Kategorijas
Tags
Populārais:
Raksti par vīnu

Burgundijas vīna tūre

piektdiena, 2017. gada 01. decembris

Ieskatam – neliels fotostāsts par mūsu pēdējo ceļojumu uz Burgundiju, kas notika novembra beigās. Šī brauciena laikā mēs paguvām ne tikai apmeklēt 13 vīndarus, nodegustējot vairāk nekā 130 vīnus, bet arī piedalīties slavenajā izsolē Hospices de Beaune, kur iegādājāmies mucu jauna vīna, ko pēc pusotra gada vedīsim uz Rīgu ar Noble Wine zīmolu uz etiķetes! Tik atbildīgā ceļojumā mēs nedevāmies vieni – kopā ar mums Burgundiju «apguva» restorānu Vincents un Riviera vīnziņi Roberts Brencēns un Ivars Kalniņš.

 

Pirmā diena. Pouilly Fuisse

Brauciena pirmajā dienā tieši no Lionas lidostas mēs devāmies uz vienu no vistālāk dienvidos atrodošos Burgundijas daļu – Pouilly Fuisse. Pirmā vīndarītava, ko apciemojām, bija Domaine Ferret, kurā enerģiskā Odrija ne tikai stāstīja par nama bagāto vēsturi, bet arī paziņoja, ka tieši mūsu apmeklējuma dienā tiek izskatīti dokumenti par Pouilly Fuisse atbilstību Premier Cru līmenim! Apsteidzot laiku, varam paziņot, ka viss īstenojies veiksmīgi un Pouilly Fuisse tagad ir ieguvis Premier Cru klasifikāciju.

 


Neviens mūsu ceļojums uz Burgundiju nav iedomājams bez gleznainās Vergisson klints apmeklējuma, no kurienes paveras brīnišķīga ainava uz Fuisse un Mâconnais. Parasti…  tā ir ideāla vieta piknikam ar vīna glāzi un svaigi ceptu maizi, taču šoreiz laikapstākļiem bija savi plāni…

 

Otrā diena. Givry un Maranges

Pirmajā dienā galvenokārt baudījām baltvīnus, taču otrajā mums bija iespēja nodegustēt Pinot Noir… Sākām Givry ar Domaine du clos Solomon apmeklējumu. Elegants, sulīgs, klasisks Pinot Noir no nelielas saimniecības, ko Ludvika vadībā apsaimnieko tikai daži cilvēki.

Pēc neliela piknika paugura virsotnē devāmies uz Domaine Chevrot, kas ietilpst nelielajā apelācijā Maranges (Ronalds nolēma turp doties kājām).

Šobrīd šo nosacīti jauno (dibināta 1973. gadā) vīndarītavu vada Pablo Ševrē. Vērā ņemams fakts, ka viņa tēvs Pols Ševrē daudzus gadus strādāja par vīndari leģendārajā Domaine de la Romanée-Conti un, aizejot pensijā, nolēma nodarboties savā personiskajā vīndarītavā.

Augsne – jebkura Burgundijas vīna pamats! Un nekur citur pasaulē teruāram nav tādas nozīmes kā šeit!

 

Trešā diena. Saint Aubin, Montrachet un Saint Romain

 

Pēc rīta degustācijas Saint Aubin devāmies uz Montrachet ciematiņa apkaimi – pastaigā pa leģendārajiem dārziem.

Neticama veiksme! Mums laimējās pabūt Le Montrachet tieši tajā brīdī, kad tiek apstrādāti vīnogulāji. Smags, sūrs darbs, kas kārtējo reizi apliecina ikvienam sīkumam veltīto bezgalīgo uzmanību un cieņpilnu attieksmi pret teruāru, ko demonstrē Burgundijas vīndari.

Dienas nobeigumā – mazāk zināmas apelācijas Saint Romain apmeklējums, kur mūs pieņem Alain Gros. Šajā apelācijā vīnu ražo tikai septiņi vīndari, un visi, izņemot Alanu, atrodas ielejā, kamēr viņa īpašumi un vīnadārzi izvietoti tieši uz augstienes un paugura pakājēm… Alans mūs pārsteidza ar to, ka izturēšanai izmanto ungāru ozolu, un sarkanvīnu – aromātisku, pilnu sarkanajiem augļiem un ogām un lavandas notīm.

 

Ceturtā diena. Chateau de Chamirey un Hospices de Beaune

Kā izrādījās, svētdiena bija pati svarīgākā mūsu ceļojuma diena, jo pirmām kārtām mēs Burgundijā ieradāmies, lai piedalītos Hospices de Beaune izsolē un iegādātos mucu 2017. gada vīna…

Dienu iesākām, tiekoties ar vienu no labākajiem vīndariem, kura vīni pārstāvēti Noble Wine kolekcijā – Chateau de Chamirey. Mūs sagaidīja Amori Devilārds, kurš kopā ar māsu Auroru pārņēma īpašumu no vectēva marķīza Jouennes d'Herville. Divatā viņiem izdevies attīstīt vīndarītavu, pārvēršot to par modernu ražotni, kurā joprojām milzīga uzmanība tiek veltīta tradīcijām un vēsturei.

Slavenais Bonas hospitālis dibināts 1443. gadā,  kam par godu tā tiek dēvēta arī vīnu izsole. Pats hospitālis darbojās līdz pat pagājušā gadsimta 70. gadiem, kad tika uzcelta jauna slimnīca, bet vēsturiskajās telpās iekārtots brīnišķīgs muzejs.

Pati izsole notiek blakus – kongresu pils namā, kur nokļūt ir samērā sarežģīti – liela daļa interesentu izsolē notiekošo vēro ekrānos, kas novietoti centrālajā laukumā.

Mums tomēr paveicās iekļūt un piedalīties galvenajā vīna izsolē pasaulē. Gandrīz desmit stundu laikā izsolē tika pārdoti vīni par 13 miljoniem eiro, bet pati dārgākā jeb «Prezidenta» muca tika izsolīta par 420 tūkstošiem eiro… Arī Noble Wine iegādājās mucu vīna, kas nākamo pusotru gadu pavadīs Chateau Chamirey pagrabos, bet pēc tam vīnu pildīs pudelēs, salīmēs etiķetes un atvedīs uz Rīgu, lai mēs Jūs varētu iepriecināt paši ar savu vīnu!

 

Piektā diena. Cotes de Beaune un Cremant

 

Lucien Jacob, pie kura mēs viesojāmies piektās dienas sākumā, izrādījās brīnišķīgs stāstnieks. Vēsturiski viņa ģimene nemaz nav nodarbojusies ar vīndarīšanu, bet gan ar upeņu vākšanu, no kurām pēc tam gatavojuši Creme de Cassis, un tikai salīdzinoši nesen Jākobu ģimene nolēma pievērsties vīndarīšanai. Un izdodas lieliski! Savigny Les Beaune 1er Cru pārsteidza ar mandeļu, svaigu kruasānu un sviesta aromātu, bet Savigny Vergelesses 1er Cru izrādījās ārkārtīgi sulīgs un piparaini ass.

Bez tam Lisjēns darina skulptūras no vecām mucām un pats izvadā vīnu vairāk nekā 1000 savu privātklientu apvidos un visā Francijā. Viņš vienkārši sēžas furgonā un brauc!

Pati dzirkstošākā degustācija visas vīna tūres laikā. Jā, mēs nogaršojām visdažādākos citu vīndaru Cremant, ko ražo līdztekus parastam vīnam, taču Parigot bija vienīgais vīndaris šī ceļojuma laikā, kurš specializējies tikai uz dzirkstošajiem vīniem. Aizraujoša ekskursija pa vecajiem pagrabiem, kur glabājas vairāk nekā 200 000 pudeļu, ko septiņas dienas nedēļā, 365 dienas gadā apgroza daži vīndarītavas strādnieki.

Pārsteidzoši, garšā bagāti un absolūti daudzveidīgi Cremant, kas spēj sacensties ar Šampaņu.

 

Sestā diena. Netipiskā Burgundija

 

Mūsu ceļojuma pēdējo dienu sākām Chateau de Villars Fontaine. Teikt, ka tas bija neparasti, nozīmē nepateikt neko. Šā vīna nama vīndaris ievēro tradicionālo Burgundijas metodi, kad vīns maksimāli ilgi tiek izturēts mucās. Rezultāts – varens, pilnmiesīgs vīns ar ekspresīvu augļu, vaniļas un garšvielu aromātu, ko var salīdzināt ar Rioja. Tāda pieeja ir patiešām klasiska – vēl 20. gadsimta sākumā vīns lielākoties glabājās mucās un tika saliets pudelēs tikai pirms pārdošanas.

Šajā neparastajā degustācijā mēs nogaršojām 17 vīnus, sākot no 1994. gada līdz 2014. gadam. Visi vīni bija dzīvi, pilni augļiem un tiem piemita potenciāls tālākai attīstībai – vēl viena priekšrocība ilgai glabāšanai mucās.

Pēdējais vīndaris, ko mēs apmeklējām, bija Didier Montchovet, kurš bijis klāt pie dabiskas vīna darīšanas metodes pirmsākumiem ne tikai Burgundijā, bet arī visā Francijā. Mūs sagaidīja Didjē apburošā sieva, kura kopā ar vīru nu jau 30 gadu garumā ražo dabiskos vīnus šajā reģionā, kas parastiem vīndariem sagādā ne mazums problēmu ar savu nepastāvīgo klimatu. Diskutējām par to, cik sarežģīti iegūt kvalitatīvu govs ragu, un nobaudījām brīnišķīgus Volnay un Pommard!

 

Ejam medībās!

ceturtdiena, 2017. gada 26. oktobris
Ejam medībās!

Rudens jeb, precīzāk, posms no 1. oktobra līdz pat decembra vidum ir laiks, kad Latvijas mežos notiek vislielākā rosība, jo ir sākusies īstā medību sezona. Šoreiz mēģināsim noskaidrot, kas īsti notiek medībās, ko iespējams nomedīt mūsu mežos un – galu galā – vai medījuma gaļa ir tik bīstama, kā dažreiz dzirdēts. Skaidrs ir viens – latviešiem medības ir asinīs, šo dziņu drošu vien esam mantojuši no senčiem, tāpēc no pārnestā protam pagatavot visizsmalcinātākos ēdienus.

Lasīt talāk

Heress, Jerezz, Šerijs - personīgā stila meklējumos

trešdiena, 2017. gada 25. oktobris
Heress, Jerezz, Šerijs - personīgā stila meklējumos

Par heresu varētu uzrakstīt grāmatu vai dzejoli, bet nākas gatavot tikai rakstu, pilnu sausas (vai saldas) tehnoloģiskas informācijas, aiz kuras nemainīgi paliek Garša un Skaistums. Grūtības veicina vēlmi izzināt, bet tas ir pirmais solis ceļā uz mīlestību, kuras augstākā atklāsme ir vīns.

Lasīt talāk

Vernay – ģimene, bez kuras nebūtu Viogner

trešdiena, 2017. gada 11. oktobris
Vernay – ģimene, bez kuras nebūtu Viogner

Condrieu neapstrīdami ir visizteiktākā Ziemeļronas vīna apelācija, uz ko ieteicams doties rudenī, kad Condrieu vīnogulāju terases, saules apspīdētas, atmirdz zeltā. Zeltā, kas ielīst jūsu glāzēs, atverot šā reģiona lolojumu – Viogner. Persiki, vijolītes, aprikozes, bumbieri un mandeles… To malkojot, gan acis, gan garšas kārpiņas, gan sirds pamirst baudā… Jā, tieši no šejienes nāk vieni no labākajiem baltvīniem visā Ronas ielejā.

Lasīt talāk

Dienviditālija. Vīni, kas spēj pārsteigt

ceturtdiena, 2017. gada 14. septembris
Dienviditālija. Vīni, kas spēj pārsteigt

 

Lasīt talāk

Oskars Skara: Ir jāmīl tas, ko tu dari!

ceturtdiena, 2017. gada 10. augusts
Oskars Skara: Ir jāmīl tas, ko tu dari!

Kas jādara, lai Rīga kļūtu par pasaules gardēžu galamērķi? Jāmīl tas, ko tu dari, jāļauj profesionāļiem strādāt un jāiemāca pavāriem baudīt vīnu! Noble Wine sarunājās ar Oskaru Skaru, ambiciozu uzņēmēju ar dizainera aci un gardēža degsmi – restorānu Bibliotēka Nr.1 un Kolonāde īpašnieku.

Lasīt talāk
Patīk šis raksts? Pieraksties jaunumiem!