Ceļojumu vietas atmiņā visbiežāk paliek tieši ar garšas notīm, jo izcili pagatavots ēdiens apvienojumā ar reģionam raksturīgu vīnu rada visprecīzāko priekšstatu. Ne velti Burgundija tiek dēvēta par Francijas gardēžu paradīzi, apmierinot ikviena ēstmīļa kvēlākās vēlmes – sākot no “Burgundijas austerēm” jeb ēdamajiem gliemežiem, sēnēm, boef bourguignon līdz pat tādām delikatesēm kā oufs en meurette (olām sarkanvīnā). Un, protams, vīns! Tas ir visur – glāzē, ēdienā, pie pusdienām un vakariņām, spēlējot galveno vijoli šajā kulināro baudu orķestrī.

Vīnogulāju labirintos

Burgundijas baudījums sākas, jau mērojot lauku ceļus. Reģions sasniedzams apmēram trīs stundu brauciena attālumā no Parīzes un, ātrgaitas šoseju nomainot lēnākiem, bet ainaviskākiem ceļiem, nevar nepamanīt pasakaino miera sajūtu. Smaržas, kas ielavās pa atvērto logu, nepārprotami vēstī, ka esat nokļuvuši īstenā lauku reģionā. Ik pa brīdim pavīd zemnieku kūtij raksturīgā aromātu “buķete”, bet neiztrūkstošas ainavas papildinājums ir gaišās Šarolē govis, kuras laiski lūkojas miera traucētājos uz četriem riteņiem.

Vai var būt kārdinošākas ceļa zīmes par Chambolle-Musigny, Vosne-Romanée un Volnay, ja esat Burgundijas sarkanvīna cienītājs (Burgundijā sarkanvīns tiek gatavots tikai no Pinot Noir vīnogām) vai Meursault, Puligny-Montrachet un Chassagne-Montrachet, ja dievināt balto Burgundiju?

Domājot par Francijas labāko baltvīnu, vīna cienītāji pirmām kārtām minēs visu, kur nosaukumā lasāms Montrachet (vairākums uzrakstu uz pudelēm ir kombinācijā ar vēl kādu vārdu, piemēram, Bâtard-Montrachet vai Chevalier-Montrachet, bet piramīdas pašā smailē atrodas smalkais un lakoniskais – Montrachet, kuru tad arī aizņēmušies apkārtējie kaimiņi).

Šis ir ne vien Francijas, bet pilnīgi pamatoti arī visas pasaules baltvīna etalons, kas tiek gatavots no Chardonnay ogām. Burgundijā viens no galvenajiem vīna cenu ietekmējošajiem faktoriem ir terroir – klimata, augsnes un novietojuma ietekme kombinācijā ar vīndara tradīcijām. Esence un minētie Grand Cru dārzi ir atrodami nelielo Puligny-Montrachet un Chassagne-Montrachet ciematu apkārtnē. Atliek tikai nogriezties uz vienu vai otru pusi un nonāksiet vīnogulāju labirintos.

Burgundijai raksturīgs pamatīgs apelāciju daudzums, tāpēc, ja vien neesat vīna eksperts, jābruņojas ar pacietību, taču, iepazīstot vairāk, viss kļūst aizvien aizraujošāks. Iecietīgam vīna baudītājam iesakām Bonas pilsētā esošajā Athenaeum de la Vigne et du Vin (5 Rue de l’Hôtel Dieu, 21200 Beaune) veikalā, kas lepojas ar vienu no plašākajiem vīna literatūras un vīna reģionu karšu piedāvājumiem, iegādāties Džaspera Morisa (Jasper Morris) grāmatu Inside Burgundy un ņemt to līdzi visā ceļojumā, tā palīdzēs orientētos daudzajos vīna dārzos un plašajā piedāvājumā, jo autors iepazīstina teju ar katru vīndari. Burgundijā nav viegli saprast, kas kuram vīna namam pieder – to, kas pieder vienam vai otram īpašniekam, bieži norobežo tikai vīnogulāju vagu galā iesprausti kociņi atšķirīgā krāsā. Tas nozīmē, ka šeit audzētāji burtiski strādā plecu pie pleca un kopīgi cīnās gan ar mainīgajiem laikapstākļiem, gan slimībām, kas apdraud vienus no pasaules vērtīgākajiem vīnogulājiem. Prestižākos dārzus jeb Grand Cru norobežo senatnīgas mūra sienas, virs arkveida ieejas nereti redzēsiet iegravētu vīna nama un dārza nosaukumu. Pastaigājoties pa nelielajiem celiņiem, kas ved gar dārziem, var aizsapņoties par vēsturi, kad vairākums vīndaru bija klosteru mūki, – Burgundija ir viens no vecākajiem vīna reģioniem Francijā.

Pērļu medības

Lai pilnvērtīgi izbaudītu šo bagātīgo un skaisto Francijas reģionu, ir vērts apmesties vietā, kur var iepazīt gan vietējo tradīcijas, gan baudīt mieru ārpus steidzīgās ikdienas. Absolūta pērle ir  arostokrātiskā un personiskā Chateau de Villette (58170 Poil, Burgundy, chateaudevillette.eu), ko vada pāris Koens un Katrīna Storki. Tā atrodas apmēram 40 minūšu braucienā no Bonas, Burgundijas centrālās un dzīvīgākās pilsētas.

2000. gadā abi iegādājās īpašumu un ķērās klāt rūpīgai renovācijai, kas ilga divus gadus, atjaunojot pils vēsturisko spozmi. Šodien šis iespaidīgais īpašums ne velti tiek dēvēts par vienu no labāk glabātajiem noslēpumiem Burgundijā – ceļš ved cauri nelielajam Pualas (Poil) ciematam lauku ieskāvumā un tikai pēc brīža, pašķiroties kokiem, iznirst neaptverami skaistais chateau siluets. Lauku pļavas ieskauj elpu aizraujošs pils dārzs, kas iekopts labākajās jardin à la française tradīcijās, radot lauku sajūtas un 17. gs. Francijas aristokrātijas harmoniju. Vērojot līdz milimetram simetrisko dzīvžogu, dažādos dārza līmeņus, krāšņās ziedu dobes, pārņem deja vu sajūta, šķiet, ieelpojat Versaļas bagātīgās ainavas. Izrādās, Chateau de Villette parka izveidei iedvesma gūta no leģendārā ainavu arhitekta André Le Notre labākajiem darbiem – Versaļas un Šantijī dārziem. Netālu esošajā ezerā nesteidzīgi peld gulbju pāris, pļavās sisina sienāžu kori, bet reibinoši smaržojošās rožu dobes vedina uz domām par nesteidzīgu pēcpusdienu dārza pavēnī, malkojot atvēsinošu burgundieti.

Pilī ir tikai pieci numuriņi, bet īstens Francijas lauku šarms mīt divās kotedžās, kas atrodas turpat pie pils. Te gribas apmesties vismaz uz pāris nedēļām, lai piedzīvotu šo unikālo sajūtu, kas liek saplūst ar vietu un iejusties tik ļoti, ka gribas to nodēvēt par otrajām mājām. Iedomājieties pēc meža smaržojošu nelielu māju ar kamīnu, tik vilinošu, pie kura, veroties dzīvajā ugunī, var nodoties filozofiskām pārdomām. No rīta mosties līdz ar gaiļu dziesmām, kas brīvi pastaigājas turpat gar kotedžas logiem. Dārzā, ābeļu pavēnī, ik rītu ieturēt pašu gatavotas brokastis, baudot absolūtu brīvības sajūtu – ik dienu izdomājot jaunu galamēķi, lai izgaršotu Burgundijas esenci, kas, protams, ietver arī pasaules slavenāko baltvīna dārzu – Puligny-Montrachet, Chassagne-Montrachet un Merso ciemata apkārtnes – iepazīšanu.

Tikai apmēram 15 minūšu brauciena attālumā no Chateau de Villette atradīsiet lauku videi raksturīgu vakariņu vietu – ģimenes restorānu La Petite Auberge (Le Bourg, 71190 Saint-Didier-sur-Arroux). Tradicionālās Burgundijas virtuves labumi gaumīgā un garšīgā izpildījumā, turklāt vietas saimnieki Anna Kristīne un Martāls Bulāni ikvienu viesi sagaida ar īpašu rūpību, paši uzņemoties gan pavāru, gan viesmīļu pienākumus. Uz lieveņa laiski gulšņā galvenais viesu sagaidītājs – prāvs labradors, kurš ikvienu sveicina ar galantu astes noplivināšanu, nesteidzīgi paverot miegainos acu plakstus.

Vīnmīļiem pa pēdām

Kas gan būtu dzīve Francijā bez brīvdabas tirgus apmeklējuma? Aptuveni 20 km attālumā no Pualas (Poil) atrodas nelielā Otēnas (Autun) pilsētiņa, kuras centrālais laukums sestdienu rītos pārtop par īstenu smaržu un garšu paradīzi. Nekādā gadījumā pirms tam neēdiet brangas brokastis, jo ierasties te ar mazliet rūcošu vēderu piederas pie iepirkšanās tradīcijas. Sāciet ar svaigi ceptas bagetes klaipu, nodegustējiet siera kalnus, izvēloties gardāko comte kumosu no Sonas ielejas Alpu pakājē, droši lieciet pie deguna svaigos garšaugu saišķīšus un ieklausieties pārdevējā par labāko un svaigāko artišoku izvēli. Kā būtu ar labi krēmīgu gaileņu mērci vakariņās, bet varbūt pirmoreiz pašu spēkiem pagatavot coq au vin?

Otēnā lepojas ne tikai ar gastronomijas daudzveidību, bet arī kultūras vērtībām. Sākot no iespaidīgās 12. gs. Cathedrale Ste-Lazare, kur var aplūkot noslēpumainā mākslinieka Žilbertī skulptūras, līdz pat vēsturiskajiem 1. gs. St-Andre vārtiem, kas savulaik veidoja daļu no romiešu pilsētas vaļņa, – nesteidzīga pastaiga pēc tirgus apmeklējuma būs tieši laikā.

Puligny-Montrachet ciemata sirdī atrodas vēl viena lieliska naktsmītne – 17. gs celtajā namā esošā nelielā viesnīciņa La Maison d’Olivier Leflaive (Place du Monument, 21190 Puligny-Montrachet). Ideāls starta punkts, lai iepazītu prestižākos vīna ciematus un baudītu īstenu Burgundijas viesmīlību, kā arī nodotos gastronomiskām baudām turpat esošajā restorānā La Table.

Merso (Meursault), gluži tāpat kā tuvējos Volnē (Volnay) un Pomāras (Pommard) ciematos, ikdienā valda rāms miers, taču neaizmirsīsim, ka tieši šeit rudenī notiek leģendārās ražas noslēguma pusdienas La Paulée de Meursault, kas katru gadu pulcē vairāk nekā 700 vīnmīļu. Svinot ražas novākšanu, tiek izrādīts gods skrupulozajam un sarežģītajam darbam, kas ieguldīts, lai radītu jaudīgākos un izcilākos Burgundijas vīnus.

Bonā (Beaune) ieteicams noīrēt velosipēdus un doties vairāku stundu braucienā pa tuvākiem un tālākiem vīna dārziem un ciematiem (www.beaune–tourism.com/blog/discovering–burgundy–bike). Minoties cauri vīnogulāju laukiem, var vērot nerimstošu rosību, audzētājiem apkopjot vīnogu stādus, un baudīt krāšņos dabas skatus. Atjaunot spēkus pēc tam jādodas uz nelielo, bet personisko vīna bāru La Dilletante (Route de Pommard, Beaune), kurā saimnieko Lolo un lutina viesus ar salātiem, gaļas un siera izlasēm, kuru sastāvdaļas nākušas tikai no vietējām zemnieku saimniecībām. Tieši Bonā notiek arī pasaules slavenākās gadskārtējās vīna izpārdošanas.

%relatedWines%

Pēc Bonas apmeklējuma atsevišķas dienas vērts veltīt citu slavenāko Burgundijas reģionu vietu apskatei – doties pēc pasaulē labākajām sinepēm uz Dižonu (Dijon), apmeklēt Mišelina zvaigžņu apbalvotos restorānus Lionā (Lyon) un malkot glāzi Chablisprotams, Šablī vīna dārzos.

Burgundijas garša vēl ilgi paliek uz mēles – gribas atkal to izjust un baudīt. Šis Francijas reģions patiesi lutina ikvienu labas kulinārijas un vīna cienītāju, nozogot gabaliņu sirds. Lai jūs atgrieztos atpakaļ labi drīz!