Rozā vīns raisa visspilgtākās emocijas, bet visas tā iespējamās krāstoņu gradācijas no gaiši lašsārta līdz koši aveņsarkanam vienmēr priecē acis. Svaigās un aromātiskās notis iztēlē mūs aiznes karstā vasaras dienā, bet siltā laikā tās lieliski atsvaidzina un krāšņo vasarīgu maltīti. Svaigs, kraukšķīgs un augļains – tā sevi piesaka romantiskais rosé.

Macerācija

Daudzi bieži vien aizdomājas – no kurienes vīnā, kas izgatavots no vīnogām, veidojas tāda buķete ar svaigu ogu, sulīgu augļu, lauku ziedu un karameļu aromātu?! Turklāt šo uzskaitījumu varētu neierobežoti papildināt, atsaucot savā atmiņā neskaitāmos vasaras aromātus. Steigšos visus nomierināt – vīnam nepievieno nekādus aromatizētājus, bet visu nosaka rozā vīna radīšanas maģija.

Pastāv divi rozā vīnu ražošanas paņēmieni. Visizplatītākais – neilgi paturot vīnogu sulu kopā ar sarkano vīnogu miziņām, jo tikai no sarkano šķirņu vīnogām iespējams izgatavot rozā vīnu. Izspiežot jebkuras vīnogas, kā likums, tiek iegūta caurspīdīga sula. Un tikai ilgstošā kontaktā ar miziņām sula sāk iekrāsoties. Šo procesu sauc par macerāciju (no franču maceration – nostādināšana). No tā, cik ilgi un kādā temperatūrā sula atradīsies kontaktā ar miziņām, ir atkarīga topošā rosé nokrāsa. Šajā brīdī pats vīndaris izlemj, vai gatavot vieglu, tik tikko iekrāsotu vīnu vai, gluži pretēji, nogaidīt un radīt piesātinātas, spilgtas nokrāsas vīnu. Reizē ar krāsu topošais vīns sevī uzņem visus svaigos aromātus, ko sauc arī par pirmatnējiem. Parasti tās ir augu valsts izcelsmes notis – augļi, ogas, augi, ko vīnogām dāvājusi daba. Atkarībā no izmantotās vīnogu šķirnes, kādā augsnē un klimatā vīnogas audzētas, veidosies vīna aromātu palete.

Jaukšana

Eiropā praktiski nejauc (un tas ir pat aizliegts) sarkanos un baltos vīnus, lai galarezultātā iegūtu rozā nokrāsas dzērienu. Izņēmums ir dzirkstošie un šampanieši. Šajā gadījumā atsevišķi tiek fermentēts baltais un sarkanais vīns, ko pēc tam sajauc. Tam iemesls – dzirkstošo vīnu ražošanai vairāk piemērots vēss klimats, kur sarkanvīni nenobriest pilnībā. Tāpēc šāda pieeja šo vīnu ražošanā ir pieņemama.

Tomēr uzreiz jāteic, ka nevajag visus rozā krāsas vīnus ieskaitīt neinteresanto un garlaicīgo vīnu kategorijā. Iespējams, jūs būsiet pārsteigti, bet, tāpat kā tā “ķleitas” nokrāsas (tieši tā dēvē vīna krāsu), arī raksturs un stils rosé ir nepārspējami daudzveidīgs. Lūk, daži rozā nokrāsas vīnu populārākie raksturi!

Vispieprasītākie un populārākie rosé

Gaiši rozā nokrāsas vīns ar vieglu un neuzbāzīgu sarkano jāņogu, Provansas garšaugu un svaigi pļautas zāles aromātu. Maksimāli atsvaidzinoša garša ar patīkamu skābumiņu un vieglu augļu pēcgaršu. Tādus vīnus ražo Provansā Francijas dienvidos, Alto-Adige reģionā Itālijas ziemeļos un piekrastes rajonos. Šos vīnus pasniedz labi atdzesētus (5-7 C) pie viegliem ēdieniem ar zaļumiem, svaigiem salātiem un vieglām uzkodām. Karstā laikā šos vīnus dzer ūdens vietā, lai dzesētu slāpes.

“Augļu bumba”

Pēc krāsas tie ir vīni sulīgu aveņu rozā nokrāsās. Šādi vīni bieži vien pat mirdz saules staros un rada maksimāli spilgtu iespaidu. Tie sajūsmina ar savām intensīvajām un raksturīgajām dažādu augļu un ogu notīm, bet dažreiz arī ar saldām garšvielām. Buķetē iespējams sajust aveņu, meža zemenīšu, zemeņu,

ķiršu, gatavu plūmju, aprikožu, persiku, kanēļa, krustnagliņu un smaržīgo un rozā piparu aromātus. Kā likums, tādi vīni nav iedomājami arī bez spilgtām parfimērijas notīm – tajos jūtamas rozes, lilijas, ziedoši koki un kaltēti augi.

Un visu šo vasaras aromātu plosīšanos papildina augļaina un sulīga garša. Daži ražotāji izvēlas rūgšanas laikā vīnā atstāt mazliet cukura, lai garša būtu vēl maigāka un mīkstāka un augļaināka.

Šādus vīnus gatavo Spānijā, kur, piemēram, no Vidusjūras šķirnes Garnacha, jūs iegūsiet spilgtu Rosado paraugu. Francijā augļainus rosé ražo Luāras ielejā (Rose d’Anjou AOC), Itālijā, kā likums, tie ir vīni no valsts dienvidiem – Toskānas, Pūlijas, Kampaņas, Sicīlijas. Šāda stila vīni ir ļoti populāri Jaunās Pasaules valstīs. Viszināmākais piemērs – White Zinfandel no Kalifornijas, līdzīgs stils ļoti populārs ir arī gan Dienvidāfrikā, gan Austrāljā, gan Čīlē.

Noble Wine iesaka
Jūras raksturs

Viegli vīni ar minerālām notīm buķetē, bet ar slapju akmeņu, jūraszāļu un jūras smaržu, ir mazāk pieprasīti, tomēr tie kļūst arvien vairāk populāri, izvēloties vīnu pie zivīm un jūras veltēm. Šādus vīnus izdodas radīt no augsta skābuma vīnogām, kas audzētas minerālās augsnēs vai ražošanas zonās jūras tuvumā. Līdzīgs pievelk līdzīgu, tāpēc nav vairāk piemērota vīna pie austerēm, jūras produktiem un viegliem zivju ēdieniem.

Noble Wine iesaka
Blīvi un piesātināti rozā vīni

 

Blīvi un piesātināti rozā vīni gan pēc krāsas, gan pēc sava stila līdzinās sarkanvīnam, tomēr tiem piemīt viegls skābumiņš un augļainums, kas bieži vien pietrūkst sarkanvīniem no tās pašas vīnogu šķirnes. Piemēram, sausajā Spānijas reģionā Rivera del Duero, kur tradicionāli ražo vienus no piesātinātākajiem un pikantākajiem sarkanvīniem, rozā vīni ir lieliska alternatīva karstā laikā. Vēl viens slavens šāda veida rosé pārstāvis nāk no nelielā reģiona Francijas dienvidos, kas atrodas kaimiņos slavenajam Châteauneuf du Pape Ronas ielejā – Tavel AOC. Ar šo nosaukumu atļauts ražot rozā vīnus tikai no vietējām vīnogu šķirnēm, un šiem vīniem ir brīnišķīgs glabāšanas potenciāls, lai gan tie ir viegli dzerami arī jauni. Šie vīni ir ļoti gastronomiski un labāk sader ar zivīm sarkanā mērcē, putniem un pat gaļu, kā arī ar ēdieniem, kas gatavoti uz atklātas uguns

Noble Wine iesaka
Reti un nobrieduši vīni

Tikai nedaudzi zina, ka ir arī tādi rozā vīni, kas sevi lieliski parāda pēc zināma laika un var glabāties pietiekami ilgi, dažreiz pat vairāk nekā desmit gadus. Protams, tādu vīnu nav daudz, jo, lai ražotu rozā vīnus ar glabāšanas potenciālu, vajag izcilas zināšanas, pacietību un iemaņas no vīndara puses. Tie var būt vīni no vairāk nekā 50-70 gadus veciem vīnogulājiem, kā arī ozola mucās izturēti dzērieni vai vīni, kas gatavoti no īpašos dabas un klimatiskajos apstākļos augušām vīnogām.

Lūk, dažas norādes, kur meklēt šādus retumus: Provansā pie Cru Classé ražotājiem, Spānijā Rioja reģionā, kur rozā vīniem arī ir Reserva un Gran Reserva klases izturēšana, un iepriekš jau pieminētie vīni no Ronas ielejas Francijā, precīzāk, no ražošanas zonas Tavel Aoc.

Noble Wine iesaka

Leave a Reply