Kategorijas
Tags
Populārais:
Raksti par vīnu

Kā nopirkt mucu vīna Hospice de Beaune izsolē?

otrdiena, 2018. gada 24. jūlijs
Kā nopirkt mucu vīna Hospice de Beaune izsolē?

Šoreiz esam nolēmuši pastāstīt par savu jauniegūto pieredzi, iegādājoties Burgundijas vīnu, kam līdzi nāk gan sava vēsture, gan sava leģenda. Stāsts būs par ikgadējo vīna izsoli, kas noris Burgundijas vīnu galvaspilsētā Bonā jeb, precīzāk, Hospice de Beaune, kur piedalījās arī vīnu kompānija Noble Wine. Mēs iegādājāmies mucu 2017. gada Burgundijas sarkanvīna, kas turpat vēl iegūs briedumu un tiks saliets pudelēs, pirms mēros ceļu uz Latviju.

 

Hospice de Beaune izsoles vēsture

Hospice de Beaune – tas ir senākais hospitālis jeb slimnīca Bonā, kas izvietojies pašā Burgundijas galvaspilsētas centrā. Ēka celta laikā no 1443. līdz 1451. gadam. Tās pamatlicējs bijis Burgundijas hercoga Filipa Labā nodokļu iekasētājs un padomdevējs Nikolā Rolēns un viņa laulātā draudzene. Viņi hospitālim atvēlēja vīna dārzus, kuros izaudzēto ražu drīkstēja pārdot, lai par iegūtajiem līdzekļiem varētu nodrošināt pajumti slimiem trūcīgajiem jeb Hôtel-Dieu. Nākamajos gadsimtos arī citi Burgundijas iedzīvotāji novēlēja savus vīna dārzus Hospice, tā ka šobrīd to platība jau pārsniedz 60 hektārus no Gevrey-Chambertin ziemeļos līdz vīna dārziem Pouilly-Fuisse dienvidos. Pēc Rolāna Massa, Domaine des Hospices de Beaune ekspārvaldnieka vārdiem, sākotnēji zemes tika ziedotas, cerot «uz siltu vietiņu paradīzē, taču vēlāk tas biežāk notika tāpēc, ka nebija bērnu, nodokļu atlaižu dēļ, un daļēji arī, lai pēc sevis atstātu kādu dzīvu liecību uz etiķetēm», jo tradicionāli vīna nosaukums nes vīna dārza dāvinātāja vārdu.

Nu jau sen kā slimnīca pārcēlusies no vēsturiskā centra, bet tās vietā izveidots muzejs. Ēku rotā košs mozaīkā veidots jumts, kas kļuvis par vizītkarti ne tikai pilsētai Bonai, bet arī visai ar vīndarīšanu saistītajai Burgundijai. Interesanti, ka Burgundijas simbols daudzkrāsu dakstiņu veidolā radies daudz vēlāk par pašu ēku – tikai 20. gadsimta sākumā.

Sākot no 1859. gada, Hospice de Beaune katru gadu notiek vīna izsoles labdarības nolūkos, un pārdošanā iegūtie līdzekļi tiek atvēlēti slimnīcas vajadzībām. Šobrīd ar to organizēšanu nodarbojas slavenais angļu izsoļu nams Christie’s. Izsoles notiek novembra trešajā svētdienā, un tas ir ļoti nozīmīgs notikums reģionā un vīna pasaulē kopumā. Tirgus norise tiek translēta svētku laukumā, kur pulcējas milzu daudzums tūristu un pilsētnieku. Agrāk pašā izsolē drīkstēja piedalīties tikai burgundieši, galvenokārt negociantu kompānijas, kas iepirka mucas, pēc tam vīnu pildīja pudelēs un līmēja uz tām etiķetes ar savu vārdu. Kopš 2005. gada dalības noteikumi ir vienkāršoti, tagad ikviens (pat privātpersonas!) var iesniegt pieteikumu dalībai izsolē. Ja pircējs ir ārzemnieks, tam jānoslēdz līgums ar vietējo kompāniju, kura gādās par vīna izturēšanu un pildīšanu pudelēs Burgundijas teritorijā.

Vīna radīšana

Hospice de Beaune piederošajos vīna dārzos katru gadu strādā 23 vīnkopji. Nav sarežģīti aplēst, ka katram no viņiem nākas pārraudzīt divarpus hektārus, kas ļauj nodrošināt maksimālu vīnogulāju aprūpi. Vīna ražošanai galvenokārt izmanto vīnogas, ko iegūst no vairāk nekā 30 gadu veciem stādiem. Raža tiek vākta rokām, un katrs vīns no noteikta lauka fermentējas atsevišķā rūgšanas tvertnē. Pēc tam vīnus pārlej jaunās ozola mucās, kurās tos nākotnē pārdos izsolēs jauniem īpašniekiem. Pret mucu izvēli attieksme ir ļoti nopietna.  Nepārtraukti tiek izsludināti iepirkumi par labāko mucu piegādātājfirmu, kas var nodrošināt mucas ar vieglu apsvilinājumu, lai vīnu nesabojātu spilgti izteiktā ozola garša. Jaunie mucu īpašnieki pēc tam drīkst vīnu pārliet jau piemērota vecuma mucās, lai pēc saviem ieskatiem vīnam veidotu vēlamo stilu. Vidēji vīnu iztur 12–16 mēnešus.

Hospice de Beaune izsniedz īpašas etiķetes, uz kurām jābūt norādītai arī saimniecībai, kurā vīns ticis izturēts. Zināšanai – vienas Burgundijas vīna mucas Pièce tilpums atbilst 288 0,75 litru standartpudelēm.

 

Par vīnu Les Peuillets

Vīna dārza nosaukums cēlies no koku nosaukuma, jo šī nogāze kādreiz bijusi apstādīta ar mežu. 1936. gadā Artūrs Žirārs savus vīna dārzus, kas izvietoti ciematā Savigny-lès-Beaune, novēlējis Hôtel-Dieu. Starp ziedotajiem laukiem bijis zemesgabals viena hektāra lielumā, kas atradies atsevišķā vīna dārzā Les Peuillets (16,17 ha), kurš savukārt klasificēts kā Premier Cru.

Vīna dārzs atrodas Bonas tuvumā, tā augsne galvenokārt ir smilšaina, kas nodrošina labu drenāžu, tāpēc vīni ir pietiekami izsmalcināti sauso augšņu dēļ. Stila ziņā šī dārza vīni ir samērīgi pilnmiesīgi ar spilgtu tanīnu struktūru.

Bet par to, kāds veidosies 2017. gada vīns, mēs varēsim spriest tikai pēc gada!

 

 

5 jautājumi Latvijas vīnziņiem – ko viņi glabā savās vīna kolekcijās

trešdiena, 2018. gada 18. jūlijs
5 jautājumi Latvijas vīnziņiem – ko viņi glabā savās vīna kolekcijās

Daudzus satrauc jautājums par vīna kolekcijām un eksponātiem tajās. Nesen pie pasaules zināmākajiem vīna kritiķiem un vīnziņiem ar jautājumu par personisko vīna kolekciju vērsās cienījamais izdevums Decanter. Un izrādījās, ka speciālisti, kuri tik virtuozi izvēlas vīnus kolekcijām un kuru veidotie reitingi ietekmē daudzu vīnu likteni, sevi neapgrūtina ar personisko kolekciju veidošanu, bet priekšroku dod vīna dzeršanai, nevis glabāšanai! Arī mums kļuva interesanti, un esam uzdevuši līdzīgus jautājumus mūsu neatkarīgajiem vīnziņiem Latvijā – kas atrodas viņu kolekcijās?

Lasīt talāk

Burgundijas garša

otrdiena, 2018. gada 10. jūlijs
Burgundijas garša

Vai jūtat, cik garšīgi skan pats Burgundijas jeb Burgoņas vārds? To izrunājot, garšas kārpiņas sarosās, domājot par labi nogatavinātu sieru, svaigi ceptu maizi ar sviesta riecienu un vietas karali – minerāli augļaino burgundieti glāzē.

Lasīt talāk

Kā pareizi atvērt dzirkstošo vīnu un šampanieti?

otrdiena, 2018. gada 29. maijs

Pēc pauzes saistībā ar žurnāla Noble Wine veidošanu mūsu videoblogs ir atkal atgriezies! Trešajā "sērijā" Ronalds sīki izklāstīs, kā pareizi un, galvenais, ērti, atvērt dzirkstošā vīna un šampanieša pudeli.

Lasīt talāk

Ziņojums par Eiropas Savienības Vispārīgo datu aizsardzības regulu

pirmdiena, 2018. gada 28. maijs
Ziņojums par Eiropas Savienības Vispārīgo datu aizsardzības regulu
Lasīt talāk

Austeres: Arkašonas līča jūras skaistules

ceturtdiena, 2018. gada 12. aprīlis
Austeres: Arkašonas līča jūras skaistules

Piedāvājam jums doties uz vienu no savdabīgākajām vietām Francijas dienvidos – Atlantijas okeāna apskaloto Arkašonas līci (fr. val. – Bassin d’Arcachon), īstu paradīzi austeru cienītājiem! Tā smilšainajos krastos gandrīz 90 kilometru garumā izvietojušās 2

Lasīt talāk
Patīk šis raksts? Pieraksties jaunumiem!