un visiem šiem cilvēkiem kalvadosa ražošana ir viņu mūža darbs.

Domaine Roger Groult kalvadosu Jūs varat nopirkt vīna veikalā Noble Wine Rīgā

Domaine Roger Groult

 — Pastāstiet par ražošanas filozofiju. Ar ko Roger Groult atšķiras no citiem kalvadosa ražotājiem?

 — Mēs koncentrējamies uz kvalitāti, nevis kvantitāti. Ar to es domāju, ka mēs nekad nesekosim modes tendencēm – neizmantosim jaunas mucas, automātisko destilāciju un tamlīdzīgus jauninājumus, bet gan saglabāsim mūsu kvalitātes noteikumus. Piemēram, mūsu dārzi joprojām tiek kopti ar dabiskām metodēm: mēs neizmantojam ķīmiskas vielas saturošu mēslojumu vai ko tamlīdzīgu, mēs izmantojam tikai govju, kas ēd zāli, mēslus. Gadsimtiem ilgi mēs izmantojam tradicionālās ābolu šķirnes no Pays d’Auge (viens no slavenākajiem Normandijas rajoniem — A. I.). Ābolu sulas rūgšana notiek dabiski, mēs neko tai nepievienojam. Pēc tam mēs veicam dubulto destilāciju uz malkas ugunskura — tas ir ļoti lēns un ilgs process, bet tā priekšrocība ir tāda, ka gala produktā tiek saglabāta tikai labākā destilāta daļa. Arī saliešanu pudelēs mēs īstenojam paši, tādā veidā nodrošinot pilnu visu ražošanas posmu kontroli un vadību.

Domaine Roger Groult rāžotne Francija — Kā laika gaitā ir mainījusies Roger Groult garša? Aprakstiet garšas evolūciju no 1892. līdz 2015. gadam.

Pirms vairākām nedēļām es nogaršoju vintāžas kalvadosu, kuru 1893. gadā radīja mans vecvectēvs Pjērs Grults. Tas bija vēsturisks brīdis! Senāk kalvadosam piemita izteiktāks koksnes aromāts. Iespējams, ka tolaik tika izmantotas augstākas kvalitātes pudeles — patiesībā garša bija nedaudz “laucinieciska”.  Mūsdienās, pateicoties īpašai sajaukšanas metodei, mūsu kalvadosam ir elegantāka augļu garša.

Firmas noslēpums

— Atklājiet Jūsu kalvadosa ražošanas noslēpumu. Kas jādara, lai iegūtu tiešām garšīgu dzērienu?

 — Cieniet augļus! Kalvadosa ražošanas process ir ilgs, bet sulu no āboliem ir jāspiež tikai tad, kad tie ir tiešām nobrieduši, un nav jāmēģina to izdarīt ātrāk. Lai iegūtu sidru ar labu struktūru, bet tajā pašā laikā pietiekami nobriedušu, ir svarīgs gaidīšanas periods pirms destilācijas. Viens no galvenajiem noslēpumiem ir nemēģināt mainīt kalvadosa dabisko garšu. Mēs nevēlamies ražot ruma vai viskija kopiju— mūsu produktam piemīt sava individualitāte. Par ražošanas noslēpumiem, saprotams, es vairs neko neteikšu! (Smaida) “Cieņa pret augļiem, elegance, saldums — tā trijos vārdos es varu raksturot mūsu produkciju.

Domaine Roger Groult ābeles darzi

Domaine Roger Groult ābeles darzi

Kalvadoss un mode

 — Kalvadosa cienītāji — kādi viņi ir?

 — Šodien mēs redzam, cik atšķirīgi un dažādi ir mūsu dzēriena piekritēji. Tomēr dažas grupas var izcelt. Pirmkārt, kalvadoss ir stilīgs dzēriens. Populāros bāros vienmēr atradīsiet kokteili ar kalvadosu. Neliela apjoma, autentiska ražošana padara šo produktu par ļoti pievilcīgu, bet pateicoties tā augļu garšai tas ir lieliski piemērots sajaukšanai dažādos kokteiļos. Tā rezultātā kalvadoss kļūst aizvien populārāks, un tās ir noteikti labas ziņas mums. Otrkārt, tradicionālie fani ir cilvēki ar noslieci uz epikūrismu, kas mīl kalvadosa eleganci. Kāds, protams, vēlēsies pārsteigt draugus un tuviniekus pacienājot viņus nevis ar tradicionāliem un pasaulē slaveniem dzērieniem, piemēram konjaku vai viskiju, bet gan izsmalcināto un moderno kalvadosu. Mums ir, kur augt, jo tas, ka mūsu produkts vēl nav plaši pazīstams visā pasaulē, sniedz mums, manuprāt, lielas iespējas.

Kā un kāpēc dzer kalvadosu?

 — Vai ir kādas konkrētas komisāra Megrē iemīļotā dzēriena lietošanas tradīcijas?  Kā pareizi dzert kalvadosu? Pastāstiet vairāk par jēdzienu le trou Normand (Normandijas caurums).

 — Pirms daudziem gadsimtiem kalvadosu radīja strādniekiem — viņi to dzēra no rītiem kopā ar karstu ūdeni vai bez ūdens, lai paaugstinātu savu aktivitāti pirms došanās uz darbu. Mūsdienās kalvadosu lieto pēc ēšanas. Normandijā ir sena tradīcija — le trou Normand: ilgstoši ēdot, starp zivs un gaļas ēdieniem, cilvēki dzer kalvadosu, lai veicinātu gremošanu. Arī es domāju, ka kalvadosu ir patīkamāk dzert ēšanas laikā, negaidot maltītes beigas.

Roger Groult pagrabs

Domaine Roger Groult pagrabs

 — Starp citu, par kalvadosa labajām īpašībām — nosauciet dažas no tām. Mēs daudz esam dzirdējuši par vīna, konjaka un degvīna lietderību, bet, ar ko var lepoties kalvadoss?

 — Kalvadosam, tāpat kā āboliem, piemīt antioksidanta īpašības, kas nozīmē to, ka kalvadoss samazina sirds un asinsvadu slimību un dažādu neiroloģisku saslimšanu risku.  Turklāt, salīdzinot to ar citiem brūnajiem jeb izturētajiem spirtiem, kā jau minēju iepriekš, kalvadoss interesantā veidā uzlabo gremošanas sistēmas darbību.