Mēs pastāstīsim par SIA Soira dibinātāju Ingu Arīnu-Vilni un sniegsim īsu ieskatu uzņēmuma, kas nesen nosvinēja savu otro dzimšanas dienu, tapšanas vēsturē.

Kā hobijs kļūst par mīļāko nodarbi

Soira ipašnieci Inga-Arine-VilneInga mācījās medicīnu. Desmit gadus nostrādāja sabiedrisko attiecību jomā. Tad viņas hobijs – sieru gatavošana – kļuva par biznesu. Vairāku čaklā darbā pavadītu gadu laikā Inga, kura nekad nav bijusi saistīta ar pārtikas preču ražošanu, kļuva par veiksmīgu uzņēmēju un novērtētu siera eksperti Latvijā!

Kopā ar Ilonu Lipi viņa gatavo sieru, kam augstu vērtējumu piešķīruši labākie restorāni, kā arī ar prieku dalās savās zināšanās ar visiem un organizē meistarklases siera cienītājiem, kuri vēlas iemācīties gatavot tādu sieru, kas garšo tieši viņiem. Vai tas nav lieliski? Siera ražošanas darbnīca ir neliela, to veido divas telpas: veikals un virtuves, ko atdala logs. Ikvienam klientam ir iespēja savām acīm redzēt siera pagatavošanu. Agrāk šajās telpās atradās veikals makšķerniekiem un medniekiem.

Kā Nodarbinātības aģentūra palīdzēja uzņēmējai

Kā jau minējām, desmit gadus Inga pavadīja PR eksperta amatā, un šis darbs viņai patika. Krīzes laikā Inga uz pavisam īsu brīdi nonāca bezdarbnieku vidū un, pateicoties Nodarbinātības valsts aģentūrai, nokļuva biznesplānu izstrādes apmācības kursos. Pavisam drīz mūsu raksta varone kopā ar draudzeni izstrādāja biznesplānu meistarklasēm sieru pagatavošanā un saņēma finansējumu 2000 latu apmērā. “Man šķita, ka galvenie mūsu meistarklases apmeklētāji būs aktīvi pilsētnieki, nevis cilvēki no laukiem, jo viņi jau tāpat māk siet sieru – pie mums viņiem būtu garlaicīgi. Tomēr pēc meistarklases izsludināšanas visi mūsu priekšstati apgriezās kājām gaisā – pie mums nāca tieši cilvēki no laukiem! Pats brīnišķīgākais ir tas, ka viņi turpina šo sieru gatavot!”

2013. gada augustā Muižas ielā 5, Ādažos, darbību uzsāka jauns uzņēmums SIA Soira, kas nodarbojas ar cieto, puscieto sieru un sieru ar pelējumu ražošanu. Sieri ar pelējumu nav īpaši populāri Latvijā, bet tie noteikti ir uzmanības vērti un tieši tāpēc SIA Soira nodarbojas arī ar šā siera veida popularizēšanu.

Šobrīd uzņēmuma Soira ražoto sieru ir iespējams iegādāties gan Ādažos, gan dažādos tirdziņos. “Mūs nedaudz ierobežo mājražotāju statuss. Godīgi sakot, mēs nemākam ražot tik daudz, lai ienāktu lielajā tirgū. Turklāt mēs ražojam sierus, kas ilgi briest, tāpēc šobrīd siera nepietiek,” atzīst Inga.

Atzinība

Starp citu, par pirmo SIA Soira korporatīvo klientu kļuva Ziemeļeiropas gardēžu iecienītais restorāns Vincents, un tas tiešām ir liels sasniegums! Vincents šefpavāra Mārtiņa Rītiņa pagatavotos ēdienus ir atzinīgi novērtējušas tādas slavenas un izsmalcinātas personības kā Japānas imperators, princis Čārlzs, Eltons Džons, Angela Merkele, Džordžs Bušs, Hestons Blūmentāls un daudzi citi.

… Un tad pasaule uzzināja par Soira ražojumiem! Šodien Soira klientu vidū ir daudzi Rīgas izsmalcinātākie restorāni: Vincents, Bibliotēka № 1, Elements, Burkāns, Trīs pavāru restorāns un citi. Inga ir priecīga par to, ka šie uzņēmumi atbalsta vietējos ražotājus ne tikai ar vārdiem, bet arī ar darbiem, iepērkot produktus no vietējiem ražotājiem.

Pavisam nesen Soira sieri saņēma pirmos apbalvojumus Lietuvā. No trim sieriem, kas piedalījās konkursā, atzinību ieguva divi: feta un brī grupas sieri.

Šeit eksperimentē daudz un garšīgi. Ikviens eksperiments soli pa solim tiek pierakstīts melnajā kladē. “Ja kāds vēlas uzzināt visus mūsu noslēpumus, viņam vienkārši jānozog mūsu melnā klade! Pat nevaru iedomāties, ko mēs darītu, ja to kādreiz pazaudētu!” Inga atklāj noslēpumu.

Siera Darītavas Soira siera pagrabs

Siera pagrabs Soira siera darītava

Zaļā filozofija

Viena no pozitīvajām īpašībām ir tāda, ka šeit jūs neatradīsiet polietilēna maisiņus. Sierus ietin vaskpapīrā. Daudziem mārketinga speciālistiem par apbēdinājumu šeit nav ne plakātu, ne citas papīrveida reklāmas, jo uzņēmuma Soira filozofija ir šāda: nedari sliktu citam, un nebūs slikti tev. Tāpēc daba (un papīrs) ir jāsaudzē!

Kvalitāte

Produkts ir pats galvenais. Ja tas ir unikāls, tad tas ir labākais un izdzīvo bez reklāmas. Reklāma ir tikai instruments, nevis panaceja un vienīgais veids, kā ar produktu iekarot klientu sirdis. Tirgus noteikumi diktē koncepciju “darīt visu, lai gūtu lielu peļņu šeit un tagad”, bet ilgstoši ar šādu pieeju noturēties virs ūdens ir gandrīz neiespējami. Vienīgas pareizais veids, pēc Ingas domām, ir daudz strādāt pie kvalitātes uzlabošanas. Viņas mikrouzņēmums neražo nekvalitatīvu produktu. Katrs produkts ir viņu lepnums. Nav “normālu”, “parastu” vai “gandrīz labu” sieru. Ir tikai tie sieri, kas ļoti, ļoti patīk pašiem. Tomēr ar diviem sieriem Inga īpaši lepojas. Tie ir Gauja (atgādina itāļu Toleggio) un Ādažu tornis (šim sieram tika izstrādāta īpaša ražošanas tehnoloģija!) – pati sieru ražotāja tos uzskata par ļoti īpašiem, neskatoties uz to, ka šie sieri tika radīti nejauši un neviens neveltīja milzīgas pūles to izgatavošanai.

Latviešu sezonālās vēlmes

Ka ražo siero? Siera darītava soiraInga ir pamanījusi, ka latviešu vēlme pēc siera mainās ik sezonu. Pavasara-vasaras periodā, kad ir pieejami svaigi dārzeņi lielos apjomos, cilvēkiem labāk garšo pavisam viegli mīkstie sieri. Savukārt rudenī un ziemā latvieši dod priekšroku cietajiem sieriem ar piesātinātu garšu.

Nedaudz par tehnoloģiju

Uzņēmums ražo aptuveni 20 dažādu veidu sierus. Tiek plānots, ka asortimentā no šiem sieriem paliks aptuveni septiņi astoņi. Pats sarežģītākais siera ražošanā ir nodrošināt noteiktus klimata apstākļus. Piemēram, mīkstajiem sieriem ar pelējumu gaisa temperatūrai telpās ir jābūt no 23 līdz 26 grādiem (recepšu grāmatā par to nav ne vārda – atbilstošo temperatūru atklāja izmēģinājumu veidā!). Daudzus padomus siera pagatavošanā uzņēmumam sniedz entuziasti no visas pasaules, kuri neskopojas dalīties ar saviem noslēpumiem ar sieru saistītos forumos internetā. Mūsu vietējie ražotāji, uzzinot par to, ka arī citi ražo sieru, kļūst klusi un noslēdzas – konkurenti nāk! Protams, ir arī izņēmumi, un ar šiem uzņēmumiem Soira ar prieku dalās receptēs.

Viņi ražo sieru, kas patīk pašiem. Ražo to no dabiskām izejvielām pavisam mazos apjomos. Tā ir franču skola. Francijas apmeklējuma laikā Ingu pārsteidza tas, cik garšīgus sierus tur gatavo! Radās vēlme atkārtot…
Ir zināmas divas senas siera saglabāšanas/aizsardzības metodes: pārklāt sieru ar vasku, kas ir Holandei raksturīga metode, vai ļaut izveidoties dabiskajai garozai un tad to apstrādāt ar sālsūdeni, alkoholu vai eļļu. Katram siera veidam ir īpaši paredzēti apstrādes produkti. Soira visbiežāk lieto sālsūdeni un eļļu. Sākotnēji tika izmantota olīveļļa, bet tagad iespēju robežās Soira cenšas izmantot vietējo ražotāju produkciju.

Kā pagatavot sieru mājās?

Mūsdienās visā pasaulē strauju popularitāti iegūst visdažādākie hobiji – to ir neiedomājami daudz! Tomēr lielāko popularitāti un vērtību cilvēku acīs ir ieguvuši tie brīvā laika pavadīšanas veidi, kas ļauj radīt ar savām rokām: preču ražošana, interjera iekārtošana, savu tekstilpreču ražošana.
Soira kolektīvs var apliecināt to, ka siera ražošana ir tiešām interesants process! Turklāt garšīga siera gatavošana nemaz nav tik neiedomājami dārga, kā sākotnēji var šķist! Mājas apstākļos var izgatavot: mocarellu, brinzu, havarti, saldā krējuma sierus, goudi, kolbi, Holandes sieram līdzīgos sierus, kamambēru, brī, cietos sierus Caerphilly, Tomme un daudzus citus.

Kas jāņem vērā, gatavojot sieru mājās? Ingas 8 padomi

1. Vēlams izmantot svaigu, dabisku pienu, kas iegādāts nelielās zemnieku saimniecībās. Tomēr pirmajiem izmēģinājumiem derēs arī veikalā pirktais piens – galvenais, lai tas nav ultrapasterizēts piens (ja izvēlaties pirkt pienu no zemniekiem, ir vēlams noskaidrot, cik bieži viņi ved pienu uz pārbaudēm; ja piens saturēs baktērijas vai, piemēram, raugu, siers neveidosies, un jūs to vienkārši izmetīsiet).

2. Sākumā, lai iepazītos ar procesu, ir jāizmēģina visagresīvākā metode – sasildīt pienu līdz 90 grādu temperatūrai un iegūtajai masai pievienot skābi. Šādi tiek pagatavots svaigais lauku siers – iegūtā masa ir līdzīga sieram, bet, kamēr tā ir mīksta, tai pievieno garšvielas, sāli, riekstus un pat žāvētus augļus, jo šai masai pašai par sevi nav garšas un konsistences.

3. Siera ražošana ir ilgstošs process. Mīksto sieru pagatavošanai ir nepieciešamas 6–7 stundas, tāpēc vajadzīga pacietība! Cietie sieri ir arī jāiztur vismaz pusgada garumā. Turklāt katram siera veidam ir savas īpašības, kas jāņem vērā. Piemēram, pagatavot mocarella sieru iesācējiem nebūs viegli – siers ir īpašā veidā jāizvelk karstā ūdenī.

4. Veidojiet konspektu, lai pierakstītu katru niansi

5. Izpētiet piena mikrobioloģiju. Ja to izprot, sieru gatavot ir vieglāk

6. Bez skābšanas nav iespējams gatavot sieru, tāpēc ir nepieciešams iegādāties īpašas baktērijas (tās sausa pulvera veidā, ko var glabāt ledusskapī mājās, ir iespējams iegādāties internetā).

7. Piens tiek skābēts, izturēts un tam tiek pievienots sasaldēts pulveris – tas viss 32 grādu temperatūrā. Piens pārvēršas želejā, kas tiek sagriezta gabaliņos un apstrādāta īpašā veidā, lai iegūtu īstus siera graudus.

8. Paradokss – iesācējiem siers parasti sanāk, bet aptuveni pēc prakses pusgada garumā parādās kļūdas un jaunizceptie siera ražotāji sāk uzdot jautājumus: “Kāpēc mans siers ir skābs/sauss/saplaisājis/bez caurumiem?”