Šķiet, ka karoti šampanietim vairs nevajadzēs…

Visi zina, ka šampanietis atvērtā pudelē nākamajā dienā diezin vai būs saglabājis svaigo garšu un dzirkstīgumu. Situāciju var vērst par labu, aizverot pudeli ar speciālu korķi dzirkstošajiem vīniem un, saprotams, to ieliekot ledusskapī. Tas vīna mūžam piešķirs vēl dažas dienas, bet, tā vai citādi, dzēriena kvalitāte tomēr mazinās. Ar vārgi dzirkstošu un vāja aromāta šampanieti pilnvērtīga baudīšana nesanāks. Ja par šo pudeli gadās aizmirst un tā pastāvēs ilgāk un izelposies, dzērienu vispār nāksies izliet.

Dmitrijs Sinkēvičš

Noble Wine Bāra šefs somelje

Ar mierīgiem vīniem šāda situācija, kad tos nepieciešams ilgāk uzglabāt, jau ir atrisināta ar vakuumiekārtu jeb Coravin sistēmas palīdzību, bet, ko iesākt ar dzirkstošiem vīniem, galīgi nebija skaidrs. Kādu laiku, tiesa – apšaubāmi, izmantoja karoti, ko ievietoja pudeles kakliņā, lai it kā samazinātu ogļskābās gāzes zudumus. Par laimi, šo mītu apgāza Reimsas universitātes profesors Žerārs Ligērs-Belērs (Gérard Liger-Belair), veicot vairākus praktiskus eksperimentus.

Tagad kompānija Zzysh un tāda paša nosaukuma iekārta mums piedāvā daudz iedarbīgāku metodi.

Manfreds Juni (Manfred Jüni)

Manfreds Juni (Manfred Jüni) – jauns uzņēmējs no Šveices, kurš kopš bērnības tēvam palīdzēja vākt vīnogas un jau tolaik apzinājās, cik neticami liela vērtība ir dabai un dabiskām īpašībām un cik svarīgi ir prast to visu saglabāt. Viņš sāka pētīt jomu saistībā ar produktu saglabāšanu un, esot vīna entuziasts, to visu attiecināja arī uz vīnu. Tādā veidā 2009. gadā viņš radīja iekārtu atvērta vīna saglabāšanai un kopš tā laika nenogurstoši to pilnveidoja. Iekārta ar gadiem kļuva mazāka izmērā, ar lielāku efektivitāti un kļuva arvien ērtāka lietošanā. Šobrīd Manfreds izgudrojis sistēmu, kas ļauj vīnam, gan mierīgam, gan dzirkstošam, pēc atvēršanas saglabāt savas garšas un aromāta īpašības līdz pat vairākām nedēļām, turklāt šī iekārta pilnībā ievietojas žaketes kabatā.

Kā tas darbojas?

1. Korķi nepieciešams stingri ievietot pudeles kakliņā.

2. Zzysh ar tajā ievietotu baloniņu pieliek pie korķa paplatinājuma.

3. Tālāk viegli uzspiež uz korķa 3-5 sekundes. Korķis pēc tam paliek pudelē.

4. Pat pēc vairākām nedēļām, atkorķējot pudeli, jūs varēsiet izbaudīt vīna svaigumu.

Jāpiebilst, ka, tiklīdz jūs noņemsiet korķi Zzysh no pudeles, efekts zūd un visas manipulācijas jāveic no jauna, ja vīnu paredzēts uzglabāt ilgāk. Kā likums, katrai atsevišķai pudelei vajadzēs savu korķi.

Caur korķi iekārta pudelē iepumpē argonu, un, tā kā argons ir smagāks par gaisu, tas gaisu izspiež, veidojot neitrālu vidi vīnam, kur tas neoksidējas. Turklāt neveidojas vakuums. Atkarībā no vīna daudzuma pudelē uzspiedienu var paildzināt, ja ar argonu vajag aizpildīt vairāk brīvas vietas. Tiek uzskatīts, ka ar vienu baloniņu var pietikt astoņiem standarta uzspiedieniem. Argons ir inertā gāze, pilnībā neitrāla, nereaģē ar vīnu un ir absolūti nekaitīga veselībai. Tas ir trešais (pēc daudzuma) komponents gaisā, ko mēs elpojam.

Vērts atgādināt, ka šī sistēma vīnu saglabā stāvoklī, kādā tas ir aizkorķēšanas brīdī, tāpēc, jo ātrāk pēc pudeles atvēršanas tiks izmantots Zzysh, jo lielāku vīna potenciālu izdosies saglabāt. Un, protams, nevajadzētu nevērīgi izturēties pret temperatūras režīmu, labāk pudeli glabāt ledusskapī – tas palīdzēs paildzināt atvērta vīna mūžu.

Dzirkstošajiem vīniem būs nepieciešams speciāls korķis Zzysh Champagne un atsevišķs baloniņš ar gāzi, jo dzirkstošo vīnu konservācijai izmanto argona un ogļskābās gāzes maisījumu, lai ne tikai saglabātu vīna svaigumu, bet arī nodrošinātu pietiekamu spiedienu burbulīšu saglabāšanai. Visi pārējie procesi norit tieši tā kā ar mierīgiem vīniem, tikai korķi vajag nostiprināt uz pudeles kakliņa ar speciāliem stiprinājumiem, lai spiediens, kas var sasniegt pat četras atmosfēras, neizšautu korķi.

Ticamības pārbaude

Kā saka – uzticies, bet pārbaudi, un mēs Noble Wine pārbaudījām šo iekārtu darbībā. Atvērām vienu pudeli šampanieša un vienu – sarkanvīna un uzreiz tās atkal aizkorķējām, izmantojot Zzysh. Vīnu atstājām ledusskapī divas nedēļas. Pēc šīs gaidīšanas mēs izņēmām pudeles un atvērām vēl divas tādas pašas jaunas nolūkā tās savstarpēji salīdzināt.

Atklājās kāda praktiska nianse – ja vienlaikus jūs gribēsiet izmantot Zzysh mierīgam vīnam un dzirkstošam, būs nepieciešami divi iekārtu komplekti, jo katram vīna veidam jāizmanto atšķirīga gāzu sastāva baloniņi, bet, mainot jaunu baloniņu iekārtā, zūd hermētiskums.

Mēs pilnībā nešaubījāmies par rezultātu ar sarkanvīnu, jo mūsu ilgstošā pieredze, strādājot ar Coravin, jau bija pierādījusi, ka argons to lieliski saglabā. Vienā šādā eksperimentā mēs atvērām pudeli Vina Sastre Ribera del Duero Crianza pēc pusgada, kad bijām izmantojuši sistēmu Coravin, un atklājām, ka vīns jūtas brīnišķīgi. Protams, tāds rezultāts var būt ne vienmēr, tas var mainīties atkarībā no sterilitātes, izmantošanas un no paša vīna.

Un tā, nogaršojuši divus paraugus – vienu glabātu ar Zzysh, otru tikko atvērtu, mēs gandrīz nespējām pamanīt starp tiem atšķirību. Taču sarkanvīni savu īpašību dēļ šādas manipulācijas pārdzīvo labāk nekā daudzi baltvīni, īpaši – dzirkstošie. Kopumā vīns bija lieliski saglabājies, tā kā šis bija samērā vienkāršs tests. Dzirkstošais šajā gadījumā bija pārliecinošāks rādītājs.

Atverot šampanieša pudeļu pāri, pirmām kārtām mēs vērtējām burbulīšu spēli glāzēs, kas svaigi atvērtajā vīnā tomēr bija nedaudz izteiktāka. Aromātā un garšas tīrībā vīns pēc Zzysh izmantošanas faktiski neatpalika no sava oponenta, lai gan tam pavisam nedaudz, bet tomēr bija mazāka intensitāte. Tā vai citādi, bet bija grūti noticēt, ka pudele tikusi atkorķēta pirms divām nedēļām. Ja nebūtu gaidīts tik ilgi, iespējams, efekts būtu vēl spēcīgāks. Taču ar dažādiem vīna veidiem un stiliem iekārtas efektivitātes pakāpe būs atšķirīga. Piemēram, šampanietī acīmredzot izdosies saglabāt vairāk aromāta un burbulīšu, salīdzinot ar proseko, vienkārši tā iemesla dēļ, ka šampanietī burbulīšu jau sākotnēji ir vairāk.

Mūsu komandai šī iekārta bija ārkārtīgi noderīgs atklājums, kas tāds var kļūt ikvienam vīna entuziastam. Kad pie ģimenes pusdienu galda katrs pauž savus atšķirīgos ieskatus par vīnu, jūs varat uzcienāt katru ar glāzi tieši tā vīna, kam viņš dod priekšroku. Tagad mājas apstākļos viesiem iespējams sarīkot vertikālo degustāciju, turklāt arī ar dzirkstošo vīnu. Vēl pavisam nesen tas šķita pilnīgi neiespējami. Acīmredzot tagad var nobaudīt glāzi šampanieša, kas paredzēts kaut kam īpašam, negaidot pašu gadījumu un nepārdzīvojot par dzēriena saglabāšanu. Ir taču tādi vīni, kad gribas tos baudīt pa glāzei labākajās hēdonisma tradīcijās, pārējo atstājot vēlākam laikam.

Leave a Reply