Šis sulīgais sarkanvīns ir cieši saistīts ar Beaujolais nouveau dienu (jaunās ražas vīna svētkiem) – ikgadējām pasaules mēroga svinībām novembra trešajā ceturtdienā –, bet tiek visnotaļ pamatīgi ignorēts visu pārējo gadu. Nouveau ir tikai trešdaļa no visa reģiona saražotā vīna daudzuma, bet daudziem “Beaujolais” un “nouveau” diemžēl šķiet sinonīmi.

Galvenā šā sarkanā reģiona vīnoga ir Gamay, no kuras saražo 98% no visiem reģiona vīniem. Pārējos 2% veido Chardonnay, Aligote, Pinot Noir, Pinot Blanc un Melon de Bourgogne.

Nepārprotiet, nouveau nenozīmē neko sliktu – tas ir vīns, kas tiek laists tirgū vien pāris nedēļu pēc ražas novākšanas un ir paredzēts drīzāk slāpju remdēšanai, nevis baudīšanai un ilgai taupīšanai. Bet tieši nouveau koncepts zināmā mērā ir banalizējis un kopumā padarījis lētāku visu Beaujolais tēlu kā tādu. Līdzīgi kā talantīgs un nopelniem bagāts aktieris, kurš nolēmis nopelnīt liekus līdzekļus ar dalību diezgan sliktā ziepju operā un ar šo lomu attopas asociēts uz visiem laikiem, arī Beaujolais dzīvo nouveau mestajā ēnā. Turklāt visi 65 miljoni pudeļu.

Šobrīd reģionā ir krīze zemās reputācijas dēļ. Vīnus ir grūti iztirgot, un daudzi ražotāji bankrotē. Viņi pārdod vīndarītavas ar visu zemi. Pāris desmitu kilometru attālumā atrodas “ēdienu galvaspilsēta” Liona, kuras iemītnieki labprāt izpērk šīs vīndarītavas un pārbūvē par dzīvojamajām mājām.

Vienīgās reizes, kad Beaujolais mēdz parādīties ziņās, ir saistībā ar lielāka vai mazāka mēroga skandāliņiem, kuru ietvaros daži vīna ražotāji ļoti virtuozi šķaidījuši to ar sliktāku reģionu vīniem vai pievienojuši cukuru, lai palielinātu alkohola daudzumu vīnā.

2016. gada raža sev nes līdzi ļoti daudz dabas katastrofu visā Francijas teritorijā, un tikai retais reģions ir izsprucis cauri sveikā. Beaujolais reģionu pavasarī skāra salna un jau Jāņu naktī vīnogulājus kā boksa maisus sadunkāja spēcīga krusa. Cietuši vairāk nekā 20% vīnogulāju. Sezonas turpinājums ir diezgan silts un sauss, kas liek cerēt uz veiksmīgas sezonas/ražas noslēgumu. Varbūt šoreiz būs patiess teiciens: “Kas rūdās grūtībās, top liels.”

Ļoti daudzi lielie negocianti (pārpircēji) Ziemeļburgundijā iepērk zemes Beaujolais reģionā un audzē Pinot Noir un Gamay vīnogas. Šajā Burgundijas reģiona dienvidu daļā vīnogu pašizmaksa ir ļoti zema, tādēļ šīs vīnogas jauc klāt reģionālajam Bourgogne Rouge. Jā, pārsvarā šie vīni tiek gatavoti no 70% Pinot Noir un 30% Gamay.

Tomēr pastāv cerība, ka situācija varētu mainīties. Kā nekā 2015. gada raža bija lieliska visā Francijā, savukārt reģiona slavenākais vīna ražotājs Marcel Laperriere minējis, ka tā varētu būt labākā Beaujolais raža pēdējo 50 gadu laikā. Izcilākie eksemplāri ir pat labāki par 2010. gada vīniem, kas ir milzīgs kompliments. Ja pasaulē ir kāds labs laiks, lai sāktu dzert Beaujolais, tad tas brīdis ir tagad, jo šie tik tiešām ir nopietni vīni.

Beaujolais ir daļa no Burgundijas. Vēsturiski, ģeogrāfiski un administratīvi. Līdz ar to apgalvojums, ka Burgundijā sarkanvīni tiek darīti tikai no Pinot Noir vīnogas, ir aplams.

Vai teicu “nopietni”? Tā bija gan. Jo nouveau varbūt arī ir paredzēti tūlītējam patēriņam, bet tas pilnīgi noteikti nav raksturīgi visiem reģiona vīniem. Jā, no Beaujolais nesanāks gluži pats strukturētākais un noturēšanas ziņā vērtīgākais sarkanvīns, bet labākos eksemplārus var droši glabāt pat trīs līdz piecus gadus vai vairāk. Nobriestot tie sāk līdzināties Burgundijas sarkanajiem, pieņemot tādus aromātus un garšas kā labi noturēts Pinot Noir. Starp citu, Beaujolais ir daudz vieglāk uztverams kā tā ziemeļnieciskais kaimiņš. Visi sarkanvīni tiek ražoti no vienas vīnogu šķirnes un tiek pārdoti kategorijās nouveau, Beaujolais, Beaujolais Villages vai kā viens no 10 Cru, kas ietilpst reģiona elitē.

Šie Cru vīna dārzi atrodas uz granīta augsnes kalnainā, īsteni pastorālā vietā reģiona ziemeļos, kamēr standarta Beaujolais un nouveau parasti nāk no smilšainākām un plakanākām dienvidu zemēm. Tos ne vienmēr ir viegli atšķirt aklajās degustācijās, bet tie tomēr stilistiski iedalās trīs grupās: viegli un aromātiski (Chiroubles un Saint Amour), vidēji intensīvi (Côte de Brouilly, Brouilly, Fleurie, Chénas un Régnié) un tumīgi (Juliénas, Morgon un Moulin à Vent). Ir izņēmumi, bet kopumā tiek lietots šāds vispārinājums.

Beaujolais nouveau darīšana atšķiras no “ierasto” vīnu gatavošanas. Karboniskā macerācija – veselas vīnogas tiek raudzētas ar oglekļa dioksīdu bagātā vidē pirms saspiešanas. Parastā alkoholiskā fermentācija ietver vīnogu saspiešanu, lai atbrīvotu sulu no miziņām, un raugu, kas kalpo, lai pārvērstu cukuru etanolā.

Beaujolais nouveau darīšana atšķiras no “ierasto” vīnu gatavošanas. Karboniskā macerācija – veselas vīnogas tiek raudzētas ar oglekļa dioksīdu bagātā vidē pirms saspiešanas. Parastā alkoholiskā fermentācija ietver vīnogu saspiešanu, lai atbrīvotu sulu no miziņām, un raugu, kas kalpo, lai pārvērstu cukuru etanolā. Karboniskā macerācija fermentē daļu sulas, kamēr tā ir vēl iekšā vīnogā. Iegūtais vīns ir ļoti augļainu garšu un ar ļoti zemu tanīnu līmeni. Tie ir gatavi ātrai dzeršanai, bet tiem trūkst struktūras noturēšanai ilgtermiņā. Beaujolais periods starp ražas novākšanu un vīna pildīšanu var būt mazāks par sešām nedēļām.

Diemžēl nebūs melots, ja teikšu, ka aizvien tiek ražoti daudzi slikti Beaujolais – daži pat no Cru vīna dārziem. Franču vīna kritiķi parasti cenšas izteikties ļoti uzmanīgi par šo tēmu, jo pirms pāris gadiem jūtīgie francūži vienu tādu pārgalvi pat izsauca tiesas priekšā, jo viņš bija uzdrošinājies Beaujolais raksturot kā “ļoti sliktu” vīnu. Cerēsim, ka pret mani viņi būs saudzīgāki. Tajā pašā laikā jāatzīmē, ka vidējā kvalitāte ir nesalīdzināmi augstāka par Burgundijas vīniem, turklāt šeit tie ir ievērojami lētāki. Piemēram, par aptuveni 20 eiro te iespējams atrast sarkanvīnus ar izteiktu raksturu un kompleksitāti, ko nevar teikt par reģionālo Burgundijas Pinot Noir.

Beaujolais perfekti apmierina manu kāri pēc harmoniskiem sarkanvīniem ar mazāk nekā 13% alkohola daudzumu. Tas bieži tiek aizmirsts, jo tiek uzskatīts par pārāk vieglu un mazsvarīgu, bet tieši tā svaigums un elegance ir daļa no Beaujolais šarma. Pat ozolkokā noturēts Morgon, Juliénas vai Moulin à Vent garšo smalki, kad tos salīdzina ar austrāļu Shiraz vai argentīniešu Malbec. Ar šiem vīniem pildītu pudeli iztukšot nav nekādu problēmu.

Es domāju, ka Beaujolais ir viens no visvieglāk piemērojamajiem un ar ēdienu saderīgākajiem sarkanvīniem. Tas perfekti garšo arī, pasniegts atdzesēts tieši no ledusskapja. Tāpēc es silti iesaku uzlikt savus aizspriedumus augstākos plauktiņos un par Beaujolais vairāk domāt kategorijā “vasara”, nevis “rudens”. Ja to izdarīsiet, apsolu – neviens no jums vairs nekad nedzers nouveau!